Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Głosowe komunikaty po ukraińsku w MPK Wrocław: Tu wyrobisz numer PESEL

infotrans
21.03.2022 07:00
0 Komentarzy

Tu wyrobisz numer PESEL – taki komunikat w języku ukraińskim od 19 marca można usłyszeć w tramwajach i autobusach wrocławskiego MPK na wysokości przystanków znajdujących się w pobliżu budynków Urzędu Miejskiego.

W najbliższych dniach stanie tam także SZCZEPCIObus.

PESEL plus szczepionka

Uchodźcy z Ukrainy od 16 marca mają możliwość wyrabiania w Polsce numeru PESEL na podstawie specustawy. We Wrocławiu mogą to zrobić w Centrum Obsługi Mieszkańca – przy al. Kromera 44, pl. Nowy Targ 1/8 i ul. Gabrieli Zapolskiej 4. W pobliżu wspomnianych lokalizacji znajduje się łącznie blisko 20 przystanków tramwajowych i autobusowych.

-"W tych lokalizacjach, obok nazwy przystanku w języku polskim, wybrzmiewa od dziś drugi komunikat, tym razem po ukraińsku, informujący, że w pobliżu znajduje się Urząd, w którym nasi przyjaciele z Ukrainy mogą załatwić najważniejsze sprawy formalne – tłumaczy Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK. – Wszystkie nasze działania podjęte wobec obywateli Ukrainy mają jeden cel, pomoc im w tym trudnym czasie.

W najbliższych dniach przy Urzędzie Miasta na placu Nowy Targ, ul. Gabrieli Zapolskiej oraz
al. Kromera 44 stanie także SZCZEPCIObus.

-„Prawdopodobnie większość spośród przyjeżdżających do Wrocławia osób z Ukrainy nie szczepiło się wcześniej przeciwko koronawirusowi. W przeciwieństwie do niektórych członków rządu nie zauważyłem, że mamy do czynienia z początkiem końca pandemii – uzasadnia Krzysztof Balawejder.

Przypomnijmy, że w weekend w mobilnym punkcie szczepień MPK na Dworcu Głównym zaszczepiła się już 15-tysięczna osoba. Wcześniej SZCZEPCIObus stawał także przy akademikach przy Wittiga, w których przebywają setki uchodźców.

Pomoc Ukraińcom

MPK codziennie zapewnia uchodźcom transport z Dworca Głównego do miejsc tymczasowego pobytu. Dotyczy to zarówno placówek na terenie Wrocławia oraz innych ośrodków w takich miastach, jak: Szczawno Zdrój, Jedlina Zdrój, Karpacz, Polanica Zdrój, Lewin kłodzki, Czerna, Jelenia Góra, Złotoryja i Zgorzelec.

Spółka zadeklarowała także gotowość do zatrudnienia uciekających przed wojną Ukraińców – pierwsze osoby są już w procesie rekrutacji. W niedalekiej przyszłości MPK uruchomi dla obywateli Ukrainy specjalne kursy na kierowców i motorniczych wraz ze wsparciem ich w nauce podstaw języka polskiego. Na pomoc mogą liczyć także zatrudnieni w MPK Ukraińcy.

-"Jak dotąd jeden z ukraińskich pracowników MPK zdecydował się na powrót do ojczyzny. Otrzymał on pomoc formalną i prawną także w zakresie restrukturyzacji zadłużenia, jakie posiadał w banku komercyjnym oraz urlop bezpłatny – mówi Krzysztof Balawejder.

Wszyscy pracownicy z obywatelstwem ukraińskim otrzymali zapomogi losowe z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Również pracownicy, do których dołączyli członkowie rodzin z Ukrainy, otrzymali i otrzymują wsparcie formalne i logistyczne. Oni wszyscy mogą także liczyć na bezpłatną pomoc psychologa.

Gesty solidarności

Od początku wojny na Ukrainie na tramwajach MPK obok flag Wrocławia możemy zobaczyć również flagi Ukrainy. Dodatkowo na monitorach i kasownikach wewnątrz pojazdów wyświetlane są grafiki
z informacjami o możliwych formach pomocy uchodźcom.

Miejski przewoźnik pracuje również nad ukraińską wersją językową swojej strony internetowej. Ma być ona dostępna w najbliższym czasie.

Komentarze