Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gdańska komunikacja miejska na EURO 2012 – podsumowanie

infotrans
17.08.2012 23:11
0 Komentarzy

Organizacja komunikacji miejskiej w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej była dużym oraz ważnym wyzwaniem i egzaminem dla Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, który firma zdała z bardzo dobrym wynikiem. Komunikacja funkcjonowała sprawnie, zarówno od strony przewozowej jak i informacyjnej. Pojawiły się bardzo pozytywne komentarze w mediach, ale również samych pasażerów. Miasto tętniło życiem tysięcy kibiców spragnionych sportowych oraz nie tylko sportowych wrażeń i przemieszczających się po różnych miejscach Gdańska. Zdecydowana większość tych osób korzystała oczywiście z komunikacji miejskiej, a ta bardzo sprawnie poradziła sobie z dowozem i rozwozem olbrzymiej dodatkowej liczby pasażerów zachowując wysokie standardy. Na płynnie działającą w trakcie całych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej komunikację miejską w Gdańsku złożyły się następujące działania gdańskiej firmy:
– Zasilenie dodatkowymi kursami autobusów i tramwajów połączeń miejsc, gdzie spodziewano się zwiększonego ruchu pasażerów, zwłaszcza stadionu oraz Strefy Kibica, z dworcami, lotniskiem oraz centrum miasta. Przez cały okres trwania UEFA EURO 2012 częściej jeździły autobusy nocne oraz wydłużono czas kursowania niektórych tramwajów do godziny ok. 2:30 rano. W godzinach szczytów komunikacyjnych związanych z meczami, po mieście kursowały łącznie 223 autobusy i 102 tramwaje, czyli tyle ile na ulice miasta wyjeżdża podczas codziennych porannych oraz popołudniowych szczytów komunikacyjnych. Dla porównania wieczorami w całej sieci ZTM jeździ około 50 tramwajów i 120 autobusów. Średnie napełnienie pojazdów wyniosło 67%.
– Wprowadzenie specjalnej linii tramwajowej nr 60 z centrum miasta do pętli Kliniczna, skąd pieszo trzeba było dojść do stadionu. Przed i po meczu tramwaj kursował z częstotliwością co 2-3 minuty. Uruchomienie specjalnej linii kolejowej na trasie Gdańsk Główny-Gdańsk Stadion EXPO obsługiwanej pociągami PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o., która wygrała przetarg ogłoszony przez ZTM. Pociągi nie zatrzymywały się na stacjach pośrednich i kursowały wahadłowo co około 10-12 minut, a średni czas przejazdu na trasie wynosił 6 minut. Na każdy mecz wyjeżdżały średnio 4 dodatkowe składy SKM.
– Organizacja we współpracy z firmą Continental, specjalnych bezpłatnych ekspresowych linii autobusowych: C1 jeżdżącej między Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy a Dworcem Głównym. Kursowała ona codziennie podczas całego EURO, służąc nie tylko kibicom, ale i mieszkańcom Gdańska udającym się w podróż samolotem;C2 kursującej z lotniska do pętli autobusowej w pobliżu stadionu, która została wybudowana specjalnie ze względu na potrzeby mistrzostw. Autobusy obu linii kursowały przed meczem i po jego zakończeniu z częstotliwością co kilka minut, a czas dojazdu wynosił średnio 25 minut. C3 dowożąca pasażerów do centrum miasta i z powrotem ze specjalnie zorganizowanych parkingów w systemie P&R (Parkuj i Jedź), gdzie można było pozostawić samochód, P+R –odwożąca pasażerów po meczach bezpośrednio spod stadionu na parkingi P&R. Szacuje się, że parkingi P&R a także postoje utworzone specjalnie dla autokarów zostały wykorzystane w około 30%.
Informacja pasażerska:
Do kompleksowej bieżącej informacji na przystankach, na czas EURO 2012 Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku przygotował dodatkowe specjalne komunikaty informujące w trzech językach, do których tramwajów należy wsiąść, aby dojechać na stadion lub do Strefy Kibica, gdzie się przesiąść, schematy dodatkowych połączeń, itp. Specjalnie przygotowane i wgrane do automatów biletowych we współpracy z właścicielem urządzeń, informacje w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim dotyczące komunikacji w mieście w trakcie UEFA EURO 2012, tras, schematów połączeń, obowiązujących biletów. Na bieżąco aktualizowana i uzupełniana zakładka na stronie internetowej ZTM w języku polskim i angielskim zawierająca bieżące komunikaty związane z komunikacją w dni meczowe, tras, schematów połączeń, linii dedykowanych, obowiązujących biletów i innych przydatnych, zwłaszcza dla przyjezdnych, wiadomości. W pojazdach komunikacji miejskiej zatrzymujących się na przystankach w pobliżu stadionu, nadawany był komunikat głosowy przygotowany przez MZKZG we współpracy z IVONA Software Sp. z o.o. w językach: polskim, angielskim i niemieckim z informacją, że na tym przystanku należy wysiąść, aby dojść do stadionu.
Centrala Ruchu
Uruchomienie tuż przed UEFA EURO 2012 Centrali Ruchu ZTM. Jest to wprawdzie dopiero jej zalążek, ponieważ z powodów finansowych, niestety, nie ma jeszcze pełnej obsady i dlatego podczas mistrzostw, aby móc działać przez 24 godziny na dobę, musieli ją wspomóc pracownicy z innych działów. Jej działania były szczególnie istotne oczywiście w dni meczowe, ale również w sytuacjach kryzysowych, np. podczas protestów zorganizowanych w jednym z newralgicznych dla komunikacji miejskiej, zwłaszcza tramwajowej, punktów miasta. W siedzibie Centrali Ruchu telefony, szczególnie w dni meczowe, urywały się.
Dyżury pracowników ZTM na wszystkich węzłowych przystankach w mieście, po wszystkich meczach rozgrywających się w Gdańsku, ale także po ważniejszych spotkaniach w innych miastach lub koncertach, które gromadziły większą liczbę osób w gdańskiej Strefie Kibica. Udzielali oni dodatkowych informacji, również w językach obcych, do którego pojazdu wsiąść, aby szybko i bezpiecznie dotrzeć do danego miejsca, gdzie się przesiąść, itd. Uruchamiali także w razie potrzeby rezerwowe autobusy. Każda akcja nadzorowana była bezpośrednio przez Dyrektora ZTM oraz jego Zastępcę ds. Przewozów.
Dzięki wszystkim podjętym przez ZTM działaniom, średni czas rozwiezienia kibiców ze stadionu głównie do Strefy Kibica i centrum dokąd kierowała się większość osób, wyniósł przeciętnie 33 minuty, wliczając w to również czas dojścia na przystanek. W czasie jednego tylko dnia meczowego komunikacją tramwajową i autobusową w Gdańsku jeździło ponad 150.000 dodatkowych pasażerów. Liczba ta jest zdecydowanie wyższa gdy doda się do niej także osoby przewożone przez SKM do stadionu –średnio ok. 25.000 osób na jeden mecz. Ciekawostką jest, że najwięcej pasażerów przewieziono nie po którymś z meczów rozgrywanych w Gdańsku, lecz po meczu Polska-Czechy odbywającym się we Wrocławiu. W gdańskiej Strefie Kibica zgromadziło się wówczas ponad 40 tysięcy ludzi. Obliczono także, że podczas UEFA EURO 2012 zamawiane przez ZTM autobusy i tramwaje pokonały łącznie odległość równą podwójnej długości równika.

Komentarze