Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dolnośląskie dostanie 73,4 mln euro na rewitalizację

infotrans
04.11.2015 06:55
0 Komentarzy

Ponad 73,4 mln euro zostanie przeznaczonych na Dolnym Śląskuna rewitalizację terenów zdegradowanych w ramach Regionalnego ProgramuOperacyjnego na lata 2014-20. Samorządy będą mogły starać się też o dodatkoweśrodki na ten cel z innych priorytetów.

Jak poinformowała PAP Małgorzata Domaradzka z WydziałuZarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w ramachdziałania ?Rewitalizacja zdegradowanych obszarów? zaplanowano 73,4 mln euro,które pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

?Te 73 mln euro będąbezpośrednio przeznaczone na obszary rewitalizowane wyznaczone przez gminy wramach Lokalnych Programów Rewitalizacji (LPR). Natomiast w innych priorytetachRPO przewiduje się też pewne preferencje dla projektów zapisanych w LPR dladanej gminy? – dodała Domaradzka.

Zaznaczyła, że chodzi m.in. o priorytet ?Gospodarkaniskoemisyjna?, na którą zaplanowano 76 mln euro, działania związane zdziedzictwem kulturowym (prawie 23 mln euro), transportem kolejowym (15 mlneuro), integracją (10 mln euro) oraz rozwojem przedsiębiorczości (6 mln euro).

Domaradzka poinformowała, że pierwsze konkursy związane zrewitalizacją zostaną w ramach RPO ogłoszone w połowie 2016 r.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP Grzegorz Szewczyk zWrocławskiej Rewitalizacji – spółki gminnej zajmującej się rewitalizacjąWrocławia, w nadchodzącej perspektywie gmina będzie kontynuować rewitalizacjęosiedla Nadodrze oraz rozpocznie odnawianie drugiego osiedla – PrzedmieściaOławskiego.

?Rewitalizacja masens, gdy jest kompleksowa i obejmuje wiele aspektów ? nie tylko odnowieniebudynków, z czym najczęściej jest kojarzona. Dlatego taka koncentracja zadań naniewielkim terenie jest konieczna. Nie mniej ważne jest, by odbywała się zudziałem innych podmiotów, m.in. organizacji pozarządowych czy przedstawicieliprywatnego biznesu? – mówił Szewczyk.

W minionych latach na wrocławskim Nadodrzu w rewitalizacjęzainwestowano ponad 100 mln zł. Odnowiono tam kilkadziesiąt kamienic, ale teżzagospodarowano podwórka i na preferencyjnych zasadach uruchomiano lokaleusługowe, świetlice czy siedziby organizacji społecznych.

Szewczyk podkreślił, że trwają już konsultacje społeczne natemat potrzeb i na początku 2016 r. powinna być gotowa robocza wersja lokalnegoprogramu rewitalizacji dla obu osiedli.

Jednym z pierwszych dolnośląskich samorządów, który opracowałLokalny Program Rewitalizacji na lata 2014-20 była gmina Bielawa.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego wBielawie Łukasz Masyk, rewitalizowane będą tereny po byłych Zakładach PrzemysłuBawełnianego ?Bielbaw? oraz tereny wokół zdegradowanego zbiornika wodnegoSudety.

Dodał, że obszar obejmuje powierzchnię około 100 ha, aokolicę zamieszkuje 5 tys. osób.

W efekcie rewitalizacji ma tam powstać centrum rekreacji,park kulturowy z muzeum włókiennictwa. Wyremontowane będą również drogidojazdowe.

Komentarze