ETM 2023. Warszawa zaprasza na Dni Transportu Publicznego (16-17.09)
Już w najbliższy weekend, 16-17 września, odbędą się warszawskie Dni Transportu Publicznego, które są najważniejszym elementem obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności w stolicy.
To m.in. zwiedzanie stacji techniczno-postojowej metra, zajezdni tramwajowej lub bocznicy kolejowej, specjalistyczne pojazdy, wystawa zabytkowych pojazdów transportu publicznego i wiele innych atrakcji.
Dni Transportu Publicznego
To coroczne święto komunikacji publicznej w Warszawie. We wrześniowy weekend, wypadający w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, szeroko otwierają się drzwi zajezdni autobusowej, tramwajowej, bocznicy kolejowej oraz Stacji Techniczno-Postojowej Metra. Podczas Dni Transportu Publicznego będzie można zajrzeć tam, gdzie na co dzień osoby postronne nie mają wstępu i zobaczyć – „od zaplecza” – funkcjonowanie Warszawskiego Transportu Publicznego.
Zajezdnia Miejskich Zakładów Autobusowych przy ulicy Ostrobramskiej 38 otwarta będzie dla zwiedzających w sobotę, 16 września, w godz. od 10:00 do 16:00.
Podczas pikniku rodzinnego zorganizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego, Miejskie Zakłady Autobusowe, Szybką Kolej Miejską, Metro Warszawskie oraz Tramwaje Warszawskie na odwiedzających czekają m.in.: gry zręcznościowe, twister XXL, mega chińczyk, refleksomierz. Dzieci będą mogły pomalować buzie oraz zrobić zmywalne tatuaże. Chętni skorzystają z Miasteczka Ruchu Drogowego.
W programie imprezy również zwiedzanie zajezdni – w tym m.in. wycieczka tematyczna „Obsługa codzienna autobusu”. Będzie można również przekonać się, jak wygląda przejazd przegubowców przez myjnię i stację kontroli pojazdów.
Przedwojenny autobus
Atrakcje czekają również na miłośników historii – oglądając wystawę zabytkowych pojazdów będą mogli sobie wyobrazić, w jaki sposób podróżowali ich rodzice i dziadkowie. Jeśli pogoda nie przeszkodzi, członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej przewiozą chętnych zabytkowym taborem. Prawdziwą gwiazdą pikniku będzie autobus Somua, która w tym roku obchodzi 90. urodziny. Warto przypomnieć, że to jeden z dwóch najstarszych autobusów w Polsce, a Dni Transportu Publicznego są jedną w niewielu okazji, żeby obejrzeć pojazd i przez chwilę poczuć atmosferę przedwojennej Warszawy.
Na uczestników czekają także dwie strefy przygotowane przez Nadzór Ruchu i Ośrodek Szkolenia Kierowców MZA, w których będzie można przymierzyć alkogogle i sprawdzić, jak niebezpieczna jest jazda pod wpływem środków odurzających.
Natomiast u pracowników Tramwajów Warszawskich będzie można zobaczyć niecodzienny pojazd kołowo-szynowy Unimog do holowania wagonów, a także spotkać się z pracownikami nadzoru ruchu i obejrzeć ich radiowóz.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Coś dla ciała i (d)ucha
Na stoisku Szybkiej Kolej Miejskiej będzie można m.in.: otwierać sejfy, malować brokatowe tatuaże, chodzić na szczudłach oraz wziąć udział w pokazie pierwszej pomocy ze specjalnym konkursem czy w lekcjach boksu.
O tym, jak bezpiecznie zachowywać się w metrze, będzie można dowiedzieć się na stoisku Metra Warszawskiego. Zaprezentowany zostanie tam także specjalistyczny samochód ratownictwa technicznego.
Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa również włączy się w Dni Transportu Publicznego – kolejarze zaprezentują drezynę wąskotorową oraz elektryczny wózek towarowy.
Z kolei na stoisku Zarządu Transportu Miejskiego pracownicy odpowiedzą na pytania związane z ofertą Warszawskiego Transportu Publicznego, a dzieci będą mogły m.in. poznać Pana Bilecika i zagrać w gry planszowe.
Nie zabraknie stanowisk z gadżetami ZTM, stołecznych przewoźników oraz innych miejskich jednostek.
Odwiedzający będą mogli skorzystać z oferty gastronomicznej w strefie food trucków. Na zakończenie pikniku zaplanowano występy Urszuli oraz Sary James.
szynowa NiedzielA
W niedzielę, 17 września, Szybka Kolej Miejska, Tramwaje Warszawskie i Metro Warszawskie, zorganizują zwiedzanie bocznicy kolejowej, zajezdni tramwajowej i wystawy zabytkowych tramwajów oraz stacji techniczno-postojowej podziemnej kolei.
Wstęp na te atrakcje będzie możliwy wyłącznie po zapisaniu się stoiskach operatorów podczas sobotniego pikniku na terenie zajezdni MZA przy ul. Ostrobramskiej.
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego warto jak najwcześniej odwiedzić stoiska operatorów.
Więcej na temat imprezy można znaleźć na https://www.wtp.waw.pl/dtp-2023/
Komentarze