Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Bilet na komórkę w Jastrzębiu-Zdrój. Zbiletem.pl [FILM]

infotrans
05.09.2020 19:00
0 Komentarzy

Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdrój uruchomił nową usługę. Bilet kupisz w dziesięć sekund bez kontaktu ze sprzedawcą.

Pasażer instaluje aplikację na swoim smartfonie. Kupuje bilet, który wraz z kodem QR wyświetla się na ekranie telefonu… i gotowe. Tak w skrócie wygląda jedna z form zapłaty za przejazd autobusem komunikacji miejskiej.

-„Jestem przekonany, że to ruch we właściwym kierunku. Nowy system nie tylko zdecydowanie ułatwi zakup biletu, ale także ograniczy bezpośredni kontakt z kierowcą, co w obecnej sytuacji epidemicznej jest bardzo ważne – mówi Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK Jastrzębie.

Wspólny bilet

W aplikacji mobilnej możliwy jest zakup biletu jednorazowego, natomiast na stronie internetowej „zbiletem.pl” biletu okresowego (miesięcznego, dwutygodniowego i tygodniowego). Jest on również widoczny w aplikacji.

Od października bilet okresowy będzie obowiązywał także na obszarze komunikacji rybnickiej (ZTZ).

W ten sposób MZK wznawia współpracę z rybnickim Zarządem Transportu Zbiorowego. Jeden wspólny bilet okresowy to powrót do programu pilotażowego wdrożonego tymczasowo w marcu tego roku.

Zobaczcie, jak to działa na filmie – bilet okresowy:

{https://www.youtube.com/watch?v=cAaqb0fL3SY}

Wystarczy 10 sekund

Dystrybucja biletów jednorazowych odbywała się za pośrednictwem aplikacji mobilnej „zbiletem” dostępnej bezpłatnie w sklepach AppStore i Google Play w zależności od rodzaju telefonu. Logowanie do aplikacji następuje po podaniu numeru telefonu. Krok drugi to wybranie odpowiedniego biletu i formy płatności (podróżując w grupie można kupić kilka biletów). Po dokonaniu zapłaty bilet, wraz z kodem QR, wyświetli się na ekranie urządzenia mobilnego działającego w systemie operacyjnym Android lub iOS (iPhone).

Posiadacze biletu okresowego zobowiązani są do rejestracji przejazdu po wejściu do autobusu. Należy w tym celu zeskanować kod QR umieszczony w kilku miejscach pojazdu, korzystając z funkcji skanowania kodu QR lub NFC.

Bilet kupiony – niezarejestrowany wyświetlany jest w kolorze pomarańczowym (bilet nieważny). Po zbliżeniu do czytnika kolor zmienia się na zielony (bilet jest ważny).

Dostęp do internetu konieczny jest jedynie podczas zakupu biletu.

Kontrola biletów

Ważność biletu można sprawdzić na kilka sposobów. Na prośbę kontrolera, pasażer pokazuje ekran smartfona z widokiem biletu zapisanego w aplikacji. Natychmiast wiadomo, czy bilet jest ważny i zarejestrowany. Drugi sposób to zeskanowanie przez kontrolera kodu QR biletu. W trzecim przypadku wystarczy wpisanie numeru PESEL pasażera w aplikacji kontrolerskiej. Ta forma kontroli jest możliwa tylko w przypadku biletów spersonalizowanych – okresowych.

Przypominamy również, że podczas kontroli biletu ulgowego, pasażer zobowiązany jest okazać dokument potwierdzający uprawnienia do ulgi.

Zobaczcie, jak to działa na filmie – bilet jednorazowy:

{https://www.youtube.com/watch?v=Ot5637gXu4U}

Komentarze