Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Francusko-polskie rozmowy o transporcie publicznym

infotrans
11.12.2010 18:40
0 Komentarzy
Pod koniec listopada Misja Ekonomiczna Ubifrance przy Ambasadzie Francji w Polsce zorganizowała, w Warszawie i Krakowie, polsko-francuskie seminarium „Rozwój transportu miejskiego w Polsce i przykłady projektów realizowanych we Francji”. Spotkania były okazją do zapoznania się z ofertą francuskich producentów, oferujących głównie komponenty dla transportu. Otwierając seminarium dyrektor Misji Ekonomicznej Michel Lodolo przypomniał znaczenie transportu publicznego, na który Polska otrzymała 67 mld zł, do zagospodarowania w latach 2007-2013. Pierwszym z prelegentów na spotkaniu warszawskim był Piotr Izdebski z Działu Rozwoju Transportu ZTM Warszawa, który przedstawił aktualne projekty realizowane przez zarządcę stołecznej komunikacji. Wspomniał chociażby o budowie drugiej linii metra i linii tramwajowej do Tarchomina, rozwoju wspólnego biletu, nowoczesnym systemie informacji pasażerskiej czy też alternatywnych sposobach zakupu biletów (biletomaty, komórka).
Następnie przedstawiciele francuskich producentów, w pięciu blokach tematycznych zaprezentowali swoje wyroby. Mowa była o konserwacji tramwajów i autobusów, zarządzaniu utrzymaniem taboru, nowoczesnych systemach transportowych, utrzymaniu infrastruktury, innowacyjnych systemach obsługi pasażerów, zarządzaniu siecią transportu miejskiego, planowaniu rozkładu jazdy i zarządzaniu ruchem w czasie rzeczywistym.
Po prezentacjach uczestnicy seminarium mieli czas na kuluarowe rozmowy. Przedstawiciele francuskich firm pozostawali do dyspozycji przybyłych na spotkanie gości, odpowiadając na ich pytania. Seminarium było dobrą okazją do nawiązania kontaktów, chociażby tych biznesowych.
Spotkanie krakowskie rozpoczęło się od omówienia inwestycji w zakresie miejskiego transportu realizowanych w Krakowie. Prezentowany był system obszarowego sterowania ruchem oraz Krakowska Karta Miejska. Honorowy patronat nad konferencją objął prezydent miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski. Następnie, podobnie jak w Warszawie goście z Francji omawiali natomiast najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie m.in. konserwacji tramwajów i autobusów, utrzymania infrastruktury oraz obsługi pasażerów.
Po konferencji zaproszeni gości mieli możliwość sami zobaczyć realizowane w Krakowie inwestycje komunikacyjne. Podczas przejazdu tramwajem oglądali m.in. tunel tramwajowy pod Dworcem Głównym. 
W seminariach udział wzięły następujące firmy:
CBM – Główna działalność firmy opiera się na zaopatrywaniu autobusów i tramwajów w części zamienne. Jej główni klienci to Véolia, Keolis, EMT Madryt, EMT Valencia, STM Montreal.
Scoma – globalna firma: design, prototypy, produkcja i dostawa just in time, m.in. przekładni, drążków wiążących, drążków reakcyjnych, drążków anti-roll, drążków torsion i innych komponentów odpowiadających specyfikacjom firm konstrukcyjnych, produkcyjnych, montażowych.
SEFAC – zajmuje się produkcją i dystrybucją podnośników z kolumnami przestawnymi oraz wyposażenia niezbędnego do konserwacji taboru.
SAFEGE specjalizuje się w consultingu inżynieryjnym. Firma oferuje pełną gamę usług: od poszukiwania informacji poprzez wsparcie generalnych wykonawców, nadzór prac do zarządzania dużymi projektami. Od pięciu lat firma SAFEGE działa na rynku polskim.
AREVA TA –oferuje gamę produktów PEGASUS oraz kompleksowe usługi w dziedzinie transportu. Proponowane rozwiązania, skierowane do operatorów tramwajów, metra i pociągów regionalnych, spełniają wymogi zarządzania ryzykiem i optymalizacji kosztów eksploatacyjnych.
Firma GEISMAR specjalizuje się w :
•konstrukcji, komercjalizacji i konserwacji materiałów wykorzystywanych do układania torów
•nadzorze i utrzymaniu torowisk kolejowych oraz sieci trakcyjnej.
ELNO oferuje systemy informacji pasażerskiej (głosowej oraz wizualnej) dla: taboru, dworców, stacji tramwajowych oraz metra. Dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, gotowe produkty oraz rozwiązania informacji pasażerskiej ELNO opierają się na architekturach sieci komputerowej –sieci IP.
Firma SILICOMP MANAGEMENT oferuje doradztwo, ekspertyzy, ocenę aplikacji oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne w dziedzinach takich jak: oprogramowanie, bezpieczeństwo i jakość rozwiązań i systemów IT.
ACS oferuje m.in.: biletomaty, kasowniki biletowe, przenośne terminale biletowe, bramki dostępu. Rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta umożliwiają zcentralizowane zarządzanie oferowanym sprzętem w różnych środkach transportu.

Komentarze