Expose Ministra Transportu na Komisji Infrastruktury
Podczas marcowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury /nr 17/ Minister TBiGM, Sławomir Nowak przedstawił najbliższe zamierzenia resortu obecnej kadencji. Oto zapis tego spotkania: -„Panie przewodniczący, panie i panowie posłowie, szanowni państwo, bardzo dziękuję za te możliwość spotkania z Komisją Infrastruktury, komisją właściwą, odpowiedzialną, wypełniającą funkcję kontrolną parlamentu nad rządem i nad resortem, którym kieruję już troszkę ponad sto dni. Cieszę się z tego spotkania, dlatego że będzie okazja zaprezentować państwu to co na szybko zostało przeze mnie wdrożone po przyjściu do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, z jakimi problemami spotkaliśmy się na wejściu i co mamy zamiar zrobić w najbliższych miesiącach i latach, jeśli chodzi o zamierzenia strategiczne. Po przyjściu przyjąłem stosowną metodykę pracy, charakterystyczną dla takiego audytowania stanu rzeczy. Bardziej takie podejście, powiedziałbym, biznesowe. Ale akurat w tym wypadku ta metodyka pracy jest o tyle istotna, że ona pozwoliła na wejściu uporządkować i podzielić rzeczy na najpilniejsze, najważniejsze, które trzeba zrealizować w krótkim terminie i na te, które można zrealizować w trochę późniejszym terminie.
W Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej mamy de facto do czynienia z czterema kluczowymi, takimi krytycznymi obszarami. To jest oczywiście transport drogowy, transport kolejowy, transport lotniczy, mieszkalnictwo, budownictwo i polityka morska, które działają w obszarze jeszcze dodatkowego jakby wsparcia legislacji, finansowania projektów, bez którego przecież nie moglibyśmy realizować żadnego zadania. No i oczywiście organizacja pracy samego resortu i agend mu podległych. W związku z tym w krótkim czasie musiałem podzielić swoją pracę na działania natychmiastowe i na działania długofalowe. W pierwszej kolejności zajęliśmy się przygotowaniem do wdrożenia nowego rozkładu jazdy na kolei. Wszyscy państwo pamiętacie ile to nastręczało zawsze niepotrzebnego stresu i w niektórych sytuacjach niepotrzebnego chaosu. W drugiej kolejności przygotowanie do zimy, co było też szalenie istotne, bo akurat resort transportu jest tym resortem najbardziej, powiedziałbym, newralgicznym z punktu widzenia kłopotów zimowych, które z kolei przekładają się na życie każdego z nas, każdego obywatela. Dalej, to przygotowania do EURO 2012;jesteśmy dokładnie w środku tych przygotowań, a może nawet trochę inaczej –na finiszu. Natomiast, oczywiście, to są te rzeczy, które wymagają najpilniejszych decyzji i takiego stałego monitoringu nawet na poziomie ministerstwa.
To, co przeprowadziliśmy w takim działaniu natychmiastowym, to był audyt inwestycji drogowych i kolejowych, no i oczywiście dokończenie prezydencji, co się wiązało z jej kalendarzem. To były spotkania w Parlamencie Europejskim w imieniu resortu transportu, prowadzenie Komisji, Rady Sektorowej Transportu, Telekomunikacji i Energetyki, którą miałem przyjemność prowadzić w Brukseli w imieniu rządu Rzeczypospolitej. I działania długofalowe, o czym będziemy mówili w dalszej kolejności.
Cele, które postawiłem sobie na te sto dni w tym krótkim horyzoncie, to jest to, o czym mówiłem wcześniej;uniknięcie chaosu na dworcach, co było celem zasadniczym jeśli chodzi o wdrożenie nowego rozkładu jazdy na kolei. Jeśli chodzi o przygotowanie do zimy, to poprawa przede wszystkim jakości obsługi pasażera w okresie zimowym, pasażera, kierowcy, każdego z nas użytkowników kolei, dróg czy lotnisk.
EURO 2012. Celem, oczywiście, jest odpowiednie przygotowanie w obszarze planów transportowych, za które resort transportu jest odpowiedzialny, jak i diagnoza stanu przygotowań i ewentualna korekta planów w czasie wdrożenia. Kolejny cel krótkoterminowy zrealizowany, to jest audyt inwestycji drogowych i kolejowych, weryfikacja realności założeń inwestycji drogowych i kolejowych, dokończenie prezydencji, o czym wspominałem, i reorganizacja pracy w ministerstwie.
I teraz, jeśli państwo pozwolicie, i mam nadzieję, że to zadośćuczyni oczekiwaniom również posłów opozycji, to szczegółowy raport dotyczący tego, co udało się zrobić i wdrożyć przez te sto dni funkcjonowania Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Slajdy, które przygotowaliśmy, co też ułatwi państwu pracę i jakby zrozumienie tej metodyki pracy, którą przyjęliśmy w resorcie, wyglądają w ten sposób, że mamy zawsze do czynienia z tytułem działania, czyli w tym wypadku przeprowadzenie sprawne zmiany rozkładu jazdy na kolei. Po lewej stronie jest opis sytuacji, z którą się spotkaliśmy, jakby fotografia na wejściu, a po prawej niezbędne działania.
Zatem w obszarze przeprowadzenia sprawnej zmiany rozkładu jazdy na kolei –wszyscy państwo pamiętacie dantejskie sceny na dworcach, kłopoty z taborem w czasie ubiegłorocznej zimy. W związku z tym od pierwszych dni urzędowania, co też państwu zaprezentowałem na stosownej konferencji, o czym mówili również prezesi spółek kolejowych i również moi wiceministrowie, podjęliśmy bardzo intensywną pracę jeśli chodzi o przygotowania do wdrożenie nowego rozkładu jazdy na kolei. Powołaliśmy specjalnie dedykowany do tego celu zespół kolejowy, zintensyfikowaliśmy, poprawiliśmy, w mojej ocenie, współpracę między spółkami kolejowymi w tym obszarze. Po drugie, zabezpieczyliśmy odpowiednią rezerwę taboru. Mamy do czynienia z rezerwą ponad 30-procentową w stosunku do tego co jest rozpisane w rozkładzie jazdy. W rozkładzie jazdy na 11 grudnia mieliśmy rozpisane 1086 wagonów, a obecnie w dyspozycji Intercity jest około 1400. A będziemy zmierzali do przygotowań przed EURO, aby osiągnąć poziom 1700 wagonów, jeśli dobrze pamiętam nasze wyliczenia wspólnie z prezesem Malinowskim, prezesem PKP Intercity. Po trzecie, specjalny nadzór nad dystrybucją informacji o nowych rozkładach jazdy. Podano z wyprzedzeniem i odpowiednio przygotowaną informację. Rozkład ogłoszono 11 grudnia, a odpowiednie informacje o rozkładzie jazdy już wisiały znacznie wcześniej niż nawet zakładają ustawowe obowiązki. Po drugie, uruchomiono z odpowiednim wyprzedzeniem przedsprzedaż w Intercity. Po trzecie, wprowadzono dodatkowe kanały sprzedaży i punkty informacyjne, ustanowiono dodatkowy personel, zwiększono przepustowość serwerów, które obsługują portale PKP Intercity i rozkład internetowy. Po czwarte, wydrukowanie dodatkowych rozkładów jazdy dla Intercity, ich dystrybucja na dworcach i w pociągach. I –po piąte –wprowadziliśmy dodatkowe narzędzie „info-pasażer”, które daje możliwość w czasie rzeczywistym sprawdzania chociażby opóźnień u wszystkich przewoźników, którzy obsługują połączenia pasażerskie w naszym kraju.
Drugie działanie, to jest działanie polegające na przygotowaniu do funkcjonowania w warunkach zimowych. Jak już powiedziałem w słowie wstępnym, co roku przygotowania do zimy są takim newralgicznym okresem dla całego sektora transportowego. Więc jeśli chodzi o przygotowania do zimy na kolei, podjęliśmy następujące działania. Wdrożyliśmy specjalną procedurę kryzysową na wypadek ostrych mrozów i silnych opadów śniegu, z czym mieliśmy do czynienia również tej zimy. Po pierwsze, wdrożono specjalny program, specjalnie monitorowany również przez władze spółki Intercity, jeśli chodzi o dodatkowy cleaning-servis w stosunku do naszych pasażerów. Wydawanie ciepłych napojów w przypadku opóźnień, wydawanie koców w pociągach nocnych, jeżeli jest odpowiednio niska temperatura. Niezamykanie budynków dworców w godzinach nocnych w czasie wysokich mrozów. Po czwarte, zapewniono, o czym również wspominałem, odpowiednią rezerwę taboru i wsparcie techniczne niezbędne do usuwania usterek, odśnieżania zarówno sprzętu, jak i również zapewniono odpowiednią liczbę ludzi do odśnieżania i peronów, i torów, jeśli taka sytuacja zaistniała. Tu macie państwo wyszczególnione wszystkich wielkości. Mówiliśmy o tym również jeśli chodzi o…Ja nie chcę przeszkadzać państwu. Musimy się podzielić, kto ma mówić, a kto nie. Po piąte, wdrożyliśmy specjalne procedury we wszystkich spółkach kolejowych w celu szybkiej i mało uciążliwej likwidacji awarii i usterek.
Jest to być może ten moment, żeby powiedzieć o tym, jak wygląda fotografia na dzisiaj, jeśli chodzi o zimę, z którą już wygraliśmy i która już odchodzi. Jeśli chodzi o porównywalność punktualności pociągów na odjazdach i przyjazdach, rzeczywiście ta efektywność bardzo wyraźnie wzrosła w stosunku do poprzedniej zimy. W grudniu 2011 roku ta punktualność w pociągach kwalifikowanych Intercity wynosiła 78%, a w grudniu 2010 roku tylko 23%. Odnotowano do tej pory blisko 1300 pęknięć szyn, a w zimie 2010/2011–880. Czyli w tym roku mieliśmy więcej pęknięć szyn, ale mimo tego dzięki takiej sprawnej współpracy, za którą też chciałem podziękować kolejarzom i wszystkim spółkom kolejowym za to odpowiedzialnym, udało się nawet tę punktualność poprawić w stosunku do mniejszej awaryjności w roku poprzednim. W grudniu 2011 roku odnotowano również 70 usterek wagonów;w grudniu 2010 roku było cztery razy więcej usterek wagonów, co skutkowało również potem problemami taborowymi i wypadaniem wagonów ze składów i niewystarczającej liczby wagonów w składach pociągów do obsługi jazdy.
Jeśli chodzi o przygotowanie do zimy na lotniskach;tutaj ta sytuacja rok temu była dobra, w tym roku jeszcze poprawiliśmy efektywność zarządzania na lotniskach w okresie zimowym. Ilość sprzętu technicznego, po pierwsze, zestawy odśnieżające. Tutaj mamy wzrost rok do roku o 10%. Sprzęt odpowiedzialny za posypywanie, zraszanie –wzrost o 13%.
Jeśli chodzi o drogi krajowe, za które odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad;tutaj też nie będę państwa zamęczał danymi, ale tego sprzętu jest w wystarczającej ilości. To chyba też było widać tej zimy, że w zasadzie nie wystąpiło nigdzie na żadnym odcinku drogi krajowej, jak tak patrzę na przedstawicieli Generalnej Dyrekcji, takiego utrudnienia, które by nam sparaliżowały ruch w bardzo kłopotliwy sposób. Mieliśmy do czynienia z wypadkami zimowymi, mieliśmy do czynienia z zablokowaniem drogi przez tiry w niewystarczający sposób przystosowane do ruchu w czasie zimy. Ale istotnych utrudnień, jak chociażby takich, jakie mieli nasi sąsiedzi na południu, co zmusiło ich do zamknięcia chociażby przejścia granicznego w Cieszynie, takich problemów nie mieliśmy.
Jeśli chodzi o drogi wodne, to jest jeszcze problem najbardziej aktualny, dlatego że mamy do czynienia cały czas z zatorami lodowymi. Pamiętacie wszyscy państwo kłopoty przy podejściu do portu w Świnoujściu. Wskutek cofki zablokowało się wejście do portu, ale udało się to dosyć sprawnie odblokować i przywrócić tam ruch. W pogotowiu było i jest 7 holowników i lodołamaczy dla naszych portów morskich, na Wiśle jest 13 lodołamaczy, na Odrze także 13, w tym 6 we współpracy z naszymi niemieckimi partnerami. Przez cały okres zimowy, poza dniem 16 lutego, kiedy cofka lodu z zatoki zablokowała wejście do portu oraz przeprawę portową w Świnoujściu, wszystkie wejścia do portów były drożne.
Jeśli chodzi o kolejne działanie krótkoterminowe –diagnoza przygotowań do EURO 2012, ewentualna korekta planów i opracowanie rozwiązań alternatywnych, to jesteśmy w stałej współpracy z minister sportu i turystyki, z ministrem spraw wewnętrznych i odpowiednimi innymi ministrami w ramach specjalnego zespołu koordynacyjnego komitetu organizacyjnego, w którym również reprezentuję mój resort. Już wypracowaliśmy specjalne programy operacyjne. Do końca marca br. zostaną one przygotowane. Zostaną również przepracowane odpowiednie plany transportowe, za które również mój resort jest odpowiedzialny. To wszystko jest w toku i na bieżąco wszystkie spółki kolejowe i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, i lotniska tutaj bardzo dobrze współpracują. Te przygotowania są w należytym stadium zaawansowania i te wszystkie plany będą w odpowiedni sposób przygotowane tak, aby z jednej strony sprawnie przeprowadzić turniej EURO 2012, dwa –sprawnie przemieszczać kibiców między arenami sportowymi, ale –po trzecie również –aby nasi obywatele, przecież wszyscy będziemy funkcjonowali normalni, w tym czasie również nie odczuwali w sposób bardzo bolesny pewnych utrudnień, które mogą mieć miejsce.
Czwarty projekt krótkoterminowy, który na wejściu także wprowadziliśmy, to jest audyt projektów inwestycyjnych. Wszystkie toczące się projekty inwestycyjne mają dla nas, oczywiście, charakter priorytetowy i nie dlatego przecież, że organizujemy turniej EURO 2012, ale poprawiamy konsekwentnie jakość życia w naszym kraju. Ten boom inwestycyjny jest rzeczywiście widoczny, ale to wymaga takiego codziennego monitorowania, nadzorowania i usprawniania wszystkich procesów inwestycyjnych. Dlatego podjąłem działania, po pierwsze, polegające na organizowaniu specjalnych odpraw weryfikacyjnych z wykonawcami poszczególnych odcinków autostradowych. To miało miejsce w zeszłym tygodniu;z każdym z osobna rozmawialiśmy na temat ich problemów, na temat wzajemnych roszczeń, na temat tego, jak usprawnić i poprawić terminowość oddawanych odcinków autostradowych. Po drugie, powołaliśmy stały zespół monitorujący inwestycje spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Po trzecie, dokonaliśmy przeglądu roszczeń wykonawców drogowych. To będzie tutaj w uzgodnieniu z Generalną Dyrekcją. Ten przegląd roszczeń odbędzie się do końca marca 2012 roku, tak aby oczyścić pole również z wykonawcami w tym zakresie, w którym będzie to możliwe. Po czwarte, objęcie monitoringiem inwestycji kolejowych i drogowych, o czym wspominałem. Jest to dla nas kluczowa sprawa. I co tydzień tego rodzaju spotkania się odbywają, na których odbieramy raporty z postępu prac. Po piąte;objęcie specjalnym, szczególnym nadzorem inwestycji z Programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”, zwłaszcza w kontekście inwestycji spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, bo to jest problem, z którym się rzeczywiście borykamy.
Jeśli chodzi o kolejny projekt krótkoterminowy, z którym postanowiłem się zmierzyć na samym wejściu, to jest pilna, szybka reorganizacja pracy ministerstwa, taka, aby usprawnić, zmniejszyć w pewnych obszarach ministerstwo, docelowo przeprowadzić również redukcję zatrudnienia, oczywiście bez szkody dla funkcjonowania resortu. Ale w pierwszej kolejności podjąłem decyzję o zlikwidowaniu przedstawicielstw zagranicznych Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Założyliśmy sobie plan redukcyjny na 2012 rok jeśli chodzi o redukcję zatrudnienia w ministerstwie i agendach podległych.
Po trzecie, przeprowadziłem reorganizację departamentów;jest ich dzisiaj mniej. Po czwarte, prowadzimy konsekwentną pracę nad przeglądem prawa pod kątem usuwania niepotrzebnych zadań. Tutaj mamy do czynienia z takim celem deregulacyjnym, który chcemy przeprowadzić w 2012 roku wspólnie z ministrem Jarosławem Gowinem, który jest za to odpowiedzialny. Już mamy przygotowanych do deregulacji ponad 30 zawodów z ponad 80, które są w obszarze odpowiedzialności ministra transportu. Po piąte, konsekwentnie usuwamy zaległości w implementacji prawa unijnego. Tyczy się to nawisów legislacyjnych związanych nie tylko z ustawami, które wdrażają dyrektywy unijne, ale również z rozporządzeniami, które z kolei powinny wdrażać uchwalone już przez Wysoki Sejm ustawy.
Inne kluczowe decyzje, to są decyzje, które mają usprawniać funkcjonowanie ośrodków ruchu drogowego, które mają ewentualnie zabezpieczać, za co też chciałbym podziękować Wysokiej Komisji;mówię o zmianie ustawy o kierujących pojazdami i o odroczeniu o rok przeprowadzenia nowych egzaminów na prawo jazdy. W naszej ocenie, po spotkaniu z przedstawicielami wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, uznaliśmy, że wojewódzkie ośrodki nie są w wystarczającym stopniu przygotowane do wdrożenia nowego egzaminu. I w ten sposób, aby nie ryzykować niepotrzebnego stresu, aby nie ryzykować kłopotów czy chaosu związanego z wdrożeniem ewentualnie nowego systemu bez należytego przetestowania i przygotowania, poprosiliśmy Wysoką Komisję, za to jeszcze raz serdecznie dziękuję, o możliwość szybkiego przeprowadzenia zmiany prawa w tym obszarze. Dzięki temu Polacy spokojnie mogą jeszcze zdawać egzaminy na starych zasadach przez cały ten rok, do początku stycznia 2013 r.
Przechodzimy do strategicznych celów długoterminowych Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W obszarze kolei dla mnie zasadniczą rzeczą, o czym konsekwentnie mówię od pierwszych dni, jest podnoszenie jakości i komfortu podróży. I po drugie, przygotowanie również przewoźnika, powiedziałbym naszego narodowego przewoźnika Intercity, do odpowiedniej konkurencji międzynarodowej. Tyczy się to nie tylko Intercity, ale również PKP Cargo.
Jeśli chodzi o obszar dróg, tutaj celem ministerstwa jest dalsza rozbudowa infrastruktury, dokończenie, nadzór nad obecnymi inwestycjami, plan nowej sieci na 2020 rok i przygotowanie nowej perspektywy budżetowej i to, co też szalenie istotne i w czym będziemy również liczyli na wsparcie pań i panów posłów, to jest Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który przygotowujemy i który będzie, w mojej ocenie, wpływał w odpowiedni sposób na podnoszenie bezpieczeństwa na naszych drogach. Nie tylko inwestycje, które prowadzimy, bo one oczywiście muszą poprawiać bezpieczeństwo, są na to nakierowane, ale również inne działania. Ale o tym będziemy mówili dalej. A zatem bezpieczeństwo na drogach jest też bardzo istotnym celem, który sobie postawiłem jako nowy minister transportu.
W obszarze transportu lotniczego, to jest rozwój sieci portów regionalnych, wsparcie dla portów lokalnych i wzrost jakości obsługi pasażera.
W obszarze budownictwa celem dla nas jest ułatwienie procesów inwestycyjnych w budownictwie, o czym za chwilę.
W obszarze mieszkalnictwa nastawiamy się na wsparcie młodych ludzi przy zakupie lub wynajmie pierwszego mieszkania, czyli ten interes młodego człowieka jeśli chodzi o wchodzenie w dorosłość będzie dla nas również priorytetem przez najbliższe miesiące.
W obszarze polityki morskiej celem strategicznym jest dalszy rozwój polskich portów morskich i rozwój polskiej bandery.
Celem strategicznym długoterminowym w obszarze funkcjonowania resortu, wspominałem już krótko o tym, będzie dalsze podnoszenie efektywności ministerstwa, redukcja zatrudnienia, poprawienie jakości legislacji i organizacji pracy.
Strategiczne projekty długoterminowe, które wynikają z celów, które państwu przedstawiłem. W obszarze „budownictwo”podjęliśmy już prace, powołałem specjalny zespół, który pracuje pod kierunkiem pana ministra Janusza Żbika sektorowo odpowiedzialnego w ministerstwie za budownictwo. A –z drugiej strony –od strony eksperckiej szefem tego zespołu jest pan profesor Niewiadomski, uznany autorytet w dziedzinie prawa budowlanego. Rozpoczęliśmy już prace nad nowym deregulacyjnym Kodeksem budowlanym. Naszym celem jest takie zderegulowanie przepisów prawa, które będą ułatwiały Polakom budowanie domów, mieszkań, będą ułatwiały prowadzenie procesów inwestycyjnych w budownictwie.
Jeśli chodzi o drogi. Tutaj w obszarze tych strategicznych projektów długoterminowych, czyli do końca kadencji, jest dokończenie inwestycji drogowych w ramach obecnego planu, to jest włączenie remontów dróg krajowych do Krajowego Funduszu Drogowego. Kolejny projekt, to jest Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, o którym przed chwilą wspominałem, a który jest naprawdę szalenie istotny. I będziemy nad tym konsekwentnie pracowali, aby już w pierwszej połowie roku 2012 go przygotować i przedstawić opinii publicznej do wdrożenia do 2013 roku, a częściowo zręby tego Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego będą już wdrażane w 2012 roku, ale o tym dalej.
Narodowy Program Budowy Dróg Krajowych czyli nowa perspektywa budżetowa, nowy plan po 2015 roku. Chcemy być odpowiednio przygotowani na czas uruchomienia nowej perspektywy budżetu unijnego, na wsparcie również ze środków własnych, tak abyśmy mogli do tych inwestycji pilnie przystąpić, aby były one gotowe dla nowego gabinetu po wyborach w 2015 roku. Prowadzimy już prace nad nową strategią rozwoju transportu, o tym również odpowiedzialny minister będzie państwu mówił. To się toczy. Ja jestem również po rozmowach z ekspertami. I w tym zakresie poprosiłem pana ministra Tadeusza Syryjczyka o objęcie prac nad strategią rozwoju transportu, która będzie jedną z kilku naszych horyzontalnych strategii narodowych. Poprosiłem, aby pan minister Tadeusz Syryjczyk był takim ekspertem-konsultantem w sprawie przygotowania tej strategii rozwoju transportu, która obecnie ma miejsce w moim resorcie.
W obszarze polityki morskiej, to jest oczywiście dokończenie programu „Falochron”, który jest integralną częścią terminala LSG w Świnoujściu, to jest wsparcie dla rozwoju polskiej bandery, program „Polskie Porty 2030”. O tym również pani minister Anna Namiotko-Wypych będzie państwu mówiła.
W obszarze kolei strategicznych projektów długoterminowych nie wymieniłem jako pierwszych, ale chyba już państwo nie macie wątpliwości, że dla mnie jako ministra i dla mojego resortu, kolej jest dzisiaj najważniejszym priorytetem i na niej w dużej mierze się skupiamy. Dlatego będę konsekwentnie wdrażał program poprawy zarządzania Grupą PKP SA, będziemy przeprowadzali rekonstrukcję PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Usprawnimy inwestycje PKP PLK SA, o czym już wspominałem pokrótce, a pan minister Massel będzie państwu jeszcze o tym mówił. Przeprowadzamy proces prywatyzacji spółki PKO Cargo. PKP TELEKOM i Polskich Kolei Linowych. Tworzymy sieć dworców PKP. Części, które nie wejdą do sieci dworców PKP, będziemy chcieli przekazać nieodpłatnie samorządom, a jeśli nie będzie zainteresowania, sprzedawać na rynku. Będziemy konsekwentnie prowadzili program modernizacji taboru spółki PKP Intercity. Przygotujemy nową perspektywę budżetu. W tym kontekście zostanie również przygotowany wieloletni plan inwestycji kolejowych. Przygotujemy, a raczej wdrażamy właśnie, już w tym roku będą pierwsze projekty objęte programem rewitalizacji, tak aby do 2015 roku te wszystkie kluczowe rzeczy, o których już wcześniej mówiliśmy i o których słyszeli już zainteresowani państwo posłowie, czyli projekty rewitalizacji (chociażby połączenia między Wrocławiem a Warszawą, o tym pan minister będzie mówił za chwilę), żeby do 2015 roku to zostało skutecznie zrealizowane. Wdrażamy program Pendolino nie bez kłopotów, ale wdrażamy program Pendolino na linii kolejowej E-65. Prowadzimy bieżące rozmowy z Komisją Europejską na temat finansowania tego programu. Jestem przekonany, że w roku 2014 pojedziemy pociągiem Pendolino koleją dużych prędkości między Gdańskiem a Warszawą i dalej do Katowic lub Krakowa.
W obszarze transportu lotniczego realizujemy inwestycje lotniskowe. Dwa dni temu, przedwczoraj, został otwarty nowy terminal na lotnisku we Wrocławiu. Za chwilę będą otwarte nowe terminale, jak chociażby ten w Gdańsku. A zatem dalej realizujemy program inwestycji lotniskowych. On będzie również rozłożony na kolejne miesiące i lata, tak aby w nowej perspektywie budżetowej również transport lotniczy miał odpowiednie wsparcie.
Kolejnym działaniem jest przekształcenie Przedsiębiorstwa Państwowego Polskie Porty Lotnicze w spółkę akcyjną, czyli komercjalizacja tej firmy, bo dzisiaj to nie jest spółka. Wspieranie rozwoju lotnisk lokalnych;o tym też za chwilę będzie mówił właściwy minister.
I szósty, kluczowy obszar, to jest mieszkalnictwo. Podjęliśmy już prace nad nowym projektem mieszkaniowym, o którym wspomniałem wcześniej. Tu proszę jeszcze Wysoką Komisję o czas na przedstawienie szczegółów. To jest program, który będzie wymagał również szczegółowego przepracowania z ministrem finansów, bo oczywiście ma on skutki dla budżetu państwa, ale będziemy przygotowywali nowy projekt mieszkaniowy, który w centrum będzie ustawiał młodego człowieka i zwiększał dostępność nowych mieszkań dla młodych ludzi w naszym kraju. I przygotowujemy zmianę ustawową, która przedłuży stosowanie preferencyjnej spłaty tak zwanych starych kredytów mieszkaniowych. Już za niedługo otrzymacie państwo od nas na pewno nowelizację ustawy w tej sprawie.
Obszary wsparcia, w których funkcjonują moje kluczowe sprawy, to jest legislacja. I tutaj liczę na intensywną współpracę z Komisją Infrastruktury i z Sejmem. Kolejnym obszarem, bez którego byśmy nie byli w stanie funkcjonować, to jest oczywiście finansowanie tych wszystkich projektów. I oprócz tego, że my przygotowujemy jakby strategicznie te wszystkie projekty, wdrażamy je, to skuteczne wdrożenie może być związane wyłącznie z odpowiednim ich finansowaniem. Zatem zawsze najważniejszą sprawą dla przygotowanych wszystkich rzeczy jest przygotowanie ich finansowania.
I organizacja pracy, o czym już wspominałem, to jest organizacja pracy w zakresie usprawniania funkcjonowania ministerstwa transportu, ale również agend podległych Ministrowi Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Tych agend jest całe mnóstwo, o czym państwo wiecie. I tu konsekwentnie będziemy poprawiali jakość zarządzania administracją morską. Będziemy konsekwentnie racjonalizowali liczbę instytutów badawczych, tak aby ograniczać również funkcje państwa w tym obszarze i przede wszystkim deregulować.”
Komentarze