Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

car-sharing: czas na momo

infotrans
03.10.2011 15:53
0 Komentarzy

Wszystkie europejskie miasta mają podobny problem: za dużo samochodów, a za mało miejsca. Projekt momo wskazuje car-sharing jako lekarstwo na ten problem, gdyż wspólne wykorzystanie 1 samochodu daje więcej publicznej przestrzeni! Dobrze zorganizowany system może zastąpić 10 samochodów jednym! Car-sharing redukuje udział transportu w konsumpcji węgla. Korzystający ze wspólnego auta mniej nim jeżdżą, a więcej chodzą, jeżdżą na rowerze, korzystają z transportu publicznego. Dzięki lepszemu ogólnemu wykorzystaniu samochodu w car-sharing, oszczędności wynikające z jednostkowego cyklu życiowego pojazdu dalece przewyższają możliwości wykorzystania pojedynczego samochodu prywatnego. Obecnie jest około pół miliona Europejczyków korzystających z car-sharing. Lecz potencjał jest znacznie większy. Przy odpowiednim wsparciu i edukacji do roku 2020 szacuje się możliwość zwiększenia użytkowników wspólnego pojazdu do 6 milionów. Dzięki temu europejskie miasta uzyskałyby olbrzymią ilość przestrzeni wynikającej ze zredukowanej ilości zajętych miejsc parkingowych. Stworzone przez momo „momorandum”to kluczowy dokument polityczny ostatniej konferencji z dnia 15 września 2011, który wzywa Komisję Europejską do wykorzystania olbrzymiego potencjału car-sharingu dla równoważenia transportu w miastach Europy.

W ramach projekt momo miast Bremen rozwinęło pierwszy w Europie Plan Działania dla car-sharing. Celem akcji jest osiągnięcie poziomu 20 000 użytkowników do roku 2020. Przy osiągnięciu takiego wyniku obszar miasta zostanie „odchudzony”o ok. 6 000 zaparkowanych samochodów. Zresztą Akcja car-sharingowa w Bremen została odznaczona Austriacką Nagrodą Zrównoważonego Transportu przez VCÖ(Austriacki Klub Transportowy) 27 września 2011 austriacki Minister Transportu – Doris Bures, Minister Środowiska – Nikolaus Berlakovich oraz szef VCÖWilli Nowak przekazali nagrodę na ręce Michaela Glotz-Richtera reprezentującego władze miasta Bremen. Projekt momo jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Intelligent Energy Europe. Szczegóły na www.momo-cs.eu .

Komentarze