Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dzisiaj rząd zajmie się nowelą ustawy o PTZ. Tylko w zakresie rekompensat i FRPA

infotrans
16.05.2023 08:08
0 Komentarzy

15 maja rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy o transporcie zbiorowym, ale tylko w zakresie rekompensat i Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Celem jutrzejszej noweli jest tylko przedłużenie możliwości ubiegania się przewoźników o budżetowe rekompensaty za bilety ulgowe – wynika z porządku obrad Rady Ministrów, który został w poniedziałek opublikowany na stronach KMRM. Czyli taki coroczny manewr… Natomiast w temacie właściwej nowelizacji od marca zapadła głucha cisza – po procesie konsultacji społecznych.

Rekompensaty i FRPA

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez Ministra Infrastruktury.

Projekt – jak czytamy w ocenie skutków regulacji – ma utrzymać możliwości ubiegania się o rekompensowanie z budżetu państwa utraconych przychodów z tytułu stosowania ulg ustawowych za przejazd przez przewoźników niebędących operatorami publicznego transportu zbiorowego. „Umożliwi to szeroką dostępność biletów z ulgą ustawową dla pasażerów, zarówno w przewozach o charakterze użyteczności publicznej, jak i przewozach realizowanych przez tzw. przewoźników komercyjnych” – napisano.

Wskazano, że utrzymany zostanie dotychczas obowiązujący sposób podziału środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej uwzględniający powierzchnię i liczbę mieszkańców województwa, wartość produktu krajowego brutto województwa oraz zaspokojenia potrzeb przewozowych na obszarze województwa.

Dodatkowo w podziale środków Funduszu przewiduje się utworzenie rezerwy stanowiącej równowartość 5 proc. środków przewidzianych na dany rok budżetowy. „Środki z tej rezerwy będą przekazywane przez dysponenta Funduszu na wniosek Wojewody w przypadku wyczerpania się środków przyznanych dla województwa na dany rok budżetowy” – czytamy.

Napisano, że utworzenie rezerwy zapewni większą efektywność środków Funduszu i pozwoli na przesunięcie pieniędzy pomiędzy województwami, w sytuacji gdy w danym województwie środki Funduszu będą na poziomie niewystraczającym do realizacji wszystkich wniosków organizatorów. (PAP)

Komentarze