Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Darmowy transport dla uchodźców : GZM z ograniczeniami

infotrans
06.04.2022 13:00
0 Komentarzy

Zarząd Transportu Metropolitalnego ograniczy od 8 kwietnia nieodpłatne przejazdy dostępne dotąd dla wszystkich obywateli Ukrainy.

O zmianach - po 1 kwietnia - w zasadach transportowej pomocy pisaliśmy w TransInfo TUTAJ.

Od 8 kwietnia

Bezpłatne przejazdy autobusami, tramwajami i trolejbusami dla wszystkich obywateli Ukrainy ten samorządowy organizator wprowadził 28 lutego – do odwołania. Podróż odbywała się na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

We wtorek rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska poinformowała o ograniczeniu nieodpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy.

-„Od 8 kwietnia zacznie obowiązywać zmieniona taryfa Zarządu Transportu Metropolitalnego. Zostały w niej uszczegółowione zapisy dotyczące bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy. Będą mogły z nich korzystać osoby, które przekroczyły granicę z Polską od dnia 24 lutego, kiedy rozpoczął się bestialski atak Rosjan na naszych wschodnich sąsiadów” – wskazała Rożnowska.

-„Uszczegółowienie zapisów taryfy pozwoli objąć pomocą te osoby, które uciekały z Ukrainy po wybuchu wojny wywołanej przez Rosjan” - dodała.

Zasady pomocy

Obywatele Ukrainy, korzystający ze środków transportu ZTM, będą proszeni o okazanie jednego z dokumentów: ważnego paszportu ze stemplem wjazdowym, albo potwierdzenia otrzymania numeru PESEL lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz przekroczenie granicy od 24 lutego br.

To podobne zasady, jakie wdrożyły od 1 kwietnia Koleje Śląskie. Tam przejazdy są do końca miesiąca darmowe dla obywateli Ukrainy: dzieci i młodzieży, kobiet oraz mężczyzn powyżej 60 lat lub niepełnosprawnych, którzy wjechali do Polski od 24 lutego.

ZTM jest jednostką budżetową GZM i jednym z największych organizatorów transportu zbiorowego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin Metropolii oraz kilkunastu kolejnych z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na prawie 7 tys. przystanków.

Komentarze