Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Chwieje się maseczkowy obowiązek w niemieckim transporcie publicznym

infotrans
10.12.2022 19:00
0 Komentarzy

10 grudnia kraje związkowe Bawaria i Saksonia-Anhalt zniosły obowiązek noszenia masek w transporcie lokalnym.

Całkowitego zniesienia wymogu masek w pociągach w całych Niemczech domaga się Martin Burkert, szef Związku Kolejarzy i Transportowców (EVG), podkreślając, że byłoby to też korzystne dla personelu obsługi, atakowanego przez pasażerów przy egzekwowaniu przepisów. -„Noszenie masek w pociągach powinno być dobrowolne. Obecna mozaika przepisów nie jest już po prostu zrozumiała” – podkreślił Burkert.

Od obowiązku do … choasu

Jak przypomina w piątek portal dziennika „Welt”, Konferencja Ministrów Zdrowia nie była w stanie uzgodnić wspólnego, jednolitego stanowiska w sprawie obowiązku noszenia masek w lokalnym transporcie publicznym. W rezultacie Bawaria i Saksonia-Anhalt jako pierwsze kraje związkowe zdecydowały się na zniesienie tego obowiązku – Saksonia-Anhalt zrobiła to już w czwartek, w Bawarii nastąpi to w sobotę.

W rezultacie, w transporcie dalekobieżnym obowiązują aktualnie jednolite ogólnokrajowe zasady, dotyczące pociągów ICE i Intercity. Natomiast w połączeniach lokalnych i na stacjach kolejowych – obowiązują różne przepisy, zależne od kraju związkowego.

„Egzekwowanie przepisów spadło na personel kolei, i wielokrotnie już stało się to przyczyną ataków. Nie możemy dłużej tego akceptować. Bezpieczeństwo wszystkich pracowników Deutsche Bahn jest naszym najwyższym priorytetem. Ataki na pracowników kolei znacznie wzrosły w wyniku działań związanych z pandemią” – oświadczył Burkert.

Przed ogólnym zniesieniem wymogu masek ostrzegł w piątek na antenie RTL rzecznik ds. polityki zdrowotnej Zielonych Janosch Dahmen. Wskazał na duże obciążenia w szpitalach, wywołane nie tylko zachorowaniami na koronawirusa, ale też innymi chorobami układu oddechowego.

fot. DB

Zdaniem rządu

Natomiast federalny minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) skrytykował kraje związkowe, które zniosły obowiązek masek w lokalnym transporcie publicznym oraz obowiązek kwarantanny. „To dezorientuje obywateli. Nie widzę potrzeby znoszenia ani rozluźniania zasad kwarantanny teraz, gdy szpitale są pełne” – powiedział Lauterbach. „Mam nadzieję, że najbliższa zima będzie ostatnią dużą bitwą z koronawirusem. Wirus zmutował w ślepy zaułek, ale to nie jest powodem do braku ostrożności. Jest za wcześnie na dalsze łagodzenie przepisów” – dodał.

Premierzy Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii – Stephan Weil (SPD) oraz Hendrik Wuest (CDU) – nie widzą problemu w tym, że kraje związkowe znoszą ostatnie środki przeciwko koronawirusowi w różnym tempie. „W poszczególnych krajach związkowych jest różna sytuacja, związana z koronawirusem. Każdy z nich musi sam zdecydować, które środki będą proporcjonalne” – skomentował Wuest.

Tymczasem ilość zakażeń koronawirusem nadal wykazuje tendencję rosnącą – poinformował w piątek rano Instytut Roberta Kocha (RKI). W ciągu ostatniej doby odnotowano 167 zgonów u osób zakażonych. (PAP)

Komentarze