Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Eko-transport w eko-mieście

infotrans
18.12.2009 01:34
0 Komentarzy

Jak informuje Piotr Szymaniak na łamach „Życia Warszawy”–Stolica jest pierwszym miastem w Polsce, które przygotowało projekt 'Planu działania na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku’. –„W ciągu miesiąca dokument będzie uzgodniony pomiędzy miejskimi biurami oraz konsultowany z organizacjami pozarządowymi”–zapowiada Jarosław Kochaniak, wiceprezydent miasta. Potem planem zajmą się radni. Jak ograniczyć emisję szkodliwych spalin? –„Poprzez modernizację elektrociepłowni na Siekierkach, rozwijanie odnawialnych źródeł energii jak biomasa, geotermia czy energia solarna, promowanie komunikacji miejskiej i aut z napędem elektrycznym lub hybrydowym”–wylicza Leszek Drogosz, dyrektor biura Infrastruktury. Za dwa tygodnie Ratusz kupi pierwszy samochód elektryczny. Fundusze na kupno, jak i eksploatację samochodu pochodzą z UE –podkreśla „Życie Warszawy”. Urzędnicy wciąż myślą też o systemie zachęt dla posiadaczy ekologicznych samochodów, takich jak np. zniżki na parkowanie, a nawet wpuszczenie ich na buspasy. –„Będziemy stosować zachęty do momentu aż po stołecznych drogach będzie jeździło 30-40 tys. takich pojazdów”–zapowiada Drogosz. Miasto myśli też o miejskich autobusach z napędem alternatywnym (nie wcześniej niż w 2012 roku), a także rozmawia z niektórymi korporacjami taksówkarskimi na temat przerabiania tradycyjnych samochodów na auta elektryczne. Cały „Program ochrony środowiska dla miasta stołecznego Warszawy na lata 2009-2012 z perspektywą do 2016 r. można pobrać tutaj. W zakresie transportu publicznego powtarza ona w zasadzie cele przyjętej w lipcu br. 'Strategii Zrównoważonego Rozwoju Systemu Transportowego Warszawy do 2015 roku i na lata kolejne, w tym Zrównoważony Plan Rozwoju Transportu Publicznego Warszawy’, czyli m.in.:
– stymulowanie koncentracji miejsc zamieszkania, pracy i usług w obszarach dobrze obsłużonych transportem publicznym (realizatorzy zadania: m.st. Warszawa, Zarząd Transportu Miejskiego)
– stymulowanie przemieszania funkcji (mieszkaniowych, pracy, usług, rekreacji), w celu ograniczenia potrzeb podróżowania na większe odległości (realizator zadania: m.st. Warszawa)
– podnoszenie atrakcyjności transportu publicznego przez jego rozwój oraz poprzez stosowanie priorytetów w ruchu ulicznym, podnoszenie jakości i niezawodności wykonywanych usług, rozwój systemów transportu szynowego, usprawnienie powiązań pomiędzy podsystemami transportu publicznego, tworzenie parkingów typu Parkuj i Jedź itp. (realizatorzy zadania: m.st. Warszawa, Zarząd Transportu Miejskiego, Miejskie Zakłady Autobusowe, Tramwaje Warszawskie, Koleje Mazowieckie)
– uwzględnienie potrzeb w zakresie ruchu pieszego, w tym zapewnienie dogodnych i bezpiecznych dojść do przystanków, usprawnienie węzłów przesiadkowych itp. (realizatorzy zadania: m.st. Warszawa, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, Zarząd Dróg Miejskich)
– uwzględnienie potrzeb w zakresie ruchu rowerowego, w tym zapewnienie systemu dróg rowerowych i parkingów, itp. (realizatorzy zadania: m.st. Warszawa, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, Zarząd Dróg Miejskich)
– stosowanie środków fiskalnych w celu modyfikacji zachowań komunikacyjnych, etapowo w postaci opłat za parkowanie, w dalszej perspektywie w postaci opłat za wjazd do centrum (realizator zadania: m.st. Warszawa)
– wspomaganie polityki parkingowej poprzez wprowadzenie i egzekwowanie normatywu parkingowego przy wydawaniu pozwoleń na budowę (realizator zadania: m.st. Warszawa)
– planowanie i koordynowanie rozwoju gospodarczego oraz przestrzennego z rozwojem systemu transportowego w skali aglomeracji (realizator zadania: m.st. Warszawa)
– uzyskanie przez wszystkie eksploatowane środki transportu parametrów w zakresie walorów użytkowych oraz w zakresie oddziaływania na środowisko, jakie będą w tym czasie obowiązywały w Unii Europejskiej (Miejskie Zakłady Autobusowe, właściciele i użytkownicy pojazdów)
– działania techniczne zabezpieczające mieszkańców przed nadmiernym hałasem komunikacyjnym (zieleń izolacyjna, ekrany akustyczne, informacja o możliwości ograniczenia przenikania hałasu, np. wymiana okien) (realizatorzy zadania: m.st. Warszawa, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, Zarząd Dróg Miejskich)
– kontynuacja budowy zatok w miejscach zatrzymywania się autobusów (realizatorzy zadania: m.st. Warszawa, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych)
– zintegrowanie transportu publicznego: kolej –komunikacja autobusowa oraz kolej –transport indywidualny (realizatorzy zadania: m.st. Warszawa, Zarząd Transportu Miejskiego, Tramwaje Warszawskie, Koleje Mazowieckie)
– promowanie proekologicznych zachowań właścicieli samochodów (np. Dzień bez samochodu, korzystanie ze środków transportu publicznego, korzystanie kilku osób z jednego pojazdu) (realizatorzy zadania: m.st. Warszawa, media, organizacje pozarządowe, placówki oświatowokulturalne)

Warszawa chce postawić na elektryczne, ekologiczne pojazdy

A co Zieloni na to?
Przedłożony do konsultacji społecznych „Program ochrony środowiska dla miasta stołecznego Warszawy na lata 2009-2012 z perspektywą do 2016 r.”to pewna odpowiedź na kwestie związane z polityką klimatyczną miasta”–mówi Irena Kołodziej, przewodnicząca koła przewodniczący warszawskiego koła Zielonych. –„Naszym zdaniem dokument ten już w swej nazwie wskazuje na przewagę technokratycznego sposobu myślenia. Brak wyrażenia „polityka”wskazuje, że chce się z niego uczynić pozycję „obiektywną”i „ekspercką”, tymczasem niektóre zaproponowane w nim rozwiązania wcale nie muszą być tak korzystne dla środowiska, jak są portretowane, np. spalarnia śmieci. Tempo konsultacji –ujawnienie przeszło 300-stronnicowego dokumentu 1 grudnia i danie 3 tygodni na nadsyłanie uwag –uważamy za niepoważne. Osoby zainteresowane wyrażeniem opinii, w tym zwykłe mieszkanki i mieszkańcy, często pracują zawodowo i mają niewiele czasu na lekturę. Mimo tego szaleńczego tempa mamy zamiar przygotować nasze uwagi, oparte na dotychczasowej pracy merytorycznej –między innymi projekcie Stołecznej Polityki Klimatycznej, naszych uwagach do polityki odpadowej czy też działań w dziedzinie transportu”–podkreśla Irena Kołodziej.
A co Zieloni chcą zmienić w zakresie transportu publicznego? –„Transport zbiorowy zasługuje na szczególną uwagę. Ruch w miastach odpowiada za 40% miejskiej emisji CO2, a przeciętny podróżujący traci na przejazdy godzinę dziennie. W coraz bardziej zakorkowanym mieście należy podjąć wszelkie działania, służące zmniejszeniu natężenia ruchu. Wysokiej jakości chodniki, ścieżki rowerowe, a także komunikacja publiczna skracają czas dojazdu z domu do pracy czy szkoły. Płynny ruch oznacza mniejszą emisję spalin, co ratuje nie tylko planetę, ale też nasze płuca, przyczyniając się do zmniejszenia zachorowalności na choroby cywilizacyjne i wpisując się w profilaktykę zdrowotną. Zdecydowaną większość podróży do 5 kilometrów, które dziś odbywają się głównie samochodem, można wykonać w inny sposób. Mając to na uwadze, Zieloni postulują:
– Zintegrowanie miejskiej polityki transportowej z wizją rozwoju miasta. Układ miasta powinien zachęcać do poruszania się pieszo, rowerem lub transportem zbiorowym, minimalizować okres dojazdu do i z domu, pracy, punktów usługowych etc. Gdyby stołeczne władze miały to na uwadze, z pewnością nie decydowałyby się na budowę wysokościowców w centrum miasta i dążyły do zapewnienia każdej i każdemu bliskiego dostępu do komunikacji publicznej i miejsc zielonych. Dzięki wprowadzeniu tego typu strategii w niemieckim Freiburgu już dziś 60% wszystkich podróży odbywa się „na zielono”.
– Pilne zintegrowanie sieci ścieżek rowerowych i zapewnienie odpowiednich parkingów dla rowerów wraz ze stworzeniem sieci miejskich wypożyczalni. Odpowiednia infrastruktura (przygotowana na bazie konsultacji społecznych z mieszkankami i mieszkańcami oraz organizacjami społecznymi) zachęci do korzystania z jednośladów –odległość 5 kilometrów można na nich pokonać w 20 minut, a na ścieżkach rowerowych korki nie powstają. Udział transportu rowerowego w Europie wynosi 9% i stale rośnie –w Warszawie również jest to możliwe!
– Inwestycje w komunikację publiczną w Warszawie:
a) wymianę wyeksploatowanego taboru autobusowego na bardziej ekologiczny (np. gazowy bądź hybrydowy), co wpłynie na obniżkę kosztów eksploatacji
b) rozwój sieci tramwajowej poprzez połączenie dwóch nitek na Bemowie, przeciągnięciu trakcji na Tarchomin i Białołękę, utworzenie linii do Ząbek i z Dworca Zachodniego do Wilanowa, aktualnie mającego słaby dostęp do komunikacji zbiorowej
c) przyspieszenie procesu wykorzystania istniejącej trakcji kolejowej, łączącej z miastem wiele odległych od Centrum obszarów, na potrzeby Szybkiej Kolei Miejskiej
d) zadbanie, by na każdej drodze z minimum dwoma pasami ruchu w danym kierunku jeden z nich był przeznaczony dla autobusów i taksówek. Zwiększy to płynność ruchu, co przyczyni się do wzrostu punktualności transportu zbiorowego i redukcji ilości spalin, a tym samym do oszczędności z tytułu mniejszego zużycia paliwa.
e) rozszerzanie biletu aglomeracyjnego – jednego z narzędzi zrównoważonego rozwoju warszawskiego obszaru aglomeracyjnego.
f) Zwiększenie ilości miejskich biletomatów.
– Zachęcanie mieszkanek i mieszkańców do korzystania z transportu publicznego poprzez zapewnienie darmowych przejazdów komunikacyjnych w każdy ostatni piątek miesiąca i zapewnienie bezpłatnych przejazdów osobom poszukującym pracy.
– Rozwój sieci „Parkuj i Jedź”, szczególnie w pobliżu stacji kolejowych i na granicach miasta.
– Promowanie płynnej, bardziej przyjaznej dla środowiska jazdy, pozwalającej oszczędzić nawet do 45% paliwa na tym samym dystansie.”

Komentarze