Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Bezpłatna komunikacja miejska dla uchodźców z Ukrainy: Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, GZM, Oleśnica,

infotrans
27.02.2022 10:00
0 Komentarzy

Komunikacja miejska solidaryzuje się z obywatelami Ukrainy uciekającymi przed wojną i wspiera ich symbolicznie, ale i konkretnymi działaniami.

W wybranych miastach uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą korzystać bezpłatne z transportu publicznego. Z racji dynamicznej sytuacji prośba o dopisywanie kolejnych miast w komentarzach albo w mailu do redakcji [email protected]. Przypomnijmy, że od 25 lutego obywatele Ukrainy mogą podróżować bezpłatnie w sieci PKP Intercity i Polergio  i w pociągach większości kolejowych spółek samorządowych.

Wrocław

MPK Wrocław umożliwi korzystanie za darmo z MPK dla osób z Ukrainy, które przyjadą do miasta i będą podróżowały po Wrocławiu.

-„Chodzi w szczególności o tych, którzy przyjeżdżają do nas i przyjeżdżać będą w związku z działaniami wojennymi. To są osoby, które nie mają jeszcze bardzo często polskich pieniędzy. Chodzi o to aby stworzyć możliwość na takie zaaklimatyzowanie się tutaj we Wrocławiu i załatwienie tutaj wszystkich spraw – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Szczegóły i formalności są dopracowywane

- Poprosiłem dzisiaj wszystkich naszych kontrolerów biletowych, aby powstrzymywali się od wystawiania mandatów za jazdę bez biletu w stosunku do obywateli Ukrainy – powiedział Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Ukraińskie flagi pojawią się także na wszystkich tramwajach i autobusach należących do miejskiego przewoźnika.

Trójmiasto

O bezpłatnej komunikacji miejskiej dla migrantów wojennych z Ukrainy poinformował w sobotę, 26 lutego, Piotr Borawski z-ca prezydent Gdańska. Taką decyzję podjęto w ramach Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.

-“Bezpłatna komunikacja miejska do końca marca dla migrantów wojennych z Ukrainy! Taką decyzję podjęliśmy wspólnie z gminami zrzeszonymi w Metropolitalnym Związku Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu Ukrainki i Ukraińcy będą mogli w łatwy sposób dotrzeć do punktów informacyjnych i innych miejsc pomocy. W najbliższych dniach wydane zostanie stosowne zarządzenie” - poinformował prezydent Piotr Borawski.

Zarządzenie w tej sprawie, określające np. sposób weryfikacji osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną w Gdańsku, wydać musi prezydent miasta.

Gminy zrzeszone w Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej, w tym Gdańsk i Gdynia do końca marca umożliwią uchodźcom wojennym z Ukrainy bezpłatne korzystanie z transportu publicznego.

Z darmowej komunikacji prawdopodobnie nie będą mogły korzystać osoby z ukraińskim paszportem, mieszkające i pracujące w Trójmieście przed wybuchem wojny.

- Doprecyzujemy tę kwestię wspólnie do poniedziałku. Intencja jest taka, że ma to dotyczyć osób, które uciekają przed wojną - wyjaśnia Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, odpowiedzialny za komunikację miejską.

Bezpłatna komunikacja miejska dla migrantów wojennych z Ukrainy będzie obowiązywać do końca marca. Aby tak się stało, prezydent Gdańska musi w tej kwestii wydać stosowne zarządzenie. Ma się to stać w najbliższych dniach.

Decyzja została podjęta w sobotę po południu wspólnie z gminami zrzeszonymi w Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej. Jak tłumaczą urzędnicy, dzięki takiemu rozwiązaniu Ukrainki i Ukraińcy będą mogli w łatwy sposób dotrzeć do punktów informacyjnych i innych miejsc pomocy. O tym w jaki sposób uzyskają możliwość darmowego poruszania się po Trójmieście dowiemy się w najbliższych dniach.

Kraków

Prezydent Krakowa zgłosi projekt bezpłatnej komunikacji dla uchodźców. Prezydent Jacek Majchrowski zamierza na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa wystąpić z projektem uchwały zwalniającej uchodźców z Ukrainy z opłat za podróżowanie komunikacją miejską. Przepis ten obowiązywałby przez najbliższe cztery tygodnie.

Bezpłatne przejazdy autobusami i tramwajami w Krakowie odbywałyby się na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

Warszawa

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o darmowej komunikacji miejskiej dla obywateli Ukrainy, po przyjeździe do Warszawy. Stolica uruchamia punkty i infolinie dla uchodźców.

-"Chcemy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom i ułatwić im odnalezienie się po przyjeździe do Warszawy, dlatego zdecydowałem się wprowadzić dla nich nieodpłatne przejazdy komunikacją miejską" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski.

Warszawa włącza się w akcję pomocy dla uciekających przed wojną Ukraińców. W stolicy funkcjonuje kilka punktów informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy, zbierana jest też pomoc i oferty miejsc noclegowych. Funkcjonują też specjalne infolinie, gdzie można uzyskać pomoc - przekazały w komunikacie władze stolicy. Poszukiwani do pomocy są również wolontariusze.

W Warszawie działa kilka punktów informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy.Jeden z nich czynny przez całą dobę w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od Dworca Centralnego), uruchomiono też infolinię: +48 22 656 4 63. Na miejscu znajduje się kącik dla dzieci i przewijak. Każdy odwiedzający może się napić ciepłej kawy czy herbaty. Punkty działają też na Dworcu Zachodnim. Tam też przez całą dobę od strony peronów autobusów dalekobieżnych stać będzie miejski autobus, w którym uchodźcy mogą usiąść, poczekać, napić się herbaty i uzyskać informację, gdzie udać się dalej.

Punkt jest też na Dworcu Wschodnim. Kolejny punkt działa na Pradze w Centrum Wielokulturowym przy ul. Jagiellońskiej 54. Tam można otrzymać informacje dotyczące legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. W tym punkcie pracują osoby posługujące się językiem ukraińskim.

Uchodźcy mogą uzyskać pomoc także poprzez infolinie. Informacji udziela Miejskie Centrum Kontaktu 19115, także po ukraińsku. Pomoc można też uzyskać dzwoniąc też infolinię CWW: 22 648 11 11 lub +48 604 932 969. Od soboty działa też dodatkowy numer telefonu – 505 700 701 identyfikowalny jako Warszawska Infolinia dla obywateli Ukrainy. Wyjaśniono, że na te trzy ostatnie numery telefonów można dzwonić siedem dni w tygodniu w godzinach od 08:00 do do 20:00.Stołeczny ratusz poszukuje też wolontariuszy gotowych nieść pomoc na rzecz Ukraińców. Mogą się oni zgłaszać poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl. Propozycje darów i pomocy można przesyłać na adres [email protected].

GZM

Władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zrzeszającej 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, w poniedziałek zawnioskują o zmianę taryfy organizującego tam komunikację miejską Zarządu Transportu Metropolitalnego, by wprowadzić bezpłatne przejazdy dla uchodźców z Ukrainy.

"W poniedziałek na zarządzie GZM (jego przewodniczący - PAP) Kazimierz Karolczak zwróci się z wnioskiem ws. zmiany taryfy i umożliwienie uchodźcom z Ukrainy do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej Zarząd Transportu Metropolitalnego (na podstawie paszportu)” – podano na facebookowym profilu GZM.

Ułatwienie to wpisze się w podobne inicjatywy, uruchamiane już przez różnych przewoźników w Polsce: w sobotę bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy zadeklarowały już władze m.in. PKP Intercity, Polregio, Kolei Dolnośląskich czy Kolei Śląskich.

Władze GZM na swoim portalu podkreślają też, że z jej gmin członkowskich płyną wyrazy poparcia i deklaracje pomocy dla wszystkich, którzy w obawie o swoje życie lub zdrowie będą w nich szukać schronienia. Metropolia zebrała też oficjalne akcje prowadzone przez gminy GZM – publikując odnośniki do działań w 26 gminach.

„Pampersy, podpaski, opatrunki, środki medyczne, żywność niewymagająca chłodzenia, koce i śpiwory - to kilka z podstawowych punktów na liście najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukraińców szukających schronienia przed wojną i dla tych, którzy zostali, by walczyć z rosyjską inwazją” – przypomniały władze Metropolii.

Oleśnica

Firma Polbus-PKS, która obsługuje Komunikację Autobusową Gminy Oleśnica poinformowała, że z kursów bezpłatnie mogą korzystać obywatele Ukrainy.

-„W związku z obecną sytuacją na Ukrainie i przybywaniem do Polski kolejnych uchodźców Gmina Oleśnica podjęła decyzję, że od poniedziałku (28.02.2022) do odwołania przejazdy wszystkimi kursami Komunikacji Autobusowej Gminy Oleśnica (tj. liniami G1, G2, G3, G4, G5, G6, G7 i G8) będą BEZPŁATNE dla obywateli Ukrainy.

Warunkiem skorzystania z przejazdu ze zniżką 100% będzie okazanie dokumentu tożsamości.

Komentarze