Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gdańskie rozkłady jazdy otwarte dla wszystkich. Tak powinno być wszędzie  

infotrans
25.07.2023 15:03
0 Komentarzy

Otwarte dane Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku oferują informacje o rozkładach jazdy i lokalizacjach: pojazdów obsługujących linie, przystanków i biletomatów.

Do tego dochodzą także aktualne opóźnienia w komunikacji miejskiej, baza pojazdów, rodzajach biletów. To wszystko wykorzystują autorzy licznych aplikacji komunikacyjnych, których w Gdańsku jest chyba najwięcej spośród wszystkich polskich miast.

Zdaniem Jakdojade, Bukle App

Autorskim projektem pokazującym możliwości gdańskich danych jest mapa.ztm.gda.pl. Na każdym przystanku dostępne są kody QR do tej mapy plus działają liczne aplikacje zewnętrzne, jak m.in. Jakdojade, Bukle App, BusLive, Czynaczas, mobileMPK czy trojmiasto.pl. Co ważne, ZTM w Gdańsku nie odpowiada za jakość i aktualność danych prezentowanych w ww. miejscach. Nie promuje też konkretnych rozwiązań, jedynie upowszechnia informacje o projektach wykorzystujących dane.

-„Jeśli stworzyłeś lub znasz aplikację, stronę internetową albo inny produkt wykorzystujący udostępniane przez nas dane i chcesz podzielić się informacjami o nich – napisz do nas na adres: [email protected] – informuje ZTM w Gdańsku.

Otwarte dane ZTM w Gdańsku są kluczowe m.in. dla rozwoju firmy City-nav.

-„Umożliwiają zaspokojenie głównej potrzeby Pasażerów korzystających z aplikacji Jakdojade, a także dalszą współpracę z innymi firmami, takimi jak na przykład Apple – mówi Bartosz Burek, Prezes Zarządu City-nav (właściciela aplikacji mobilnej Jakdojade). – Współpraca z tak prestiżowym partnerem biznesowym korzystnie wpływa na wizerunek City-nav, co może przyczynić się do dalszego rozwoju firmy oraz zwiększenia zainteresowania ze strony innych miast i partnerów biznesowych. W ramach tego partnerstwa, City-nav dostarcza informacje o rozkładach jazdy polskich miast dla aplikacji Apple Maps, co umożliwia jeszcze szerszej grupie odbiorców dostęp do informacji, której potrzebują. Dzięki otwartym danym firma City-nav może tworzyć innowacyjne rozwiązania, które ułatwiają korzystanie z transportu publicznego. Atrakcyjność tworzonych rozwiązań potwierdza fakt korzystania z Jakdojade przez blisko 5 milionów użytkowników miesięcznie – dodaje Bartosz Burek.

Dostęp do Otwartych danych ZTM w Gdańsku docenia także firma Bukle App.

-„Pozwolił nam to na rozszerzenie obszaru działania naszej aplikacji do planowania podróży komunikacją miejską. Pozyskujemy od ZTM rozkłady jazdy, aktualizacje odjazdów na żywo oraz rzeczywiste położenia pojazdów. W trakcie pracy nie napotkaliśmy żadnych problemów technicznych, dane są przygotowane w należytym formacie oraz są wysoce dostępne – mówi Piotr Kardaś z Bukle App.

fot. ZTM Gdańsk

Zdaniem BusLive, Czynaczas i mobileMPK

Coraz większą popularność wśród mieszkańców Gdańska i okolic zdobywa aplikacja BusLive.

-„To doskonały przykład, jak innowacyjne wykorzystanie danych o pojazdach komunikacji miejskiej może przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców i uczynić korzystanie z transportu publicznego bardziej komfortowym – twierdzi właściciel aplikacji Paweł Marek. – Dostępność danych o pojazdach komunikacji miejskiej w czasie rzeczywistym odgrywa kluczową rolę w planowaniu podróży. Wiele miast udostępnia tego rodzaju informacje, jednak odświeżanie danych odbywa się z różną częstotliwością. W Gdańsku system ten został znakomicie zoptymalizowany, aby zapewnić jak najbardziej aktualne dane, wyróżniające się na tle innych miast – dodaje właściciel BusLive.

Podobnego zdania jest Marcin Bittel z aplikacji Czynaczas.pl.

-„Na podstawie udostępnianych zbiorów można opracować ciekawe projekty wspomagające podróż komunikacją miejską. Dane można wykorzystać również do zaawansowanych analiz statystycznych. Muszę przyznać, że Otwarte dane ZTM w Gdańsku na tle zbiorów udostępnianych przez inne miasta wyróżniają się mnogością prezentowanych informacji oraz stabilnością działania – mówi Marcin Bittel.

-„Wykorzystujemy dane „Rozkład jazdy GTFS” i „Pozycja GPS pojazdów” do prezentacji rozkładu jazdy i opóźnień autobusów w naszych aplikacjach mobileMPK i rozkladzik.pl. Zdecydowanie dane te na tle innych miast znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o dostępność i stabilność działania – to z kolei opinia Pawła Jabłońskiego z mSEVEN.

fot. ZTM Gdańsk

Zdaniem trojmiasto.pl

Z otwartych danych korzysta także lokalny portal trojmiasto.pl.

-„Dane aktualizowane są na bieżąco i w odpowiednich momentach są tam uwzględnione wszelkie zmiany wynikające np. z tymczasowych zmian organizacji ruchu. Użytkownicy mają więc na bieżąco dostęp do aktualnych informacji. Dodatkową zaletą, z której nasi użytkownicy chętnie korzystają są dane dotyczące położenia pojazdów, a także estymacji ewentualnych spóźnień. Dane te są prezentowane w naszym portalu za pomocą tablicy przystankowej, jak i odpowiedniej adnotacji w rozkładzie. Dzięki temu użytkownicy nie tylko mogą sprawdzić jaki jest rozkład, ale także czy dany pojazd przyjedzie na przystanek o odpowiedniej porze. Inną funkcjonalnością, którą wykorzystujemy są dane dotyczące ważności biletów okresowych, dzięki którym użytkownicy w prosty sposób są w stanie zweryfikować ważność swojej karty – informuje Piotr Czajkowski, administrator portalu.

Wszystkie te funkcjonalności są wykorzystywane przez naszych użytkowników w trzech różnych platformach: aplikacjach ANDROID/IOS, stronie mobilnej oraz stronie desktopowej.

-„To pokazuje, że zasoby Otwartych danych ZTM Gdańsk poprzez swój uniwersalny format można dostosować do pożądanej struktury – dodaje.

Komentarze