Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Eko-zmiana niemieckich kierowców

infotrans
18.04.2017 12:35
0 Komentarzy

Zdaniem niemieckiej ministerki środowiska Barbary Hendricks (SPD) samochody autonomiczne nie rozwiążą problemu mobilności starszych obywateli. W środę (12 kwietnia) powiedziała w Berlinie, że trudno jej sobie wyobrazić 75-latka, który odważy się pilotować samochód automatyczny.

Wolność od samochodu

Zachodzi jednak inna przemiana w mentalności niemieckich kierowców. Autorzy XI badania świadomości środowiskowej zapytali obywateli o ich stosunek wobec prowadzenia samochodu i, w szerszym ujęciu, ochrony środowiska.

Spośród 4 tys. respondentów, 91% uważa, że życie byłoby lepsze, gdyby ludzie nie byli zależni od aut. 79% wolałoby taki rozwój infrastruktury miejskiej, by mieć alternatywę dla samochodu.

Hendricks ucieszyło szczególnie to, że aż 46% badanych, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach (do 20 tys. mieszkańców), mogą sobie wyobrazić życie bez samochodu ? z autobusem lub pociągiem w zamian. W większych miastach ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 60% Jednocześnie aż dwie trzecie respondentów chciałoby lepszej infrastruktury rowerowej.

Mniej ekologicznie rysuje się rzeczywistość zastana ? obecnie aż 70% zapytanych używa samochodu codziennie lub kilka razy w tygodniu.

Cienie ochrony środowiska i klimatu

37% respondentów zwraca uwagę na koszty codziennego dbania o środowisko ? na przykład, że czynsz staje się wyższy w budynkach o zwiększonej efektywności energetycznej.

Niemcy są sceptyczni względem skuteczności polityki klimatycznej. ? z nich obawia się, że ich kraj nie podoła wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu. Większość respondentów nie wierzy też, że globalna gospodarka będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla do r. 2100.

Klimat i tworzywa sztuczne

Za najważniejsze wyzwania polityczno-społeczne r. 2016 Niemcy uznali tzw. kryzys uchodźczy oraz kwestie bezpieczeństwa. Sprawy środowiska i klimatu ocenili jako trzecie pod względem istotności. Jako najbardziej palący problem w zakresie ochrony środowiska postrzegają natomiast zanieczyszczenie mórz tworzywami sztucznymi.

Komentarze