Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Coraz więcej uchodźców na granicy z Ukrainą. Najkrócej czeka się w Dorohusku

infotrans
28.02.2022 13:00
0 Komentarzy

Straż Graniczna informuje o coraz większej liczbie uchodźców z Ukrainy. Tylko w niedzielę do Polski wjechało prawie 100 tys. uciekających przed wojną.

Najwięcej osób przyjeżdża przez przejścia graniczne w Medyce, Dorohusku i Hrebennem. Od początku działań wojennych do Polski wjechało ponad 281 tys. osób uciekających z Ukrainy.

28 luty

Poniedziałek jest piątym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainie.

-"Ostatnia doba była rekordowa w dziejach całej SG, prawie 100 tys. osób na granicy z Ukrainą. 28 lutego do godz. 7 wjechało 28 tys. Warto podkreślić, jak bardzo zwiększyliśmy przepustowość przejść w kierunku wjazdowym do Polski. W czwartek to było 31 tys. osób, następnie 47,5 tys. osób, w sobotę 77 tys. osób i w niedziele 97,3 tys. osób".

"Trudno jest obojętnie przejść obok nieszczęścia tych osób, zwłaszcza kobiet z dziećmi, bo to głównie te osoby uciekają z Ukrainy. Wczoraj na 97 tys. osób, które wjechały, 87,3 tys. to obywatele Ukrainy. To są kobiety i dzieci, które opowiadają, że ich mężowie i partnerzy podwozili je pod przejścia graniczne, a sami wracali walczyć - powiedziała Michalska.

Dodała, że cały czas granicę w kierunku Ukrainy przekraczają mężczyźni, którzy mówią, że wracają do kraju walczyć. "Wczoraj to było 9,5 tys. osób" - powiedziała.

Rzeczniczka SG poinformowała, że liczba funkcjonariuszy, którzy zostali wysłani do kontroli granicznych na przejścia z Ukrainą została zwiększona maksymalnie. Maksymalnie też wykorzystywana jest infrastruktura graniczna.

Z informacji SG wynika, że obecnie najkrótszy czas oczekiwania na przejściach granicznych jest na przejściu w Dorohusku i wynosi ok. 2 godzin. W pozostałych miejscach czas oczekiwania wynosi ok. 70 godzin.

W pobliżu przejść granicznych w Medyce, Korczowej, Krościenku, Budomierzu, Dorohusku, Dołhobyczowie, Zosinie i Hrebennen powstało osiem punktów recepcyjnych. Dodatkowy punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy przyjeżdzających pociągami znajduje się na dworcu PKP w Przemyślu.

W punktach recepcyjnych uchodźcy mogą odpocząć, zjeść posiłek, skorzystać z pomocy medycznej i psychologicznej, złożyć wniosek o pomoc międzynarodową, wypełnić dokumenty uprawniające do pobytu lub uzyskać skierowanie do jednego z ośrodków dla osób uciekających z Ukrainy i uzyskać informację o możliwym transporcie do innych miast w Polsce.

Podkarpackie

Ponad 4,2 tys. uciekinierów z Ukrainy otrzymało pomoc minionej doby w puntach recepcyjnych, które działają na Podkarpaciu – poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

W regionie działa pięć punktów recepcyjnych oraz jeden doraźny - na dworcu PKP w Przemyślu. Punkty zlokalizowane są przy przejściach granicznych z Ukrainą w Medyce, Krościenku, Budomierzu i Korczowej. Przy tym ostatnim przejściu w sobotę otwarty został drugi punkt recepcyjny, który w pierwszym etapie może pomieścić nawet 2 tys. osób.

W punktach recepcyjnych uchodźcy otrzymują m.in. pomoc medyczną i ciepły posiłek. Mogą też odpocząć na łóżkach, które są rozstawione w każdym punkcie.

Jak podała w poniedziałek Straż Graniczna, na Podkarpacie od początku agresji Rosji na Ukrainę czyli od czwartku, dotarło 139 tys. uchodźców. (PAP)

Lubelskie

Ponad dwie doby czekają po ukraińskiej stronie kierowcy na wjazd do Polski przez przejście w Hrebennem. Natomiast odprawy w Dorohusku odbywają się na bieżąco. W niedzielę 46 tys. kolejnych osób przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski w województwie lubelskim.

Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki poinformował w poniedziałek PAP, że najdłuższy czas oczekiwania na wjazd do Polski jest na przejściu w Hrebennem – 65 godzin, następnie w Dołhobyczowie i Zosinie – po 24 godziny. Na przejściu w Dorohusku odprawy odbywają się w poniedziałek na bieżąco ze względu na to, że strona ukraińska umożliwiła już piesze przekraczanie granicy. Jeszcze w niedzielę trzeba było czekać 70 godzin.

"Minionej doby na wjeździe do Polski z Ukrainy odprawiono 46,1 tys. osób. Na wszystkich przejściach jest umożliwione piesze przekraczanie granicy" – podkreślił kpt. Sienicki.

Najwięcej osób zostało odprawionych w niedzielę na przejściu w Dorohusku (15 tys.), następnie w Zosinie (11 tys.), Hrebennem (10 tys.) i Dołhobyczowie (9 tys.).

Od czwartku, kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, do poniedziałku przejścia graniczne z Ukrainą w woj. lubelskim przekroczyło w sumie około 130 tys. osób.

Unia

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę do granic Unii Europejskiej dotarło już 300 tys. uchodźców wojennych z tego kraju - przekazała w niedzielę komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson. Musimy być gotowi na większe rzesze ukraińskich uchodźców, możliwe, że nawet miliony - dodała.

-"Jestem dumna z tego, jak Europejczycy na granicach okazują konkretną solidarność z Ukraińcami, uciekającymi przed tą tragiczną brutalną wojną" - mówiła dziennikarzom Johansson przed spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych krajów UE w Brukseli na temat przygotowań do przyjęcia fali uchodźców z Ukrainy.

-"Naprawdę, trudno jest przewidzieć ilu ich będzie (uchodźców - PAP), ale musimy być przygotowani na miliony" - oświadczyła komisarz.

Tego samego dnia polska Straż Graniczna przekazała, że od początku działań wojennych na Ukrainie prawie 200 tys. osób uzyskało już pomoc na terenie Polski. Uchodźcy wojenni uciekają także do innych sąsiadujących z Ukrainą państw, tj. na Słowację, Węgry, do Rumunii i Mołdawii. (PAP)

Komentarze