Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dowóz uczniów niepełnosprawnych zadaniem gmin

infotrans
28.08.2017 10:24
0 Komentarzy

Gminy muszą zapewnićbezpłatny transport do szkół i opiekę w czasie przejazdu uczniomniepełnosprawnym – przypomina resort edukacji.

Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej wkomunikacie, bezpłatny dowóz do najbliższego przedszkola, oddziałuprzedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lubośrodka rewalidacyjno-wychowawczego przysługuje niepełnosprawnym uczniom5-letnim i 6-letnim oraz dzieciom, którym odroczono spełnianie obowiązkuszkolnego.

Prawo do darmowego transportu do najbliższej szkołypodstawowej mają także niepełnosprawni uczniowie niesłyszący, słabosłyszący,niewidomi, słabowidzący, z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną wstopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z autyzmem i niepełnosprawnościamisprzężonymi.

Do najbliższej szkoły ponadpodstawowej mogą przyjeżdżaćbezpłatnie uczniowie z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną w stopniuumiarkowanym albo znacznym. To prawo przysługuje im do końca roku szkolnego wroku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia.

Z bezpłatnego dowozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego,który nie musi być najbliższy miejscu zamieszkania, mogą korzystać dzieci imłodzież z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym niepełnosprawnościąintelektualną, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 24lata. Takie prawo przysługuje także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościąintelektualną w stopniu głębokim do ukończenia 25. roku życia.

Jak podkreślił resort edukacji, gmina może równieżzorganizować bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu niepełnosprawnymdzieciom i młodzieży, odpowiednio do przedszkola, oddziału przedszkolnego wszkole podstawowej, szkoły ponadpodstawowej i ośrodkarewalidacyjno-wychowawczego również w przypadkach, w których przepisy prawaoświatowego nie wskazują takiego obowiązku.

„W przypadku niepełnosprawnych uczniów: niesłyszących,słabosłyszących, niewidomych, słabowidzących, z niepełnosprawnością ruchową, wtym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanymlub znacznym, z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi, którzy kontynuująnaukę w dotychczasowych gimnazjach, gminy mają nadal obowiązek zapewnić imbezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do tej szkoły” – czytamy wkomunikacie.


Komentarze