Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Cała prawda od Dniu Bez Samochodu w Polsce

infotrans
22.09.2014 17:38
0 Komentarzy

22 września obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. Wiemy, jak przy okazji tego „święta”jeździło się w porannym szczycie po Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, gdzie zmotoryzowani mogli skorzystać z darmowej komutacji miejskiej. Producent nawigacji NaviExpert sprawdził, czy możliwość ta okazała się dla kierowców atrakcyjną propozycją i czy w poniedziałkowym porannym szczycie komunikacyjnym było mniej korków. -„Zbadaliśmy jak jeździło się w godzinach porannego szczytu (7.00-9.00) w Warszawie, Poznaniu oraz we Wrocławiu na głównych trasach –zarówno w ścisłym centrum, jak i na głównych arteriach poza nim”–mówi Katarzyna Przybylska z NaviExpert. Co wynika z badań? Hasło „Zamień wóz na bus”nie okazało się zbyt atrakcyjne dla kierowców. Porównując średnią prędkość, jaką osiągały auta w godzinach porannego szczytu podczas tegorocznego Dnia bez Samochodu oraz średnią prędkość dla analogicznych godzin z dwóch poprzednich wrześniowych poniedziałków (8 i 15.09) wynika, że niewiele, bo o ok. 6 proc. przyspieszył jedynie Poznań. W Warszawie jeździło się…nieznacznie wolniej (ok. 2 proc.), a we Wrocławiu kierowcy zwolnili o 5 proc. Wrocławskie wyniki są o tyle zaskakujące, że dwa lata temu, kiedy Europejski Dzień bez Samochodu wypadał w sobotę, władze miasta zadecydowały, by jego obchody wraz z darmową komunikacją przenieść na piątek i wówczas w godzinach szczytu miasto „przyspieszyło”o 20 proc. -„Wyniki analiz pokazują, że komunikacja miejska w naszych miastach wciąż nie jest wystarczająco atrakcyjną alternatywą dla kierowców. Być może wyniki byłyby inne, gdyby dzień bez samochodu wypadał w inny dzień tygodnia i nie przypadał akurat w okresie, w którym nastąpiło widoczne pogorszenie pogody oraz opady deszczu. Ale to sprawdzimy dopiero za rok”–wyjaśnia Katarzyna Przybylska z NaviExpert.

2_760

Generalnie wydaje się, że w tym roku Europejski Dzień Bez Samochodu miał skromniejszą oprawę niż rok temu. Czyżby dla urzędników ekologiczny transport publiczny stracił na atrakcyjności? Na pewno stało się tak dla Ministerstwa Ochrony Środowiska, które w tym roku nie zamieściło nawet informacji o tym wydarzeniu na swojej stronie. A to właśnie MOŚ pełni funkcję koordynatora działań w ramach ETZT i EDBS w naszym kraju. W zeszłym roku Ministerstwo zorganizowało konkurs na najlepsze praktyki w ramacheuropejskiego święta transportu publicznego. W tym roku nie starczyło energii nawet na taki gest, nie mówiąc już o konferencji pasowej ministerstwa środowiska czy jakichkolwiek innych działaniach mających wypromować to wydarzenie.

Komentarze