Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

AI w transporcie publicznym. W Montrealu wykrywa potencjalnych samobójców

infotrans
18.02.2024 11:09
0 Komentarzy

W metrze w kanadyjskim Montrealu trwa pilotaż systemu AI, który na podstawie danych z monitoringu jest w stanie identyfikować potencjalnych samobójców.

To część strategii zapobiegania samobójstwom w montrealskim transporcie publicznym. Przypomnijmy, że takie wypadki cały czas sie zdarzają – także w Polsce. M.in. w grudniu w warszawskim metrze, na stacji metra Politechnika, doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazała rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń było to samobójstwo.

Inteligentnie zapobiegać

Nad systemem AI, który wykorzystuje kamery na stacjach metra, pracują Société de transport de Montréal (STM – montrealska spółka transportu publicznego) i Centrum interwencji w przypadkach samobójstw (Center for Suicide Intervention – CRISE). Wg danych STM, na stacjach montrealskiego metra jest ok. 2 tys. kamer monitoringu. Sztuczna inteligencja analizuje w czasie rzeczywistym rejestrowany obraz i wskazuje osoby, które mogą być w sytuacji głębokiego stresu – tłumaczył w publicznej telewizji CBC profesor Brian Mishara, który jest dyrektorem CRISE i profesorem psychologii na Uniwersytecie Quebeku w Montrealu (UQAM), światowej sławy specjalistą zajmującym się problemem samobójstw.

„Mamy wskazówki, ale oczywiście człowiek nie jest w stanie monitorować setek ekranów przez cały dzień, by identyfikować takie zachowania” – powiedział Mishara. Stąd właśnie wykorzystanie AI, która nie używając algorytmów pozwalających na rozpoznawanie twarzy, koncentruje się na charakterystycznych zachowaniach.

„Osoby, które spędzają wiele czasu wpatrując się w głąb tunelu, osoby, które podchodzą do skraju peronu, lub często przekraczające żółtą linię, także takie osoby, które pozwalają odjechać wielu pociągom – to wszystko wskazówki, które mogą zapowiadać próbę samobójstwa” – mówił dziennikowi „La Presse” profesor Wassim Bouachir z Uniwersytetu TÉLUQ, quebeckiego uniwersytetu specjalizującego się w kształceniu zdalnym.

Kanada/ Metro w Montrealu używa AI do wykrywania potencjalnych samobójców
Metro Warszawskie

uprzedzać ochronę stacji

Mishara prowadzi badania nad samobójstwami w metrze w Montrealu od wielu lat, w pracy z 1999 r. opublikowanej w Canadian Journal of Psychiatry przeanalizował raporty koronera z lat 1986 – 1996 o 129 samobójstwach w montrealskim metrze i wskazując możliwe kierunki prewencji zauważył, że większość miała problem ze zdrowiem psychicznym, a swój zamiar zapowiadało 81 proc. tych, którzy popełnili samobójstwo.

W 2016 r. Mishara opublikował w czasopiśmie naukowym „Bio Med Central Public Health” analizę zarejestrowanych przez kamery w latach 2010 – 2013 zachowań samobójców w metrze w Montrealu. Była to pierwsza tego typu praca – podawał na swojej stronie UQAM. Mishara zauważył, że osoby, które pozostawiają swoje rzeczy na peronie i wielokrotnie przemierzają peron między skrajem a ścianą to właśnie potencjalni samobójcy. „Na podstawie tych dwóch zachowań, zarejestrowanych dzięki kamerom, można było zapobiec prawie jednej czwartej (24 proc.) samobójstw” – mówił Mishara cytowany w komunikacie UQAM.

Obecny pilotaż bierze pod uwagę więcej czynników. Docelowo algorytm dla AI ma być skonstruowany tak, że będzie mógł np. uprzedzać ochronę na stacji, by zdążyła zainterweniować lub wręcz alarmować prowadzącego skład metra, by unieruchomił pociąg przed wjazdem na stację. Bouachir mówił „La Presse”, że w ciągu maksimum dwóch lat po przeprowadzeniu testów dokładności system powinien być gotowy do wdrożenia.

Kanada/ Metro w Montrealu używa AI do wykrywania potencjalnych samobójców
Metro Warszawskie

AI w życiu codziennym

Z kolei w Europie wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) w życiu codziennym planuje rząd Estonii. Plan działania opracowany przez estońskie ministerstwo gospodarki i komunikacji przewiduje, że do roku 2030 społeczeństwo Estonii osiągnie etap rozwoju, w którym rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji będą powszechnie stosowane zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Państwo przeznaczy na ten cel 85 mln euro w nadchodzących latach.

Minister gospodarki i komunikacji Tiit Riisalo podkreślił, że rozwój sztucznej inteligencji wspomaga gospodarkę opartą na danych, która jest z kolei warunkiem wstępnym rozwoju usług ograniczających biurokrację i przynoszących finansowe oszczędności.

Plan estońskiego resortu zakłada ograniczenie obciążeń administracyjnych obywateli o 70 proc. do 2030 roku, co ma być pochodną oparcia działania urzędów na danych i pomocy sztucznej inteligencji. W tym celu planuje się powołanie stanowiska dyrektora ds. danych, który ma kompleksowo zarządzać zasobami sektora publicznego. Dane te mają być pobierane jednokrotnie i następnie w sposób bezpieczny gromadzone i w razie potrzeby – ponownie wykorzystywane.

Ministerstwo chce też włączenia nauczania na temat zarządzania danymi do programów edukacji na wszystkich poziomach, od szkoły podstawowej po szkolnictwo wyższe.

Metro Warszawskie

Komentarze