ETM 2022: Mobiliada” i Park (ing) Day w Poznaniu
Podczas poznańskiego Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie można wziąć udział w grze miejskiej "Mobiliada" i Park (ing) Day, który po dwóch latach wraca na ulice Poznania.
Oba wydarzenia są zaplanowane na sobotę - 17 września. Kulminacyjnym punktem będzie Dzień bez Samochodu - w czwartek, 22 września każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań bezpłatnie. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód - jedna osoba). Tego dnia będzie też można pojechać za darmo przez godzinę rowerem miejskim.
Od gry
Przedstawiamy pogram wydarzeń z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności 2022 w Poznaniu. Zaczynamy w sobotę, 17 września, godz. 11:00-16:00:
gra miejska "Mobiliada". Częsta jazda tramwajem czy autobusem, znajomość ścieżek rowerowych i ulic, po których można pospacerować, czy też chęć zostawienia samochodu i poznanie innych środków transportu - każdy powód jest dobry, by wziąć udział w Mobiliadzie.
Na uczestników będzie czekać wiele zadań i konkurencji w różnych miejscach Poznania. Do ich wykonania potrzebna będzie nie tylko wiedza, ale też spryt, spostrzegawczość, a niekiedy i sprawność fizyczna. Na zwycięzców czekają nagrody!
Aby wziąć udział w grze, należy zebrać zespół od 2 do 5 osób i zgłosić go, aby 17 września dołączyć do Mobiliady - miejskiej olimpiady mobilności.
Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie https://miastotoplansza.pl/mobiliada/
przez Park (ing) Day
Sobota - 17 września, godz. 13:00-17:00 Park (ing) Dayna ulicy Słowackiego (pomiędzy ulicami Kraszewskiego i Wawrzyniaka)
Jeżdżące i parkujące auta to główni bohaterowie, jakich możemy codziennie obserwować na zdecydowanej większości miejskich ulic. A gdyby tak zniknęły na jeden dzień, a zamiast nich pojawiły się leżaki, stoły, wygodne poduchy i stoiska z jedzeniem, a jezdnię opanowali mieszkańcy, artyści i animatorzy? Można to sobie wyobrazić, albo... przyjść 17 września na ul. Słowackiego i zobaczyć to na własne oczy. Po dwóch latach pandemicznej przerwy ponownie będzie można wziąć udział w Park (ing) Day!
Jest to wydarzenie szczególne, które ma na celu pokazanie alternatywy dla standardowego wykorzystania ulicznej przestrzeni. Zamiast przemykać ulicą z punktu A do B, można zwolnić, zatrzymać się na chwilę, odpocząć. Skorzystać z przygotowanych atrakcji, zjeść coś i spędzić chwilę w przyjaznym otoczeniu. To sedno idei zrównoważonego transportu i szerzej - zrównoważonego rozwoju, promocja slow life i oddolnej, lokalnej miastotwórczości. Przyjdźcie. Zwolnijcie. Zostańcie na moment.
W programie wydarzenia znalazły się między innymi warsztaty z książką dla dzieci, warsztaty "drugie życie rzeczy", animacje plastyczne, budowanie z klocków LEGO, wycieczki rikszą, pokazy rowerów cargo, tor przeszkód. Będzie można także porozmawiać o przyszłości ul. Słowackiego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Główne punkty programu:
- Godz. 13:00 koncert zespołu Stanislas Pav i Przyjaciele
- Godz. 14:20 występ Teatru Cortiqué
- Godz. 17:0 koncert Zespołu DOMSUN
Ponadto będą: Wydawnictwo Zakamarki, Headmade, Po:Dzielnia Centrum Ekonomii Współdzielenia, Księgarnia Stonewall, Bolt, Mateusz Buduje, Rowerowy Poznań, Fundacja Pana Gara, Lime, Anna Dusza, Hazay Bikes, Poznańska Grupa Eksploracyjna, Dorota Piechocińska, Dott, OK Poznań, Stork Cargo Bike, Delibike, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Klunkry Wielkopolskie i inni. Będzie też można zjeść dania z lokalnych kawiarni i restauracji.
Po Dzień bez Samochodu
W czwartek (22 września) zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód - jedna osoba).
Wspólnie z Poznaniem zrównoważony transport będzie promować samorząd Województwa Wielkopolskiego. W 2012 r. oba samorządy wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej, który jest systematycznie udoskonalany. Współpracują także przy projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Z okazji Dnia bez Samochodu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO i przesiąść się na transport ZTM.
UWAGA! Osoby chcące podróżować pociągami KW i POLREGIO w dłuższych relacjach, tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg taryfy przewozowej danego przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.
Ponadto przez cały ETM 2022, pracownicy Strefy Płatnego Parkowania Zarządu Dróg Miejskich będą wkładać za wycieraczki samochodów zaparkowanych w strefie ulotki, zachęcające kierowców do skorzystania z możliwości darmowych przejazdów na liniach ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu w dniu 22 września. To wspólna akcja Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich, mająca na celu zachęcenie zmotoryzowanych do podróży transportem publicznym.
Plus Poznański Rower Miejski
Do obchodów ETM 2022 aktywnie włączył się także operator Poznańskiego Roweru Miejskiego - firma Nextbike. Z okazji Dnia bez Samochodu - 22 września - każdy użytkownik PRM będzie mógł wypożyczyć go przez godzinę za darmo. Promocja będzie dotyczyła wszystkich użytkowników PRM - zarówno posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA, jak i tych, którzy takiego biletu w momencie wypożyczania roweru nie mają.
ETM 2022
Europejski Tydzień Mobilności (dawniej obchodzony jako: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to międzynarodowa inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat zrównoważonego transportu, zachęcanie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybierania ekologicznych sposobów przemieszczania się, takich jak: komunikacja miejska, rower, chodzenie i współdzielenie podróży samochodem. ETM tradycyjnie zwieńczy Dzień Bez Samochodu.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji są „Lepsze połączenia” - przesiadaj się i jedź! Hasło to obejmuje każdy aspekt zrównoważonego transportu w mieście, co można podsumować pięcioma słowami: ludzie, miejsca, przesyłki, polityka i planowanie. Swój udział w tegorocznych obchodach zgłosiło prawie 1,6 tys. miast z 36 krajów. Więcej o Europejskim Tygodniu Mobilności można przeczytać na mobilityweek.eu.
Komentarze