Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Berlin przedłuża promocję „29 euro” i wprowadza bilet socjalny

infotrans
14.11.2022 10:00
0 Komentarzy

Mieszkańcy Berlina będą mogli dłużej korzystać z promocyjnej oferty w zakresie lokalnego transportu publicznego. Bilet za 29 euro miesięcznie zostaje do marca włącznie.

Berlin liczył, że od Nowego Roku zacznie obowiązywać ogólnokrajowy bilet za 49 euro i ta oferty się zazębią. Tak się jednak nie stanie i stąd przedłużenie berlińskiego rozwiązania. O trzy miesiące. Z kolei od stycznia wejdzie kolejne udogodnienie dla mieszkańców w zakresie transportu publicznego – tańszy i szerszy bilet socjalny.

O trzy miesiące dłużej

Ogólnoniemiecki bilet za 49 euro nie wejdzie zgodnie z planem od 1 tycznia 2023 r. Dlatego berlińskie rozwiązanie (będące z kolei przedłużeniem letniej promocji za 9 euro) zostanie wstępnie przedłużone o kolejne trzy miesiące.

-„Bilet w cenie 29 euro zostanie przedłużony do końca marca” – ogłosiła posiedzeniu Senatu burmistrz Franziska Giffey (SPD).

Ponadto od stycznia będzie obowiązywał także bilet socjalny w Berlinie za 9 euro miesięcznie co najmniej do końca marca. Do tej pory S-Ticket kosztował 27,50 euro miesięcznie. Teraz będzie on znacznie  tańszy i trafi do większego grona beneficjentów. Według Senatu powinien on objąć ok. 650 tys. osób.

Berlin-Ticket S jest ważny w strefie taryfowej AB i może być używany przez berlińczyków, którzy otrzymują świadczenia państwowe, takie jak zasiłek dla bezrobotnych II („Hartz IV”), pomoc społeczna, podstawowe ubezpieczenie. To także świadczeniach dla osób ubiegających się o azyl, zasiłek mieszkaniowy czy renty rodzinne.

-„Bardzo się cieszę, że mamy niebiurokratyczne rozwiązanie polegające na obniżeniu biletu socjalnego” – powiedziała senator ds. społecznych Katja Kipping – Inflacja szczególnie mocno uderza w biednych, na przykład w żywność i elektryczność. Wsparcie poprzez S-Ticket, gdyż gdybyśmy udostępnili te pieniądze najuboższym poprzez bezpośredni przelew, zostałoby to zarejestrowane jako dochód i skutkowałoby odliczeniem czegoś ze świadczeń socjalnych”.

Komentarze