Innowacyjne rozwiązania w transporcie publicznym podczas Kongresu Współpracy Transgranicznej w Lublinie
Kongres Współpracy Transgranicznej to wydarzenie cykliczne, organizowane w Lublinie od ponad 10 lat.
Podczas tegorocznej edycji, poruszane będą między innymi kwestie związane z ochroną środowiska poprzez stosowanie technologii, opartych na ekologicznych rozwiązaniach, wykorzystujących odnawialne źródła energii w kontekście komunikacji zbiorowej.
Działaj jak Lublin
Zagadnieniom tym dedykowany będzie panel pt. Innowacyjne rozwiązania w transporcie publicznym, który odbędzie się 6 października 2022, zorganizowany w ramach projektu Działaj jak Lublin - inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie. Dzisiaj szczególnie istotne są działania, które chronią środowisko - korzystnie wpływają na jakość powietrza i w ten sposób poprawiają komfort życia mieszkańców. Lublin już od wielu lat konsekwentnie inwestuje w rozwój transportu zbiorowego, ukierunkowany na elektromobilność. Stawia go to w tej dziedzinie na zaszczytnej pozycji lidera w Polsce.
Inwestycje w autobusy elektryczne i trolejbusy sprawiają, że miasto już dziś spełnia 30% próg udziału pojazdów zeroemisyjnych w całej flocie, będąc w ścisłej czołówce systemów elektromobilnych w Polsce, a nawet w Europie, a z każdym rokiem ta proporcja wzrasta.
Obserwując zmiany zachodzące na przestrzeni ostatnich lat, które wpływają na rozwój oraz poprawę funkcjonowania lubelskiej komunikacji miejskiej, należy zwrócić szczególną uwagę na rozwiązania innowacyjne, niecodzienne i niejednokrotnie będące działaniami pionierskimi w skali kraju.
1 października 2021 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie uruchomił nowy System Biletu Elektronicznego Lubika, który jest najnowocześniejszym systemem biletu elektronicznego w Polsce, posiadającym własną infrastrukturę oraz wykorzystującym wyjątkowe rozwiązania. Stanowi odpowiedź na szczególne potrzeby zmieniającej się codzienności, związanej szczególnie z możliwościami samoobsługowej realizacji transakcji zakupu biletu (aplikacja, sklep www bez konieczności późniejszego kodowania biletu) czy bezkontaktowej formy płatności za bilety (kasowniki EMV). Użytkownicy Lubiki mogą korzystać z nowej taryfy biletowej „płacisz za tyle, ile jedziesz”, biletów okresowych czy elektronicznej portmonetki, umożliwiającej gromadzenie środków przeznaczonych na zakup biletów czasowych i przystankowych. Wykorzystano także nowoczesne formy płatności, ograniczono płatności gotówkowe, wprowadzono automaty mobilne i stacjonarne dostępne w 3 językach.
Kolejnym przedsięwzięciem, wpisującym się w realizowaną od lat politykę miasta Lublin dotyczącą rozwoju w zakresie zrównoważonej mobilności jest uruchomienie systemu autobusu elektrycznego. Obecnie w lubelskim taborze jest ponad 30 autobusów tego typu i planowane są zakupy kolejnych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
sieć węzłów przesiadkowych
Ważnym elementem tego systemu jest zbudowana sieć węzłów przesiadkowych wraz z infrastrukturą. Każdy z nich wyposażony jest w zaplecze do obsługi kierowców autobusów i trolejbusów. Pasażerowie korzystają z nowych wiat, biletomatów i wyświetlaczy dynamicznej informacji pasażerskiej. Na węzłach znajdują się również ładowarki dla autobusów elektrycznych. Nie zabrakło także infrastruktury dla rowerzystów. Na większości z nich, pod zadaszeniem, stanęły stojaki rowerowe. W obrębie zatoki przystankowej i przejść dla pieszych wprowadzono udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami (m.in. ścieżki prowadzące). Nowo powstałe węzły są oświetlone oraz wyposażone w monitoring. Łącznie na ich terenach zasadzono ponad 200 nowych drzew i blisko 10 tys. krzewów.
Powyższe inwestycje wpisują się zarówno w cele EU związane z zieloną transformacją, ale również w istotny sposób odpowiadają na potrzeby lokalnej społeczności, a także kształtują pozytywny wizerunek Lublina – miasta inspiracji, dynamicznie rozwijającego się młodego i wielokulturowego. W najbliższych latach planowane jest wprowadzanie kolejnych innowacyjnych rozwiązań i projektów.
Swoimi dobrymi praktykami Lublin chętnie dzieli się w przestrzeni międzynarodowej, czego przykładem jest współpraca ze stolicą Mołdawii – Kiszyniowem.
Dzięki realizacji projektuDziałaj jak Lublin - inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie, rozwiązania wprowadzane w Lublinie posłużą jako modelowe dla wypracowania systemowej reformy systemu zarządzania transportem publicznym w Kiszyniowie. Projekt zakłada wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych i technologicznych oraz wzrost kompetencji kadry sektora transportu publicznego w Kiszyniowie.
Zapraszamy do wzięcia udziału w Panelu Innowacyjne rozwiązania w transporcie publicznym, który odbędzie się 6 października 2022 podczas Kongresu Współpracy Transgranicznej w Lublinie. Więcej informacji na stronie www.kongres.lublin.eu
Komentarze