Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

IRU: Unijne wytyczne transportowe bez gwarancji dla zasady równości podmiotów

infotrans
05.07.2023 10:05
0 Komentarzy

IRU (Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego), czyli głos prywatnych przewoźników autobusowych, autokarowych i taksówkowych, ocenił że wytyczne UE dotyczące zobowiązań z tytułu świadczenia usług transportu publicznego nie spełniają oczekiwań dotyczących stworzenia równych warunków działania dla transportu kolejowego i drogowego.

Unijne wytyczne w zakresie transportu

Wytyczne wzywają do stworzenia bardziej otwartego, sprawiedliwego i przejrzystego otoczenia konkurencyjnego, umożliwiającego wszystkim podmiotom prywatnym, w tym dużym i małym przedsiębiorstwom, równe szanse rynkowe i konkurowanie na równych warunkach z podmiotami wewnętrznymi sektora publicznego. Nie zapewniają one jednak równych warunków działania zrównoważonym rodzajom transportu, co ma kluczowe znaczenie dla wspierania skutecznego przejścia na czystszy i bardziej ekologiczny transport w UE.

Dotyczy to w szczególności autokarów dalekobieżnych i międzymiastowych, które są jednymi z najbardziej zrównoważonych i przystępnych cenowo środków zbiorowego transportu pasażerskiego i stanowią doskonałą ekologiczną alternatywę dla samochodów prywatnych.

Dyrektor ds. rzecznictwa UE IRU, Raluca Marian, powiedziała: „Niestety, wizja unijnego obowiązku świadczenia usługi publicznej dla sektora mobilności nie uwzględnia promowania dalekobieżnych autobusów i autokarów jako uzupełnienia kolei w miksie mobilności”.

„Aby zdekarbonizować sektor mobilności, musimy zapewnić równe i sprawiedliwe traktowanie prawdziwej współpracy modalnej ze wszystkimi zrównoważonymi środkami transportu. Bez tego narażamy europejską transformację ekologicznego transportu na ryzyko” – dodała.

Zasadą jest przetarg

Wytyczne interpretacyjne podkreślają, że podmiot wewnętrzny sektora publicznego powinien pozostać wyjątkiem od zasady uczciwej konkurencji w przetargach i udzielaniu zamówień publicznych na usługi. Wytyczne stanowią również, że zamówienia publiczne na usługi muszą również określać, czy możliwe jest podwykonawstwo, a jeśli tak, to w jakim zakresie.

IRU będzie monitorować wpływ tych wytycznych na poziomie państw członkowskich w nadchodzących miesiącach i wraz z Komisją Europejską zbada ulepszenia.

Komentarze