Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Darmową komunikacją na Industriadę 2022. Z kuponem

infotrans
29.08.2022 16:00
0 Komentarzy

Dziesięć szczególnie polecanych punktów programu tegorocznej, 13. Industriady, wybrali spośród 350 przygotowanych wydarzeń organizatorzy tego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Tegoroczne święto odbędzie się w sobotę 3 września. Impreza odbędzie się jednocześnie w 41 lokalizacjach, położonych w 25 miastach. Aż 29 z tych lokalizacji znajduje się na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Industrialna komunikacja

Zamiast samochodem, na tegoroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki zdecydowanie warto wybrać się komunikacją publiczną. Bezpłatne przejazdy dla uczestników imprezy przygotował Zarząd Transportu Metropolitalnego.

W dniu Industriady, od 8:00 do 22:00 uczestnicy wydarzenia będą mogli bezpłatnie skorzystać z blisko 400 linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych, które umożliwią dojazd niemal pod same drzwi obiektów Szlaku Zabytków Techniki.

Aby skorzystać z oferty, wystarczy zaopatrzyć się w specjalny kupon, do pobrania ze strony internetowej Industriady: https://industriada.pl/transport/

Kupon upoważnia do bezpłatnych przejazdów jedną osobę. W przypadku kontroli biletów wystarczy kupon okazać – albo w formie wydrukowanej, albo na ekranie telefonu. Ofertę bezpłatnych przejazdów dla uczestników Industriady przygotowały również Koleje Śląskie.

Po pandemii

W ub. roku, ze względu na epidemię koronawirusa Industriadę, przesunięto z czerwca na wrzesień, nie było dużych wydarzeń masowych, święto trwało też jeden dzień, a nie dwa lub trzy, jak w poprzednich latach. W tym roku zabrzańskie muzeum postanowiło zachować powakacyjny termin wydarzenia, przy zachowaniu jego jednodniowej formuły.

Zwyczajowo „hitami Industriady” były duże wydarzenia otwierające i zamykające święto. W tym roku jako otwarcie festiwalu zapowiedziano występ grupy Dyemotion w Browarze Obywatelskim w Tychach, która przy użyciu najnowszych technik, a także tańca i muzyki pokaże czasy powstawania tego miejsca. W Browarze Obywatelskim przez cały dzień będzie można też oglądać prezentowaną tam od kilku tygodni wystawę „Beksiński na Śląsku” – uznaną za pierwszy „Hit Industriady”.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów „hitami Industriady” będą też w tym roku: pokaz spektaklu „Monsieur Charlie” w wykonaniu Teatru HoM z Tychów – w Galerii Elektrownia w Czeladzi, piknik z poczęstunkiem zagłębiowską zalewajką w Kopalni Ćwiczebnej Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, spektakl „Paradny Fajrant” na osiedlu Giszowiec w Katowicach i widowisko plenerowe „Legenda z Utoplem w tle” w Muzeum Energetyki w Łaziskach.

Kolejne tegoroczne hity Industriady to: pokaz sprzętu poszukiwawczego i pracy psów Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej PSP w Jastrzębiu-Zdroju, Dyskoteka pod szybami Hirka Wrony w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, przedstawienie Teatru Ognia Inferis w tyskim Browarze Obywatelskim, pokaz pracy maszyny wyciągowej w Szybie Maciej w Zabrzu i potańcówka w Sztolni Królowa Luiza w tym samym mieście.

Ostatnim „Hitem Industriady” ma być zamykający tegoroczne świętowanie koncert Teresy Werner na pszczyńskim rynku, organizowany przez tamtejsze Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego. Wszystkie te wydarzenia wpisują się w tegoroczne hasło Industriady: „Po szychcie – czas na fajrant”.

Industrialni organizatorzy

Industriadę organizują tradycyjnie obiekty Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, a także „obiekty zaprzyjaźnione”, nie znajdujące się na szlaku, lecz należące do regionalnego dziedzictwa przemysłowego. W tym roku są to: Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach, Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu Zdroju, Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej oraz Wieża wyciągowa w Porębie.

Szczegóły programu święta oraz wydarzeń (w tym m.in. kwestie ewentualnych opłat i rezerwacji) znajdują się na stronie

Komentarze