ETM 2023: Rzeszów odda cześć parkingu pieszym
Znamy rozpiskę rzeszowskich wydarzeń z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności. Akcja odbędzie się w dniach 16 – 22 września 2023 r.
Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku stolica Podkarpacia dołączyła do tysięcy europejskich miast i przygotowała szereg atrakcji w ramach kampanii promujących miejski transport publiczny. Tegorocznego hasłem akcji jest slogan „Oszczędzaj energię”.
Zmiany w mieście
W ramach ETM 2023 część parkingu przy kościele na Placu Farnym zamieni się w przestrzeń do wypoczynku.
-„Podczas ETM pokazujemy, że nasze miasto może wyglądać inaczej, jeszcze przyjaźniej, że centrum nie musi być po brzegi wypełnione samochodami. W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu część ul. Jagiellońskiej. W tym oddajemy mieszkańcom część placu Farnego – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
W dniach 16 - 22 września będzie można zwiedzać Rzeszowskie Piwnice w promocyjnej cenie (20 zł / os). Warunkiem uzyskania rabatu jest przyjazd rowerem lub autobusem MPK (za okazaniem biletu). Zniżka obowiązuje na dwie ścieżki zwiedzania: interaktywną legendę oraz bilety historii.
Do tegorocznej akcji dołączył również Rzeszowski Inkubator Kultury. Przez cały Tydzień Mobilności dla pierwszych 100 osób, które przyjdą do siedziby RIK przy ul. Jagiellońskiej 24 pieszo, dojadą rowerem lub komunikacją miejską, otrzymają roślinkę z Punktu Adopcji Roślin oraz saszetkę z mieszanką nasion łąki kwietnej.
18 września
W poniedziałek, 18 września o godz.17:00 w miejskim laboratorium Urban Lab odbędzie się wykład on-line pt. „Zrównoważona mobilność miejska - wyzwania i perspektywy, który zostanie przeprowadzony przez dr inż. Mateusza Szaratę z Politechniki Rzeszowskiej. Zrównoważona mobilność miejska to kluczowy aspekt tworzenia przyjaznych mieszkańcom miast. Zmiana naszych nawyków transportowych oraz inwestycje w infrastrukturę i technologie mogą przyczynić się do poprawy jakości życia w miastach i ochrony środowiska naturalnego. W ramach wykładu poruszone zostaną następujące zagadnienia:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
- Na czym polega zrównoważona mobilność miejska,
- Jak zmiana naszych nawyków transportowych może poprawić środowisko,
- Główne problemy związane z mobilnością oraz możliwe kierunki zmian.
Transmisja z wykładu dostępna będzie na stronach: facebook.com/UrbanLabRzeszow / https://urbanlab.erzeszow.pl/
Park(ing) Day
22 września w ramach akcji Park(ing) Day, parkingi czterech filii Rzeszowskiego Domu Kultury zamienią się w strefy pełne atrakcji dla dzieci. Odbędą się w nich m.in. eco warsztaty, gdzie dzieci z materiałów recyklingowych będą mogły przygotować rzeczy codziennego użytku. Dostępna będzie również strefa wymiany odzieży, zabawek, książek i innych podmiotów. Dla najmłodszych przygotowano kąciki zabaw EkoSmyki oraz wiele innych atrakcji promujących zachowania proekologiczne. Na miejscu będzie można również pozostawić plastikowe nakrętki i zużyte baterie.
Kolejna inicjatywa organizowana w ramach Tygodnia Mobilności to Przystanek Poezji. Na przystanku MPK przy ul. Dąbrowskiego w ramach transportu zbiorowego grupa młodych aktorów ze studia aktorskiego RDK zrealizuje happening, podczas którego na przystankach będzie czytana poezja i fragmenty prozy.
Zakończeniem obchodów Tygodnia Mobilności w Rzeszowie będzie „Dzień bez samochodu”, który przypada na 22 września. W tym dniu będzie możliwy bezpłatny przejazd komunikacją miejską na wszystkich liniach MPK. Wystarczy mieć ze sobą ważny dowód rejestracyjny pojazdu, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem oraz dokument potwierdzający tożsamość.
Sprawdźcie szczegółową rozpiskę ETMN w Rzeszowie na https://bit.ly/3sUJsAI
Komentarze