Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Do 25 marca można złożyć wniosek o bezpłatny transport na Wybory 2024

infotrans
25.03.2024 15:09
0 Komentarzy

Tylko do poniedziałku - 25 marca - wyborcy z niepełnosprawnością mogą zgłaszać zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.

Z tego prawa mogą skorzystać także osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Obie te grupy mogą też skorzystać z głosowania korespondencyjnego. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.

prawo do bezpłatnego transportu

Kodeks wyborczy przewiduje specjalne uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami, by ułatwić im uczestnictwo w głosowaniu. Tacy wyborcy mogą m.in. głosować korespondencyjnie i przez pełnomocnika; przysługuje im też prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.

Wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, mają prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego oraz transport powrotny. Jeśli stan zdrowia wyborcy nie pozwala na samodzielną podróż, może towarzyszyć mu opiekun.

Zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę właściwemu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) najpóźniej 25 marca. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie dotyczy również ewentualnej drugiej tury w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat mogą głosować korespondencyjnie.

Także zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej 25 marca. Ponadto, wyborcy z niepełnosprawnościami oraz ci, którzy ukończyli 60 lat mogą głosować przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania. Pełnomocnikiem nie może być: osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej, mąż zaufania, obserwator społeczny, osoba kandydująca w wyborach.

Informacje dla wyborców starszych i z niepełnosprawnością / fot. Wrocław.pl

Komentarze