Bezpłatny transport dla uchodźców z Ukrainy. Zmiany po 1 kwietnia
Od wybuchu wojny na Ukrainie do Polski przyjechało ponad 2,5 mln uchodźców. Nasz kraj zaoferował im pomoc, w tym m.in. bezpłatne przewozy transportem publicznym.
Od samego początku polski transport publiczny wspomagał wojennych migrantów, oferując im bezpłatne przejazdy – często dla wszystkich obywateli Ukrainy. Teraz - po 37 dniach konfliktu - wprowadzano zmiany w zakresie darmowej komunikacji, przede wszystkim w pociągach PKP Intercity. Sprawdzamy, jak to wygląda w poszczególnych województwach.
DarMowe przejazdy PKP Intercity
PKP Intercity od piątku 1 kwietnia wprowadziły nowe zasady wydawania bezpłatnych biletów dla uchodźców z Ukrainy. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać kobiety, dzieci do 18. roku życia, mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością.
Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, nowe zasady dotyczące wydawanych bezpłatnych biletów dotyczą okresu od 1 do 30 kwietnia br., przy czym możliwe są modyfikacje zasad, na których będzie się to odbywało.
Dokumentami, które poświadczają prawo obywateli Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego przejazdu w komunikacji krajowej są: ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 r. lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL, w którym oznaczono status cudzoziemca jako osoby, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 r.
Przejazdy obywateli Ukrainy nadal będą odbywały się na podstawie nieodpłatnych biletów dodatkowych ze wskazaniem lub bez gwarancji miejsca do siedzenia. Tak jak dotychczas, bezpłatne podróże będę obowiązywać w 2 klasie pociągów kategorii ekonomicznych (TLK i IC) na terenie całej Polski.
Obywatelom Ukrainy, którzy podróżują do Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii albo Węgier jest wydawany nieodpłatny bilet dodatkowy do ostatniej stacji w Polsce. Dalsza podróż odbywa się zgodnie z zasadami przyjętymi przez koleje zagraniczne.
Dotychczas około 1,1 mln obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity. Darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy zostały wprowadzone 26 lutego.
Darmowe przejazdy POLREGIO
Darmowe przejazdy przedłużyło również Polregio.
Jak przekazała PAP z-ca dyrektora biura zarządu Polregio Aleksandra Baldys, termin obowiązywania bezpłatnych przejazdów pociągami dla osób posiadających obywatelstwo ukraińskie, jest sukcesywnie przedłużany i obecnie obowiązuje do 30 kwietnia.
"Spółka kieruje się ujednoliceniem zasad przewozu uchodźców do obowiązujących w całym kraju regulacji, które są wydawane przez innych pasażerskich przewoźników kolejowych" - dodawała Baldys.
Z darmowych przejazdów pociągami Polregio (po wcześniejszym otrzymaniu od obsługi pociągu nieodpłatnego biletu na przejazd) mogą skorzystać uchodźcy z Ukrainy w tym dzieci i młodzież do 18. roku życia, kobiety, mężczyźni powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni (w wieku 18-60 lat) z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej.
Darmowe Promy
Nadal bezpłatne promy dla uchodźców z Ukrainy oferuje Stena Line i Polferries .
"Obywatele z Ukrainy mogą rezerwować bezpłatne bilety pod numerem telefonu: 58 660 92 00 lub osobiście w kasach na terminalu przy ul. Kwiatkowskiego 60 w Gdyni" - tłumaczyła rzeczniczka prasowa Stena Line Polska Agnieszka Zembrzycka.
Dolnośląskie
Do 30 czerwca obowiązują we Wrocławiu damarowe przejazdy komunikacją miejską dla uchodźców z Ukrainy. Z darmowej komunikacji mogą też korzystać uchodźcy wojenni w Kolejach Dolnośląskich.
We Wrocławiu darmową komunikację miejską dla uchodźców wprowadzono uchwałą rady miasta. Nowa regulacja obowiązuje do 30 czerwca; wcześniejsza obowiązywała do 31 marca. W przypadku kontroli biletowej wystarczy okazać dokument potwierdzający datę wjazdu na terytorium Polski po 24 lutego.
Do 30 kwietnia uchodźcy mogą za darmo podróżować również Kolejami Dolnośląskimi. Tu, od 2 kwietnia, zostaną nieco zmienione regulacje dotyczące osób, którem mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami regionalnego przewoźnika. Zwolnieni z opłaty za bilet będą dzieci i młodzież (do 18 roku życia), które przyjechały do polski po wybuchu wojny w Ukrainie, kobiety i mężczyźni po 60. roku życia oraz niepełnosprawni. Wcześniej z darmowej komunikacie w Kolejach Dolnośląskich mogli korzystać wszyscy obywatele Ukrainy.
Kujawsko-pomorskie
Do 31 maja Ukraińcy mogą bezpłatnie korzystać z przejazdów autobusami i tramwajami w Olsztynie. Do 30 kwietnia przedłużono możliwość przejazdów pociągami regionalnymi na Warmii i Mazurach - podali w piątek PAP przewoźnicy lokalni.
Jak poinformował PAP rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu ZDZiT w Olsztynie Michał Koronowski, do 31 maja obowiązuje uchwała olsztyńskiej rady miasta w sprawie bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy.
Osoba, które chce skorzystać z takiego uprawnienia, musi podczas kontroli przedstawić dokument - np. paszport potwierdzający obywatelstwo. Nie musi posiadać pieczątki o tym, że przyjechała do Polski po 24 lutego.
Rzecznik nie wykluczył, że termin o bezpłatnych przejazdach dla Ukraińców zostanie wydłużony.
Ukraińcy mogą zatem podróżować za darmo w Olsztynie autobusami i tramwajami oraz korzystać z linii miejskich łączących Olsztyn z sąsiednimi gminami - Stawigudą, Olsztynkiem, Dywitami, Purdą i Barczewem.
W Elblągu Ukraińcy mogą jeździć za darmo komunikacją miejską do 30 czerwca.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Anna Nowak, do 30 kwietnia została przedłużona możliwość bezpłatnego korzystania z regionalnych połączeń kolejowych dla uchodźców z Ukrainy.
Z darmowych przejazdów mogą korzystać dzieci i młodzież do 18. roku życia, kobiety, mężczyźni powyżej 60-tki oraz mężczyźni z niepełnosprawnością. Podróżny musi potwierdzić swoją tożsamość paszportem z pieczątką świadcząca o tym, że wjechał do Polski po 24 lutego. Rzeczniczka zastrzegła, że przewoźnik stara się też indywidualnie podchodzić do kwestii formalnych.
Od 24 lutego do 31 marca z bezpłatnych przejazdów pociągami Pelregio na Warmii i Mazurach skorzystało 2 tys. 360 Ukraińców.
Małopolskie
Samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie od poniedziałku - 4 kwietnia - zmienia zasady odbywania jego pociągami nieodpłatnych przejazdów przez obywateli Ukrainy.
Osobami uprawnionymi do nieodpłatnych przejazdów będą dzieci i młodzież do 18. roku życia, kobiety – bez względu na wiek, mężczyźni po 60. roku życia oraz mężczyźni między 18. a 60. rokiem życia, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej. Nieodpłatny bilet pasażerowie będą mogli otrzymać od obsługi w pociągu.
Przejazdy uprawnionych uchodźców będą odbywać się na podstawie ważnego paszportu potwierdzającego przekroczenie granicy (zarówno polskiej, jak i innego państwa UE) od 24 lutego 2022 r. albo dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość (np. dowodu osobistego, prawa jazdy, legitymacji szkolnej, studenckiej itd.), okazywanego wraz z powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL, wydanym po 24 lutego 2022 r.
Mężczyźni między 18. a 60. rokiem życia, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej, oprócz dokumentów wskazanych powyżej, obowiązani są okazać ponadto dokument potwierdzający niepełnosprawność (nie dotyczy to osób z widoczną niepełnosprawnością).
Mazowieckie
Do 31 grudnia br. obowiązują w Radomiu darmowe przejazdy komunikacją miejską dla uchodźców z Ukrainy. Natomiast do 30 kwietnia uchodźcy wojenni mogą za darmo podróżować pociągami Kolei Mazowieckich.
W Radomiu darmową komunikację miejską dla uchodźców wprowadzono uchwałą rady miejskiej z 28 lutego. Z projektem uchwały wystąpił prezydent Radomia Radosław Witkowski. Zapis ten ma obowiązywać do 31 grudnia.
Do 30 kwietnia uchodźcy mogą za darmo podróżować natomiast Kolejami Mazowieckimi oraz autobusami KM uruchamianymi na odcinku stacja Modlin – Lotnisko Modlin, na podstawie posiadanych dokumentów oraz wydanych w pociągu nieodpłatnych biletów na przejazd jednorazowy.
Konduktorzy wydają bilety przy kontroli dokumentów przewozu, bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu.
Lubuskie
Od 2 kwietnia uchodźcy z Ukrainy będą musieli płacić za przejazdy kolejami regionalnymi w woj. lubuskim. Nadal będą mogli jednak korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Gorzowie Wlkp. i w Zielonej Górze - wynika z zebranych przez PAP informacji.
Jak przekazał rzecznik Lubuskiego Zakładu Polregio Paweł Nijaki, uchodźcy z Ukrainy są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów pociągami na trasach regionalnych do 1 kwietnia br. - do końca dnia. Od soboty 2 kwietnia będą już musieli kupować bilety na zasadach ogólnych.
W Gorzowie Wlkp. uchodźcy z Ukrainy do końca maja br. są uprawnieni do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. W tym celu powinni zgłosić się do punktu wsparcia uchodźców w gorzowskim magistracie i pobrać specjalną kartę komunikacyjną – poinformował rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela.
Dodał, że kwestie te reguluje rozporządzenie wydane przez prezydenta Gorzowa Wlkp., określające termin obowiązywania tego typu wsparcia dla Ukraińców. Po jego upływie zapadnie decyzja, czy zostanie on przedłużony.
W Zielonej Górze obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego br. dostali się do Polski, również nadal mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji publicznej. W decyzji prezydenta miasta w tej sprawie nie został bowiem określony termin graniczny w tym zakresie - przekazał prezes MZK Zielona Góra Robert Karwacki.
Pomorskie
Miasta wchodzące w skład Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (MZKZG), Szybka Kolej Miejska (SKM), Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM), a także pociągi Polregio przedłużyły o kolejny miesiąc darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy
14 miast i gmin wchodzących w skład Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej podjęły decyzję o przedłużeniu bezpłatnych przejazdów dla migrantów z terenu Ukrainy.
"Jest to duże wparcie dla tych osób, w niezwykle trudnym momencie ich życia" - powiedział przewodniczący zarządu MZKZG Kamil Bujak.
Wśród członków MZKZG są: Gdańsk, Gdynia, Pruszcz Gdański, Reda, Rumia, Sopot, Wejherowo. A także siedem gmin: Kolbudy, Kosakowo, Luzino, Pruszcz Gdański, Wejherowo, Żukowo i Szemud.
Bujak przekazał, że bezpłatne przejazdy obowiązują do 30 kwietnia i mogą odbywać się na podstawie jednego z następujących dokumentów: paszportu ukraińskiego ze stemplem wjazdowym od daty 24 lutego 2022 roku, karty pobytu uchodźcy lub tymczasowego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Darmowe przejazdy przedłużyły również Szybka Kolej Miejska oraz Pomorska Kolej Metropolitalna. Pasażerowie mogą za darmo przewozić rzeczy i zwierzęta. Podczas kontroli biletów wystarczy okazać paszport lub inny dokument poświadczający ukraińskie obywatelstwo.
Śląskie
Zarząd Transportu Metropolitalnego, organizujący komunikację miejską w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ograniczy od 8 kwietnia nieodpłatne przejazdy dostępne dotąd dla wszystkich obywateli Ukrainy. Będą one darmowe dla osób, które wjechały do Polski od 24 lutego.
Bezpłatne przejazdy autobusami, tramwajami i trolejbusami dla wszystkich obywateli Ukrainy ten samorządowy organizator wprowadził 28 lutego – do odwołania. Podróż odbywała się na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.
We wtorek rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska poinformowała o ograniczeniu nieodpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy.
„Od 8 kwietnia zacznie obowiązywać zmieniona taryfa Zarządu Transportu Metropolitalnego. Zostały w niej uszczegółowione zapisy dotyczące bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy. Będą mogły z nich korzystać osoby, które przekroczyły granicę z Polską od dnia 24 lutego, kiedy rozpoczął się bestialski atak Rosjan na naszych wschodnich sąsiadów” – wskazała Rożnowska.
„Uszczegółowienie zapisów taryfy pozwoli objąć pomocą te osoby, które uciekały z Ukrainy po wybuchu wojny wywołanej przez Rosjan” - dodała.
Obywatele Ukrainy, korzystający ze środków transportu ZTM, będą proszeni o okazanie jednego z dokumentów: ważnego paszportu ze stemplem wjazdowym, albo potwierdzenia otrzymania numeru PESEL lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz przekroczenie granicy od 24 lutego br.
To podobne zasady, jakie wdrożyły od 1 kwietnia Koleje Śląskie. Tam przejazdy są do końca miesiąca darmowe dla obywateli Ukrainy: dzieci i młodzieży, kobiet oraz mężczyzn powyżej 60 lat lub niepełnosprawnych, którzy wjechali do Polski od 24 lutego.
Częstochowski magistrat w piątek poinformował o wydaniu rozporządzenia prezydenta tego miasta o przedłużeniu obowiązywania dla uchodźców z Ukrainy darmowych przejazdów w tamtejszym Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym – do końca kwietnia br.
Dokumentem uprawniającym do zwolnienia z zakupu biletu częstochowskiego MPK nadal będzie paszport lub inny dokument potwierdzający przekroczenie granicy Polski od 24 lutego br.
W ostatnich dniach Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku poinformował z kolei o obowiązywaniu do 30 kwietnia bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach autobusowych, obsługiwanych przez ZTZ na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Od maja planowane jest tam wprowadzenie przejazdów dla Ukraińców za pół ceny.
2 415 000 osób
Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2 415 000 osób - poinformowała 1 kwietnia Straż Graniczna. W czwartek funkcjonariusze odprawili 23 tys. podróżnych, a w piątek do godziny 7 rano - 3,5 tys osób.
"Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,415 mln osób. Wczoraj tj. 31.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 23 tys. podróżnych - to spadek o 9,5 proc. w porównaniu z dniem wcześniejszym (25,5 tys.)." - przekazała w piątek na Twitterze Straż Graniczna. W piątek do godz. 7 rano wjechało do Polski 3,5 tys. osób - to spadek o 24 proc.
Jak dodano, od 24 lutego w przeciwnym kierunku - z Polski do Ukrainy wyjechało 406 tys. osób.
Pomocne linki to:
https://pomagamukrainie.gov.pl/
Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło całodobową Linię Pomocy Pokrzywdzonym dla Ukraińców pod numerem telefonu: +48 222 309 900. Infolinia jest dostępna w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim.
Pod numerem telefonu 800190590 działa całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, która udziela informacji na temat świadczeń zdrowotnych udzielanych uchodźcom z Ukrainy
Komentarze