Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gliwice: Ruszył projekt Śląskiej Karty Usług Publicznych

infotrans
01.10.2009 21:07
0 Komentarzy

23 gminy z woj. śląskiego przystąpiły do projektu, którego efektem ma być wdrożenie na ich terenie Śląskiej Karty Usług Publicznych. W przyszłości będzie można opłacić nią bilet w komunikacji miejskiej, wstęp do teatru, muzeum czy na basen. Kartą będzie też można płacić np. za parkowanie czy toalety. Stan przygotowań do realizacji projektu przedstawiło biuro prasowe Urzędu Miasta w Gliwicach.
„Podczas sesji, 3 września bieżącego roku, gliwiccy radni jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia Gliwic do realizacji projektu „Śląska Karta Usług Publicznych”. Koszt przedsięwzięcia to 107 milionów złotych, z czego 78,5 mln ma stanowić dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostała część to udział własny gmin. Do końca 2009 roku wniosek w imieniu konsorcjum 23 gmin aglomeracji śląskiej złoży Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, który będzie zarządzać projektem i koordynować jego wdrażanie. ŚKUP będzie funkcjonować na podobnych zasadach, jak elektroniczne karty płatnicze. Różnica polega jednak na tym, że ŚKUP pozwoli na bezgotówkowe płacenie za tak drobne usługi, jak zakup biletu komunikacji miejskiej, parkowanie samochodu, wstęp do teatru, muzeum czy na basen. Wyjątkowość projektu wynika również z faktu, iż kartą posłużymy się w urzędzie, placówce kultury i obiekcie sportowo-rekreacyjnym na terenie 23 miast aglomeracji śląskiej, a także we wszystkich pojazdach KZK GOP.
–Pierwsze wydanie ŚKUP będzie darmowe. W przypadku jej zniszczenia, za kolejną trzeba już będzie zapłacić –opowiada A. Ostroch. –Z naszych analiz wynika, iż w latach 2012 –2013 kartą posługiwać się będzie ok. 400 tysięcy osób w regionie. A to dopiero początek. Sukces zależeć będzie także od oferty usług dostępnych dzięki karcie. W tym zakresie bardzo istotna jest aktywność samorządów ponieważ im więcej placówek kultury oraz ośrodków rekreacyjno-sportowych zaangażuje się w przedsięwzięcie, tym lepiej zrealizujemy projekt. Karta usług publicznych powinna być użyteczna, prosta w obsłudze i powszechnie wykorzystywana zarówno przez mieszkańców aglomeracji, jak i turystów.”

Komentarze