Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Defibrylatory w gdańskich pojazdach. Docelowo we wszystkich

infotrans
12.07.2019 12:08
0 Komentarzy

Dziewięć gdańskich tramwajówi 46 autobusów wyposażonych jest w proste w obsłudze defibrylatory.

Wkrótce pojawią się we wszystkich nowych i we wszystkichmodernizowanych pojazdach GAiT, docelowo będą zamontowane we wszystkichpojazdach gdańskiej spółki komunikacyjnej.

Cztery urządzenia znajdują się w tramwajach NGd99, jedno wtramwaju 114Na oraz cztery w N8C, a 46 urządzeń jeździ na pokładzie nowychMercedesów Citaro. Na początek projekt zakłada montaż defibrylatorów wewszystkich nowych oraz modernizowanych tramwajach i autobusach GAiT.

Dwa lata temuzakończyliśmy modernizację pięciu tramwajów niskopodłogowych, dlategouznaliśmy, że jest to dobry moment, żeby takie urządzenia zainstalować w tychpojazdach. Liczymy, że będzie to wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańcówGdańska. Obecnie modernizujemy tramwaje N8C i w nich także są sukcesywniemontowane defibrylatory. 30 kolejnych będzie w nowych Pesach Jazz Duo, a 46jeździ już w nowych Citaro. Planujemy, że takie urządzenia pojawią się docelowowe wszystkich pojazdach – mówi Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów iTramwajów.

AED – ZautomatyzowanyDefibrylator Zewnętrzny

AED – Zautomatyzowany Defibrylator Zewnętrzny, to niewielkieurządzenie. Korzystanie z niego jest bezpieczne i dla ratownika, i dlaposzkodowanego. Defibrylator sam automatycznie analizuje pracę serca w ciągukilku sekund, jeśli serce bije chaotycznie, aparat „rekomenduje” wstrząsterapeutyczny i „prowadzi” akcję ratowniczą. Jeśli urządzenie nie wykryjetakiej potrzeby, nie poda wstrząsu terapeutycznego, ale podpowie dalszedziałania. Dane statystyczne pokazują, że szansa na uratowanie życia człowieka,gdy podejmie się akcję ratunkową z użyciem AED, wynosi 70%.

Naszym priorytetembyło to, aby defibrylatory były jak najbardziej skuteczne i intuicyjne wobsłudze. Bardzo istotnym i pomocnym elementem dla nas, była możliwość zdalnegomonitorowania i kontroli wszystkich defibrylatorów przez system, którynadzoruje wyznaczony pracownik. Dlatego zdecydowaliśmy się na nowoczesny modeldefibrylatora LIFEPAK CR2 i dzięki temu cały czas mamy informację o tym codzieje się z naszymi defibrylatorami – dodaje Maciej Lisicki.

Ważnym elementem projektu jest także przeszkoleniepracowników GAiT z udzielania pierwszej pomocy z użyciem tego modeludefibrylatora.

Fajnie było obserwowaćpoczątkową niepewność, a czasem nawet strach niektórych przed użyciemdefibrylatora AED z rosnącą w czasie szkoleń aprobatą i przeświadczeniem osensie prowadzenia Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej z użyciem AED – mówiPiotr Kubiszewski z firmy DefiMed, która nadzoruje realizację.

Do tej pory przeszkolono już kilkuset pracowników GAiT.


Komentarze