ETM 2022: Wrocław z festynem i rowerowymi filmami
Seria wrocławskich wydarzeń zaplanowanych z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności odbędzie się w większości na Ołbinie i Nadodrzu.
Największe atrakcje to Muzyczny Tramwaj, czytanie literatury w Parku Tołpy, gra terenowa czy festyn na Górce Słowiańskiej. Cała akcja rozpocznie się już 16 września, a zwieńczy ją Dzień bez Samochodu w czwartek, 22 września. W tym dniu komunikacją miejską jeździmy za darmo.
Lepsze połączenia
Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia” – lepiej skomunikowani mieszkańcy oraz miejsca. Celem akcji jest popularyzacja zrównoważonego transportu i zachęcanie mieszkańców miast do wybrania zdrowych, alternatywnych i ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.
-"Jak co roku, we Wrocławiu przygotowaliśmy wiele wydarzeń, promujących ideę zrównoważonego transportu. Zaplanowano warsztaty, grę terenową, panele dyskusyjne, przejazd Muzycznego Tramwaju oraz liczne pokazy w ramach kina plenerowego. To kolejny element promocji zrównoważonego transportu we Wrocławiu. We wrześniu rozpoczęła się akcja "Rowerowy Maj. Dogrywka” dla uczniów i przedszkolaków, a już w październiku zaprosimy dorosłych do rowerowej rywalizacji w ramach konkursu „W kółko kręcę” - mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności
Zwieńczeniem będzie koncert orkiestry dzieci i młodzieży grających na odzyskanych częściach rowerowych. Koncert poprzedzą warsztaty w Ołbińskim Centrum Aktywności Lokalnej oraz otwarte dla wszystkich zajęcia w czasie festynu na Górce Słowiańskiej. Początek festynu już 18 września, o godzinie 12.00. Obecnie trwa nabór uczestników i uczestniczek do rowerowej orkiestry w wieku 8 - 16 lat.
-„Łączymy siły i staramy się działać razem, stąd tak dużo ciekawych i rozproszonych działań w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jako organizacje pozarządowe działamy pod parasolem ogólnoeuropejskiej kampanii, a większość tegorocznych działań przypada na teren osiedla Ołbin i Nadodrze – mówi Mary Sadowska-Łakomy, prezeska Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja.
W czasie wrocławskich obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności na mieszkańców czeka bogata oferta filmowa. W Kinie Nowe Horyzonty, od 15 do 18 września, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Bike Days dotyczący tematyki rowerowej.
Na zakończenie festiwalu, w niedzielę, odbędzie się plenerowy pokaz filmu Motherload (reż. Liz Canning) na Górce Słowiańskiej. Atrakcje filmowe zapewni również Wrocławska Fundacja Filmowa, organizując plenerowe pokazy na Placu Staszica w ramach Dnia bez Samochodu. Zobaczymy również krótkometrażowe reportaże z całego świata dotyczące proludzkich polityk w zakresie mobilności.
22 września – Dzień bez Samochodu
W czwartek, 22 września, podróżowanie komunikacją miejską i liniami strefowymi będzie bezpłatne – nie trzeba będzie kasować wtedy biletów. To oczywiście kolejna forma zachęty do korzystania z transportu zbiorowego i zrównoważonej mobilności.
Akcja jak co roku dotyczy wszystkich linii miejskich – tramwajowych oraz autobusowych (z numerami linii rozpoczynającymi się od 1, 2, 3 i 6) – i linii strefowych (autobusy z numerami linii z 9 z przodu).
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W tym roku powstaje również informator dotyczący możliwości i sposobu przemieszczania się rodziców oraz dzieci w drodze do szkoły, przedszkola lub żłobka. Będzie on ogólnodostępny w wersji elektronicznej w Biurze Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia oraz na portalu www.wroclaw.pl. Przewodnik stworzył zespół autorski Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich (FEPS).
Organizacja zaprasza również na panel dyskusyjny w kontekście przestrzeni do parkowania i dostępności oraz problemów związanych z parkowaniem. Odbędzie się on 22 września w Ogrodzie Społecznym Nadodrze przy ul. Rydygiera.
Park(ing) Day For Fitness
Elementem Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie również międzynarodowa akcja Park(ing) Day For Fitness. Od 16 do 22 września (w godzinach 14.00-19.00, w sobotę 12.00-17.00), w aktualnych i dawnych miejscach postojowych, fundacja V4Sport zorganizuje centra aktywności – tzw. P-Spoty. Umiejscowione będą w okolicach Rynku, jako wydzielone przestrzenie, na których proponowana będzie określona aktywność fizyczna. Analogiczne działania będą przebiegać nie tylko w Polsce i we Wrocławiu, lecz krajach takich jak: Francja, Austria, Holandia, Rumunia i Bułgaria.
Wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności są współfinansowane ze środków Gminy Wrocław. Szczegółowy „rozkład jazdy na ETM” TUTAJ
ETM 2022
Europejski Tydzień Mobilności (dawniej obchodzony jako: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to międzynarodowa inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat zrównoważonego transportu, zachęcanie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybierania ekologicznych sposobów przemieszczania się, takich jak: komunikacja miejska, rower, chodzenie i współdzielenie podróży samochodem. ETM tradycyjnie zwieńczy Dzień Bez Samochodu.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji są „Lepsze połączenia” - przesiadaj się i jedź! Hasło to obejmuje każdy aspekt zrównoważonego transportu w mieście, co można podsumować pięcioma słowami: ludzie, miejsca, przesyłki, polityka i planowanie. Swój udział w tegorocznych obchodach zgłosiło prawie 1,6 tys. miast z 36 krajów. Więcej o Europejskim Tygodniu Mobilności można przeczytać na mobilityweek.eu.
Komentarze