Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

BHP w komunikacji miejskiej. Nowe rozporządzenie!

infotrans
23.01.2022 15:00
0 Komentarzy

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra infrastruktury z 16 grudnia 2021 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w komunikacji miejskiej oraz autobusowej komunikacji międzymiastowej.

Rozporządzenie wyszczególnia również wymagania dotyczące pomieszczeń pracy w zajezdniach oraz warsztatach, obsługi, naprawy i manewrowania pojazdami, a także zasad bezpieczeństwa podczas prac przy pojazdach, sieci trakcyjnej i torach tramwajowych.

Komunikacyjne BHP

Rozporządzenie określa wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w komunikacji miejskiej oraz autobusowej komunikacji międzymiastowej w zakresie eksploatacji liniowej. W szczególności dokument reguluje wymagania dotyczące: obsługi i naprawy tramwajów, trolejbusów i autobusów; budowy, konserwacji i naprawy sieci trakcyjnej, torów tramwajowych i innych urządzeń; kierowców i motorniczych pojazdów komunikacji miejskiej oraz autobusowej komunikacji międzymiastowej. Przepisy rozporządzenia nie dotyczą natomiast pojazdów i urządzeń metra.

Rozporządzenie określa również obowiązki pracodawców w zakresie zapewnienia nadzoru nad stanem technicznym oraz procesem obsługi i naprawy maszyn, urządzeń i pojazdów, a także utrzymania ich w stanie technicznym zgodnym z dotyczącymi ich przepisami przez cały okres eksploatacji.

Poza tym regulacja zobowiązuje pracodawców do określenia prac lub czynności, przy których istnieje możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla życia i zdrowia, które powinny być wykonywane co najmniej przez dwie osoby w celu zapewnienia asekuracji. Dotyczy to w szczególności prac lub czynności wykonywanych m.in.: przy sieci trakcyjnej; przy wymianie słupów sieci trakcyjnej; na torach tramwajowych czynnych dla ruchu pojazdów; na wysokości powyżej 1 m; przy urządzeniach elektroenergetycznych będących pod napięciem; przy przyłączaniu pojazdu do holownika; przy sprzęganiu pojazdów; przy usuwaniu awarii w warunkach czynnego ruchu drogowego lub w pasie drogowym; przy cofaniu pojazdów; przy montażu i demontażu dużych podzespołów.

Pełna treść rozporządzenia dostępna jest TUTAJ

Komentarze