Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ekologiczna komunikacja miejska

infotrans
21.06.2010 09:14
0 Komentarzy

Słupska komunikacja miejska jest najbardziej ekologiczną w naszym kraju –poinformował Marcin Grzybiński z ZTM Słupsk. Aktualnie 60 autobusów dotychczas zasilanych konwencjonalnym olejem napędowym jest napędzanych bioestrem. Bioester to paliwo odnawialne, produkowane z olejów roślinnych, głównie z oleju rzepakowego. Przeznaczone jest dla aut z silnikiem diesla. Może być stosowane jako paliwo lub w mieszaninie z konwencjonalnym olejem napędowym. Kolejne 8 pojazdów zasila również paliwo odnawialne jakim jest bioetanol. Ostatnie 5 pojazdów jeździ również na paliwo ekologiczne, ale nieodnawialne jakim jest gaz ziemny. Pojazdy zasilane gazem ziemnym (CNG) spełniają wymogi normy EEV (Environmentally Enhanced Vehicles) – pojazdów ekologicznie czystych. Poziom emisji substancji szkodliwych w spalinach powstałych ze spalania gazu ziemnego jest niższy o około 30% od innych paliw kopalnych.
Warte zaznaczenia jest, że bioester w bakach naszych autobusów jest produkowany w naszym województwie przez spółkę Elstar Oils w Malborku, a dostarczany jest z sieci handlowej PKN Orlen.
Chcąc przybliżyć paliwo jakim jest bioester poniżej prezentujemy opis z oficjalnej strony PKN Orlen:
Najbardziej popularne biopaliwo. Proces jego produkcji polega na estryfikacji (i transestryfikacji) olejów roślinnych i tłuszczy zwierzęcych metanolem w obecności katalizatora. W Europie bioester produkowany jest głównie z oleju rzepakowego (np. Niemcy, Polska) lub słonecznikowego (np. Hiszpania). W USA jako surowiec używany jest przeważnie olej sojowy. Paliwo to określa się często różnymi nazwami: bioester, biodiesel, estry metylowe wyższych kwasów tłuszczowych – FAME (z ang. fatty acid methyl esters), estry metylowe oleju rzepakowego – RME (z ang. Rapeseed Methyl Esters), lecz wszystkie te nazwy oznaczają ten sam rodzaj paliwa.
Bioestry posiadają bardzo zbliżone właściwości do konwencjonalnego oleju napędowego. Od wielu lat stosowane są na szeroką skalę w wielu krajach m.in. w Niemczech, Austrii i USA zarówno jako samoistne paliwo oraz jako mieszanina z olejem napędowym w różnych stosunkach.
Najczęściej spotykaną postacią tego biopaliwa w Europie jest B100, czyli bioester stanowiący samoistne paliwo. W Niemczech produkt ten cieszy się wysoką popularnością, a dobrze rozwinięta sieć stacji (ok. 2 tys.) oferujących B100 umożliwia kierowcom dostępność tego produktu na terenie całego kraju. Typową mieszaniną bioestru jest paliwo B20, które zawiera 20% obj. bioestru i 80% obj. konwencjonalnego oleju napędowego.
Zgodnie z obowiązującą w Europie normą na olej napędowy (EN 590) bioester może wchodzić także w skład olejów napędowych sprzedawanych na stacjach paliw bez dodatkowych oznaczeń w ilości do 5% obj.

Komentarze