Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Badanie: 27 proc. Polaków kupuje bilety bezgotówkowo

infotrans
19.10.2022 10:00
0 Komentarzy

70 proc. Polaków regularnie korzysta z płatności bezgotówkowych.

Co czwarty badany w ten sposób kupuje bilet na przejazd komunikację miejską. Najczęściej jednak płacimy bezgotówkowo w dużych marketach – wynika z badania zleconego przez Fiserv Polska.

Bezgotówkowe podium

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fiserv Polska, działającego pod marką PolCard from Fiserv, 81 proc. Polaków najczęściej płaci bezgotówkowo – kartą, telefonem bądź zegarkiem – podczas zakupów w większych marketach. Z takiej opcji korzysta tam 82 proc. mężczyzn i 79 proc. kobiet – wskazano.

Na drugim miejscu pod względem popularności transakcji bezgotówkowych znajdują się stacje paliw, na które wskazało 65 proc. ankietowanych. „W tej grupie jest więcej mężczyzn (72,4 proc.) niż kobiet (59,3 proc.). Płatności bezgotówkowe przy okazji tankowania auta najchętniej wybierają osoby w przedziale wiekowym 60-69 lat (80,5 proc.) oraz zarabiające pomiędzy 5000 – 6999 zł netto (86,2 proc.)” – podali autorzy badania.

Trzecie miejsce na podium zajęły małe, osiedlowe sklepy spożywcze i piekarnie, które wskazało ponad 60 proc. ankietowanych. Podobna liczba respondentów kartą, telefonem lub zegarkiem zazwyczaj płaci także w aptece, a co drugi badany – w drogeriach i sklepach kosmetycznych. Na szóstym miejscu znalazły się restauracje (48,5 proc.).

fot. ZTM Poznań

W komunikacji miejskiej

Co trzeci badany zazwyczaj korzysta z płatności bezgotówkowych w lokalach usługowych, np. u fryzjera czy kosmetyczki. Podobna liczba respondentów płaci w ten sposób również za towar dostarczony przez kuriera. Trzech na dziesięciu Polaków najczęściej wykonuje transakcje bezgotówkowe w urzędach i u lekarza. Na pocztę wskazało 28 proc. ankietowanych, a na płatności za bilety w komunikacji miejskiej – 27 proc.

W opracowaniu wskazano również, że za usługi specjalistyczne, takie jak naprawa samochodu w warsztacie, bezgotówkowo płaci prawie 28 proc. badanych. Co czwarty ankietowany najczęściej wybiera płatności bezgotówkowe w kiosku i regulując należność za taksówkę.

„70 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo i są to najczęściej ludzie młodzi. W grupie osób w wieku 18-29 lat odsetek ten wynosi aż 88 proc. Posiadanie terminala płatniczego może dziś zdecydować o istotnej przewadze konkurencyjnej małych i średnich przedsiębiorstw, takich jak salony fryzjerskie czy kosmetyczne” – zauważył prezes zarządu Fiserv Polska, Krzysztof Polończyk.

Przyznał, że liczba miejsc akceptujących wyłącznie gotówkę spada z roku na rok.

Komentarze