Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Bilety długookresowe: Warszawa zawiesza, ZTM zwraca

infotrans
18.03.2020 06:00
0 Komentarzy

Pasażerowie, którzy zrezygnowali teraz z podróży komunikacjąpubliczną, mogą drogą elektroniczną zwrócić się do swoich zarządów o zwrotpieniędzy za długookresowych bilety lub ich zawieszenie. Ma takie rozwiązaniazdecydowały się dwie największe sieci w Polsce: ZTM w Warszawie i ZarządTransportu Metropolitalnego.

Warszawa zawiesza

Z pierwszej opcji mogą skorzystać pasażerowie ZarząduTransportu Miejskiego, do którego można wysłać wniosek – pocztą elektroniczną -o zawieszenie biletu długookresowego. Jest to rozwiązanie, wdrożone ze względuna stan epidemiologiczny i mniejszą liczbę pasażerów w komunikacji miejskiej.

Wniosek w tej sprawie pasażerowie mogą przesłać na adres: [email protected]. W tytulewiadomości powinno się znaleźć – zawieszenie biletu. We wniosku należy podaćtakże numer karty.

ZTM w Warszawie zastrzega jednak, że pasażer nie otrzymazwrotu pieniędzy, ale będzie mógł przekodować niewykorzystany czas ważnościbiletu na inny termin, po zgłoszeniu się Punktu Obsługi Pasażerów, w dowolniewybranym przez siebie terminie. „Przekodowywany okres ważności będzie sięliczył od dnia złożenia wniosku przez internet” – poinformował warszawskiZarząd.

Pasażerowie, którzy będą chcieli zwrotu pieniędzy za niewykorzystanyokres ważności biletów zapraszamy do Punktu Obsługi Pasażerów, ponieważ zwrotbiletu wymaga zmiany zapisu na Warszawskiej Karcie Miejskiej. To można zrobićtylko w punkcie stacjonarnym.

ZTM oddaje

Z kolei Zarząd Transportu Metropolitalnego, który jestorganizatorem komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-ZagłębiowskiejMetropolii, przyjmuje zwroty biletów okresowych i oddaje pieniądze.

17 marca ZTM poinformował, że w związku z wprowadzonymstanem zagrożenia epidemicznego oraz zaleceniami, by pozostać w domu,pasażerowie ZTM mogą skorzystać z możliwości zwrotu biletów długookresowych.

-„Prosimy wszystkich o cierpliwość i wyrozumiałość, jeśliczas rozpatrzenia reklamacji będzie wydłużony” – zastrzeżono. – „Pasażerowieposiadający bilety 7-, 30-, 90-, 120-dniowe oraz wieloprzejazdowe mogązdecydować się na zwrot gotówki. W tej chwili jest to możliwe tylko zdalnie.Stacjonarne Punkty Obsługi Pasażera i Punkty Obsługi Klienta zostały zamknięte.Nie ma również możliwości zwrotu w siedzibie Zarządu TransportuMetropolitalnego” – napisano na stronach ZTM.

Wniosek o zwrot biletu można złożyć za pośrednictwem portaluklienta Śląskiej Karty Usług Publicznych. Jeśli nie pamięta się loginu/hasła doportalu ŚKUP, można spróbować odzyskać hasło lub wysłać zgłoszenie na adres [email protected],z odpowiednimi informacjami, jak imię i nazwisko, numer karty i numer kontabankowego.

Można też otrzymać zwrot pieniędzy na kartę ŚKUP, jednak niemożna wykorzystać tych środków do zakupu biletów przez portal klienta – możnanatomiast skorzystać z nich w automatach biletowych, parkomatach ŚKUP, wkasownikach znajdujących się w pojazdach (bilety w taryfie odległościowej ibilety strefowo-czasowe). Zwrotu nie da się wykonać w automatach biletowych.

Profilaktyczne działania

W ostatnich dniach ZTM podawał też, że zamknięcie siecipunktów obsługi klienta przez bank obsługujący system Śląskiej Karty UsługPublicznych (ŚKUP) przełożyło się na brak możliwości wydawania tych kart. Nakarcie systemu ŚKUP kodowane są wszystkie bilety czasowe ZTM; można jej teżużywać do opłacania przejazdów jednorazowych.

Wdrożony w 2015 r., z kilkuletnim opóźnieniem system ŚKUPkrytykowany jest jako awaryjny, trudny w obsłudze i niefunkcjonalny. Wzałożeniu karta miała być rodzajem portmonetki, umożliwiającej opłacaniesamorządowych usług publicznych. W praktyce, oprócz płatności za komunikacjęmiejską, używana bywa do opłacania parkowania w wybranych miastach.

W tym roku zarząd GZM deklarował zamówienie rozwiązania,które unowocześni lub zastąpi system ŚKUP. Wśród założeń jest umożliwieniepłatności kartą płatniczą (dostępne są one już w podregionie tyskim, gdziesystem ŚKUP nie funkcjonował przed przejęciem organizacji całości komunikacjiprzez GZM, a gdzie zamontowano nowocześniejsze urządzenia systemu).

Od poniedziałku ZTM co najmniej do 25 marca ograniczyłfunkcjonowanie komunikacji miejskiej – obowiązuje rozkład jazdy ważny w dnirobocze wolne od zajęć szkolnych. Liczba kursów została zmniejszona o odczterech do sześciu proc. Jeśli niektóre połączenia będą obciążone iniewystarczające, Metropolia zadeklarowała, że częstotliwość kursowania będziezwiększana.

ZTM w związku z zagrożeniem koronawirusem już w poprzednimtygodniu zalecił przewoźnikom, żeby wszystkie drzwi w pojazdach otwieralikierowcy, aby pasażerowie nie musieli dotykać przycisków. Następnie m.in.zalecił regularną obsługę wszystkich przystanków – również tych „nażądanie” (dzięki czemu zmniejszana ma być liczba dotknięć przycisków”stop”). Zgodził się też na wydzielenie niedostępnych dla podróżnychstref w pobliżu kabin kierowców.(PAP)

Komentarze