Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

GZM przypomina o zasadach przewożeniu wózków w transporcie publicznym

infotrans
24.08.2023 10:00
0 Komentarzy

Zarząd Transportu Metropolitalnego przypomina o obowiązku zabezpieczenia wózków podczas przewożeniach ich komunikacją miejską.

Chodzi o zarówno wózki osób z niepełnosprawnościami, jak i tych w których znajdują się dzieci. Wcześniej już pisaliśmy w TransInfo o tym temacie przy okazji filmu z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach.

ABC bezpiecznego przejazdu

Co należy zrobić po wjeździe wózkiem na pokład autobus, trolejbusu czy tramwaju?

  • zabezpieczyć wózek znajdującymi się w pojeździe pasami, szelkami lub innym wyposażeniem;
  • zabezpieczyć wózek przed przemieszczeniem się wewnątrz pojazdu, m. in. poprzez uaktywnienie hamulca wózków;
  • obserwować i przytrzymywać wózek dziecięcy,
  • kontrolować przemieszczania wózka osoby z niepełnosprawnością.
Zarząd Transportu Metropolitalnego przypomina o obowiązku zabezpieczenia wózków podczas przewożeniach ich komunikacją miejską .
fot. GZM

Tyłem do kierunku jazdy

Jak dodaje MPK Kraków, zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi dopuszczenia pojazdów do ruchu (homologacja), tramwajem i autobusem może podróżować osoba na wózku inwalidzkim tylko wtedy, jeżeli jest w stanie samodzielnie ustawić wózek w wyznaczonej przestrzeni, tyłem do kierunku jazdy.

Tylko po spełnieniu tych warunków przejazd będzie bezpieczny dla wszystkich pasażerów. Trzeba bowiem pamiętać, że zdarzają się sytuacje, w których kierowca czy motorniczy zostaje zmuszony do gwałtownego hamowania, np. gdy pierwszeństwo wymusi inny użytkownik ruchu drogowego.

Bardzo łatwo można sobie wyobrazić, co mogłoby się stać bez odpowiedniego ustawienia i zabezpieczenia wózka i jakie mogłyby być skutki, gdyby doszło do jego przewrócenia lub niekontrolowanego przemieszczenia się w środku autobusu czy tramwaju pełnego ludzi.

Obowiązkiem każdego z prowadzących krakowskiego przewoźnika podczas postoju na przystankach jest zwracanie szczególnej uwagi na osoby z ograniczoną mobilnością, przede wszystkim na wózkach inwalidzkich, niewidome stojące z białą laską, czy osoby poruszające się o kulach. Dla osób na wózkach każdy kierowca i motorniczy ma obowiązek rozłożyć platformę zarówno podczas wsiadania jak i wysiadania z pojazdu. Dla osób, które mają trudności z poruszaniem się, obowiązkiem kierowcy jest także – w pojazdach, w których jest dostępna taka funkcjonalność – obniżać podłogę autobusu stojącego na przystanku, aby w maksymalnym stopniu ułatwić im wsiadanie i wysiadanie.

Podobny obowiązek mają prowadzący wobec osób niewidomych. Jeżeli prowadzą pojazd, który nie jest wyposażony w funkcję zewnętrznych zapowiedzi numeru linii i kierunku jazdy, to właśnie prowadzący mają obowiązek wyjść z kabiny i takie informacje przekazać osobie niewidomej oczekującej na przystanku.

Należy podkreślić, że to prowadzący jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów w pojeździe. Ma więc pełne prawo wymagać, aby osoba na wózku odpowiednio go ustawiła i zabezpieczyła, a w przypadku nie spełnienia tych warunków, odmówić przejazdu.

Zarząd Transportu Metropolitalnego przypomina o obowiązku zabezpieczenia wózków podczas przewożeniach ich komunikacją miejską .
fot. MPK Kraków

Co z oznaczonym miejscem?

W pojazdach Transport GZM znajdują się miejsca oznaczone specjalnymi znakami graficznymi. Regulamin przewozu mówi o specjalnych przestrzeniach pojazdów transportu zbiorowego, które są oznaczone znakiem graficznym i są przeznaczone dla :

  • osób z niepełnosprawnościami, starszych lub o ograniczonej zdolności ruchowej,
  • osób poruszających się na wózkach inwalidzkich,
  • osób z dzieckiem w wózku dziecięcym,
  • kobiet w widocznej ciąży, opiekunów z dzieckiem na ręku,
  • osób z rowerami

Komentarze