Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

32 kilometry buspasów w Warszawie

infotrans
07.01.2010 22:59
0 Komentarzy
Rok 2009 był kolejnym rokiem, w którym konsekwentnie zwiększano uprzywilejowanie komunikacji miejskiej w Warszawie. Efektem są uruchomione nowe buspasy i zaawansowane plany na przyszłość. Po zakończeniu remontu Trasy W-Z zaczął funkcjonować pierwszy w Warszawie pas autobusowo-tramwajowy. Dzięki liczącemu niespełna 2,5 km PAT-owi podróż pomiędzy ulicą Targową a placem Bankowym komunikacją miejską skróciła się do ok. 7 minut. W godzinach szczytu kursuje tam (w obu kierunkach) około 120 autobusów i tramwajów. Podczas remontu, aby usprawnić dojazd komunikacji miejskiej do modernizowanego odcinka Trasy W-Z, wytyczone zostały specjalne pasy dla autobusów. Pierwszy postał na ciągu ulic Radzymińskiej i alei Solidarności na odcinku od ulicy Trockiej do Szwedzkiej (do istniejącego buspasa Szwedzka –Targowa), a drugi buspas wytyczono w Alei Solidarności między ulicą Okopową i placem Bankowym. Zdecydowano, że po zakończeniu remontu buspasy te będą funkcjonować nadal. Obecnie mają one już charakter stały, przy czym pas w alei Solidarności obowiązuje na odcinku Okopowa –kino Femina.
22 września uruchomiony został liczący 7,5 kilometra (w jedną stronę) buspas na Trasie Łazienkowskiej. Prace mające na celu jego wyznaczenie zostały zapoczątkowane już w 2008. Przygotowująca projekt firma Wegarten kilkakrotnie występowała o przesunięcie terminu zakończenia prac projektowych z uwagi na przedłużające się procedury uzgodnień z policją oraz miejskim inżynierem ruchu. W lutym 2009 roku Biuro Drogownictwa i Komunikacji przekazało projekt do zewnętrznego audytu, co zaowocowało kolejnym przesunięciem terminu wytyczenia buspasa. Ostatecznie gotowy projekt ZTM otrzymał 17 sierpnia br. i przekazał go do wdrożenia zarządowi Dróg Miejskich.
Po uruchomieniu buspasa na ciągu ulic Ostrobramska-Trasa Łazienkowska-Wawelska, w celu jego maksymalnego wykorzystania, ZTM uruchomił dwie całkiem nowe linie autobusowe – 415 i 382. Ponadto zwiększona została częstotliwość kursowania linii 523, a do obsługi linii 382 skierowano dodatkowe autobusy.
Dzięki temu obecnie, w ciągu każdej szczytowej godziny, Trasę Łazienkowską pokonuje 76 autobusów w jedną stronę. W sumie są one w stanie przewieźć nawet ok. 10 tys. pasażerów. Z obserwacji specjalistów z ZTM wynika, że średnie napełnienie autobusów wynosi ok. 65 proc. Oznacza to, że w ciągu każdej godziny przewożą one ok. 6,5 tys. pasażerów.
Jeśli założyć, że maksymalna przepustowość jednego pasa wynosi w przybliżeniu 1,8 tys. pojazdów na godzinę (co i tak jest bardzo trudne do osiągnięcia) przy wskaźniku napełnienia 1,3 osoby na samochód, przez dwa pasy Trasy Łazienkowskiej mogłoby przejechać tylko ok. 4,7 tys. osób.
Buspasy w Warszawie;fot. ZTM WarszawaBuspasy w Warszawie;fot. ZTM Warszawa
20 km w 2010 roku
W mijającym roku zaakceptowane zostały kolejne lokalizacje specjalnych pasów dla komunikacji miejskiej. 30 czerwca Zespół Koordynujący zatwierdził następujące lokalizacje:
– Belwederska –odcinek od Grottgera do Spacerowej, wraz ze śluzą świetlną dla autobusów skręcających z Belwederskiej w Spacerową (w kierunku Spacerowej) –projekt przekazany do zatwierdzenia przez miejskiego inżyniera ruchu
– Aleje Jerozolimskie –odcinek od ronda de Gaulle’a do pl. Zawiszy (w obu kierunkach) –projekt przekazany do zatwierdzenia przez miejskiego inżyniera ruchu
– Radzymińska/al. Solidarności –odcinek od Trockiej do Szwedzkiej (w kierunku Dworca Wileńskiego, do istniejącego już buspasa) –przekształcony z tymczasowego w stały.
– Trasa Armii Krajowej –odcinek od Żelazowskiej do Wybrzeża Gdyńskiego (w kierunku mostu) –projekt zatwierdzony przez miejskiego inżyniera ruchu i przekazany Zarządowi Dróg Miejskich do realizacji
27 lipca zatwierdzone zostały kolejne dwie lokalizacje:
– al. Solidarności pomiędzy ulicą Okopową a placem Bankowym –buspas przekształcony z tymczasowego w stały, obowiązuje na odcinku Okopowa –kino Femina.
– Ulica Puławska –od granic miasta do alei Wilanowskiej –buspas w trakcie projektowania.
Obecnie w Warszawie funkcjonuje około 32 km stałych pasów dla komunikacji miejskiej. Łączna długość zatwierdzonych buspasów, jakie mają zostać wytyczone w 2010 roku wynosi ok. 20 kilometrów. Wydłużanie istniejących buspasów i wytyczanie kolejnych poparła Komisja Dialogu Społecznego ds. transportu przy Biurze Koordynacji Inwestycji
i Remontów w Pasie Drogowym, w której skład wchodzi 15 organizacji pozarządowych, m.in. stowarzyszeń reprezentujących lokalne społeczności.

Komentarze