Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Bielsko-Biała unieważnia przetarg na system biletowy. Wiemy dlaczego

infotrans
24.08.2021 14:00
0 Komentarzy
W lipcu ukazał się przetarg na dostawę systemu dedykowanych kasowników umożliwiających wnoszenie bezgotówkowo opłat za przejazdy komunikacją miejską w Bielsku-Białej.

Otwarcie ofert zaplanowano (po przesunięciu) na dzień 7 września, jednak już wiadomo, że do otwarcia ofert nie dojdzie, bowiem przetarg został unieważniony.

DLACZEGO UNIEWAŻNIENIE?

W dniu 20 sierpnia MZK Bielsko-Biała poinformowało o unieważnieniu przetargu. W uzasadnieniu decyzji o unieważnieniu przetargu czytamy, że: „w trakcie postępowania wpłynęły liczne zapytania do Opisu Przedmiotu Zamówienia, (dalej zwanego OPZ) w wyniku czego Zamawiający przedłużył termin składania ofert na 7 września 2021 r. Po dokonaniu szczegółowej analizy pytań do SWZ, Zamawiający stwierdził, że konieczna jest istotna zmiana OPZ (Załącznik Nr 1 do Umowy), w szczególności dotycząca zamiany serwera stacjonarnego na tzw. chmurę. Zmiana OPZ wiązałaby się jednak ze znaczną modyfikacją zakresu zamówienia ogłoszenia o zamówieniu, jak i SWZ, co spowodowałoby istotną zmianę charakteru zamówienia w porównaniu z pierwotnie określonym. Zdaniem Zamawiającego, tak istotna ingerencja w OPZ znacząco wpłynie na krąg potencjalnych Wykonawców w stosunku do kręgu Wykonawców zainteresowanych zamówieniem pierwotnie opisanym w SWZ. Jeżeli zaś zamówienie istotnie różni się od pierwotnie określonego w SWZ, to należy je potraktować jako zupełnie nowe zamówienie”.

MZK jako podstawę prawną swojej decyzji wskazało przepis art. 256 PZP, zgodnie z którym, zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia przed upływem terminu składania ofert, jeżeli wystąpiły okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione. Według MZK przepis ten znajduje zastosowanie w sytuacji gdy zmiana treści SWZ prowadziłaby do istotnej zmiany charakteru zamówienia w porównaniu z pierwotnie określonym, w szczególności do znacznej zmiany zakresu zamówienia, która wystąpiła w tym przetargu.

PRZEDMIOT PRZETARGU

Przypomnijmy, że inwestycja polegała na tym, aby bilety było można kupić bezpośrednio w kasowniku poprzez zbliżenie karty płatniczej lub zbliżeniowe płatności mobilne (NFC). W autobusach przegubowych miały zostać zainstalowane dwa urządzenia (przy drugich i trzech drzwiach) a w pozostałych pojazdach – jedno urządzenie (przy drugich drzwiach).

Kasowniki miały być wyposażone w ekran dotykowy LCD na którym pasażer miał mieć możliwość wyboru rodzaju oraz liczby biletów (czasowe oraz jednorazowe). Kasowniki nie drukowałyby biletów – te zostałyby zapisane na nośniku płatniczym w postaci unikalnego tokena płatności. W trakcie kontroli biletowej zbliżenie nośnika płatniczego do czytnika kontrolerskiego miało polegać wyłącznie na wyświetleniu informacji o ważności biletu (informacje pozyskane z tokena płatności). Kontrolerzy nie uzyskają dostępu do danych zapisanych na nośniku, który zostanie użyty do zapłaty. Dodatkowo, pasażerowie mieli mieć możliwość sprawdzenia okresu ważności biletu w urządzeniu. Urządzenia uniemożliwiłyby także ponowne pobranie opłaty – nie ma więc obawy, że pieniądze za przejazd zostałyby ściągnięte dwukrotnie.

PRZETARGOWE ABC

W skład zamawianego Systemu poboru opłat stanowiącego przedmiot zamówienia wchodzą:

  • system centralny wraz z serwerem,
  • 161 kasowników montowanych w autobusach zamawiającego, w tym: 48 szt. w 24 autobusach klasy MEGA; 104 szt. w 104 autobusach klasy MAXI; 9 szt. w 9 autobusach klasy MINI,
  • 10 czytników kontrolerskich,
  • 137 urządzeń pokładowych zamontowanych w autobusach, sterujących pracą kasowników,
  • dokumentacja projektowa, oprogramowanie, dokumentacja techniczna zastosowanych urządzeń.

Komentarze