Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

20 marca kolejne protesty rolników. Wrocław i Lublin z zakazami. Białystok zmienia trasy

infotrans
19.03.2024 16:01
0 Komentarzy

W związku z planowanymi na środę protestami rolniczymi należy spodziewać się utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i regionalnej.

W związku z zapowiedzianym na środę Ogólnopolskim Strajkiem Generalnym rolników na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na zamieszczonej w sieci mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2. Rada Krajowa NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" wyznaczyła Ogólnopolski Strajk Generalny.

Lublin z zakazem

Na zamieszczonej w sieci mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2. Na najbliższą środę Rada Krajowa NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" wyznaczyła Ogólnopolski Strajk Generalny. Rolnicze protesty mają się odbyć niemal w całym kraju. Na zamieszczonej w sieci mapie blokad zaznaczono już ponad 400 punktów, z czego kilkanaście z nich na drogach dojazdowych do Warszawy.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk, powołując się na względy bezpieczeństwa, zakazał rolnikom protestować na skrzyżowaniach w mieście. "Nie ma mojej zgody na 90-dniowy paraliż Lublina" – podkreślił.

O swej decyzji poinformował we wtorek na Facebooku. Zaznaczył, że rozumiejąc postulaty rolników, nie sprzeciwiał się zapowiadanym krótkotrwałym protestom w stolicy regionu. "Nie ma jednak mojej zgody na 90-dniowy paraliż Lublina, który kilka dni później w zawiadomieniu o kolejnym zgromadzeniu zapowiedzieli rolnicy" – podkreślił Żuk.

Poinformował, że we wtorek – po konsultacjach ze służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, za życie i zdrowie mieszkańców – wydał zakaz zgromadzenia, które "miało trwać nieprzerwanie przez trzy miesiące".

Przywołał fragment Ustawy o zgromadzeniach, który daje możliwość wydania zakazu zgromadzenia, jeżeli: cel zgromadzenia lub jego odbycie naruszają przepisy prawne albo gdy jego odbycie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi lub mieniu w znacznych rozmiarach. "Nie mam wątpliwości, że tak właśnie jest" – dodał prezydent.

Wyjaśnił, że rolnicy w złożonym zawiadomieniu o zgromadzeniu z 15 marca 2024 r. wprost zapowiadają blokadę skrzyżowań od najbliższej soboty do 20 czerwca.

Według niego oznacza to "karetki próbujące się przedostać przez kilometrowe korki, brak możliwości dostania się do lekarza przez osoby wymagające interwencji medycznej czy trudność dotarcia do szkół dzieci i młodzieży oraz tysięcy pracowników, którzy nie dojadą do pracy".

Żuk przekazał, że akcja rolników ma na celu zwrócenie uwagi m.in. opinii publicznej na problemy w polskim rolnictwie. "Nie może się to jednak odbywać kosztem mieszkańców naszego miasta" – stwierdził.

Podobną decyzję podjął wcześniej prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, który zakazał zorganizowania protestu rolników na obwodnicy miasta, która stanowi odcinek drogi krajowej nr 2 między Warszawą a granicą z Białorusią. Również on powołał się na względy bezpieczeństwa.

Na środę rolnicy zapowiadają ogólnopolski protest polegający na blokowaniu dróg. W woj. lubelskim – według danych policji – zgromadzenia zaplanowano w blisko 30 miejscach. Jednocześnie rolnicy protestują przed przejściami granicznymi z Ukrainą.

W związku z planowanymi na środę 20.03.2024 r. protestami rolniczymi należy spodziewać się utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i regionalnej
W związku z planowanymi na środę 20.03.2024 r. protestami rolniczymi należy spodziewać się utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i regionalnej

Wrocław z zakazem

rocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

O decyzji magistratu poinformował w poniedziałek po południu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk na swoim koncie na portalu X.

"W związku z planowanymi na środę kolejnymi protestami rolników informuję, że mając na uwadze bezpieczeństwo, a przede wszystkim zdrowie i życie naszych mieszkańców, a także utrzymanie ruchu na najważniejszych arteriach miasta, wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia" - napisał Sutryk.

Decyzja dotyczy rolniczych blokad w granicach Wrocławia. Na al. Jana III Sobieskiego na osiedlu Psie Pole (wjazd od Warszawy) miała ona objąć oba kierunku ruchu. Blokowane miało być też rondo przy drodze krajowej nr 94 przy wjeździe na obwodnicę Leśnicy oraz ronda na osiedlu Wojnów przy wschodniej obwodnicy miasta. Czwarta blokada planowana była na dk nr 5 przy wjeździe na ul. Żmigrodzką.

Organizatorzy protestów mogą się w tej sprawie odwołać do sądu.

W związku z planowanymi na środę 20.03.2024 r. protestami rolniczymi należy spodziewać się utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na liniach podmiejskich
W związku z planowanymi na środę 20.03.2024 r. protestami rolniczymi należy spodziewać się utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i regionalnej / fot. UM Toruń

Białystok zmienia trasy

W środę od rana część tras autobusów Białostockiej Komunikacji Miejskiej zostanie zmienionych. Tego dnia nie będą też jeździć autobusy PKS Nova do i z Białegostoku. Ma to związek z planowanymi na ten dzień protestami rolników na drogach wylotowych z miasta.

Jak podała we wtorek w komunikacie Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku, do magistratu do wtorku rano nie wpłynęły zgłoszenia o protestach na terenie miasta, ale drogi dojazdowe do Białegostoku będą zablokowane. Chodzi o drogi w kierunku m.in. Grabówki, Fast, Niewodnicy Kościelnej, Zabłudowa, Wasilkowa, Augustowa, Kleosina, Supraśla.

W związku z tym trasy kilkunastu autobusów miejskich jeżdżących w tych kierunkach w środę zostaną zmienione. Część autobusów ma skrócone trasy lub też pojadą inaczej. Kilka linii - dokładnie pięć - zostanie zawieszonych w godzinach 7-19. Chodzi o linie nr. 102, 122, 126, 132 i 142.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej białostockiej komunikacji.

Także część autobusów spółki PKS Nova zostanie w środę zawieszona. Jak podaje przedsiębiorstwo we wtorkowym komunikacie, w godzinach 7-19 nie będzie realizować żadnych połączeń z i do Białegostoku. M.in. nie będą realizowane połączenia między Białymstokiem a Suwałkami czy Białymstokiem a Augustowem. Spółka poinformowała też, że będzie realizowała zadania szkolne, czyli dowoziła dzieci do szkół, ale - jak podkreśliła - w ograniczonym zakresie.

W Podlaskiem protesty rolników zostały zgłoszone w ponad 30 miejscach - przekazał PAP we wtorek przez Podlaski Urząd Wojewódzki. To blokady na drogach krajowych i wojewódzkich w regionie, także drogi ekspresowej S8 Białystok - Warszawa na wysokości miejscowości Milewo Zabielne oraz węzła w pobliżu dawnego przejścia granicznego z Litwą w Budzisku. Z danych urzędów wynika, że najwięcej protestów będzie w powiecie białostockim.

Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski zaapelował "o godne zachowanie, współpracę ze służbami i ograniczenie do minimum związanych z protestem uciążliwości". "Będą one bowiem w sposób bezpośredni uderzać przede wszystkim w mieszkańców województwa podlaskiego, którzy nie mają żadnego wpływu na sytuację rolników" - podał urząd.

Toruń gotowy

W związku z planowanymi na środę 20.03.2024 r. protestami rolniczymi należy spodziewać się utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na liniach podmiejskich w godz. 7 - 20. Tak jak podczas poprzednich protestów Miejski Zakład Komunikacji w miarę możliwości będzie starał się informować pasażerów, gdzie występują utrudnienia w kursowaniu autobusów. Bieżące informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej Otworzy się w nowym okniewww.mzk-torun.pl oraz na profilu MZK na Facebooku, a także na tablicach Systemu Informacji Pasażerskiej.

Poniżej lista zaplanowanych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:

  • Droga Krajowa nr 15 - blokada skrzyżowania z Drogą Wojewódzką nr 552 w Grębocinie.
  • Linie nr 111 i 112 od godz. 7:00 skrócone do pętli Nad Strugą. Ostatni odjazd z Gronowa o 6:45 linii nr 112.
  • Droga Krajowa nr 10 - blokada skrzyżowania z Drogą Wojewódzką nr 552 w Lubiczu Dolny i blokada skrzyżowania z ul. Dworcową w Lubiczu Dolnym.
  • linia nr 115 - ostatni odjazd z Lubicza o 6:57, od godz. 7:00 linia skrócona do przystanku Kolejowa w Lubiczu Dolnym.
  • linia nr 123 - ostatni odjazd z Lubicza Górnego o 6:19,
  • linia nr 121 - ostatni odjazd z Obrowa o godz. 6:30,
  • linia nr 124 - ostatni odjazd z Obrowa o godz. 6:00.
  • Linia nr 121 w godz. 6:30 - ok. 20:00 kursować będzie na trasie skróconej do przystanku Kolejowa w Lubiczu Dolnym.
  • Linie autobusowe nr 123, 124 nie będą kursować do zakończenia protestów ok. godz. 20:00.
  • Blokada skrzyżowania Dróg Wojewódzkich nr 657 i 654 w Złotorii.
  • linia nr 113 - ostatni odjazd z Kopanina o godz. 6:30,
  • linia nr 122 - ostatni odjazd z Obrowa o godz. 6:30.
  • Linie nr 113 i 122 w godz. 6:45 - ok. 20:00 kursować będą na trasie skróconej do przystanku Drwęca w Kaszczorku.
  • Blokada Drogi Krajowej nr 80 (Pl. Skalskiego) w Toruniu od godz. 8.00.
  • linia nr 131 - ostatni odjazd z Przysieka o godz. 7:39, od godz. 7:45 trasa skrócona do pętli Uniwersytet,
  • linia nr 40 - ostatni odjazd z Portu Drzewnego o godz. 7:46, od godz. 7:45 trasa skrócona do pętli Uniwersytet,
  • na trasie Motoarena - Port Drzewny - Przysiek - Rozgarty uruchomiona zostanie linia wahadłowa.

Plik z harmonogramem odjazdów do pobrania poniżej. Przywrócenie ruchu na stałych trasach zostanie wznowione niezwłocznie po zakończeniu protestów.

region po regionie

W stolicy blokadę zapowiedziano na trasie S2 na wysokości Wału Miedzeszyńskiego. Kolejne blokady zaplanowano w podwarszawskiej Jabłonnie, Nieporęcie, Stanisławowie Pierwszym oraz w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego. Blokady mają się odbyć również na autostradzie A2, jedna z nich na wysokości Góraszki, druga przed miejscowością Stary Konik.

Na Mazowszu utrudnienia spodziewane są również w Ciechanowie. Tam protesty spodziewane są na trzech rondach: Solidarności, Żołnierzy Wyklętych i Kaprala Józefa Grzesia oraz na drogach między nimi - podał w poniedziałek Urząd Miasta.

Powołując się na organizatorów protestu, Mazowiecką Radę Wojewódzką NSZZ RI Solidarność, ciechanowski samorząd wyjaśnił, iż protest planowany jest od godz. 6:00 do godz. 18:00 na rondzie Kaprala Józefa Grzesia - skrzyżowanie drogą wojewódzką nr 615 z pętlą miejską, na rondzie Solidarności - skrzyżowanie drogi krajowej nr 50 i ul. Sońskiej oraz na rondzie Żołnierzy Wyklętych - skrzyżowanie drogi krajowej nr 60 i dróg gminnych: ul. Armii Krajowej i ul. Senator J. Fetlińskiej. "W wydarzeniu może uczestniczyć kilkaset osób" - przekazał Urząd.

Na terenie powiatu płońskiego rolniczy protest planowany jest w godzinach od 7:00 do 19:00. Według tamtejszej policji, w tym czasie utrudnień można spodziewać się na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Przyborowice, na rondzie z drogą krajową nr 50 w miejscowości Sochocin, a także na drodze krajowej nr 62 na odcinku od miejscowości Wola do Goławina i na drodze wojewódzkiej nr 570 w miejscowości Nowe Radzikowo oraz na skrzyżowaniu dróg powiatowych 3055W i 3069 w miejscowości Januszewo.

W związku z protestami rolników duże utrudnienia na ulicach Krakowa zapowiedziała małopolska policja, która zaapelowała, by w miarę możliwości korzystać w tym dniu z komunikacji publicznej. Według jej ustaleń protestujący wjadą do Krakowa z trzech stron i spotkają się na Rondzie Mogilskim.

Wjeżdżający do miasta z północy przejadą al. 29 Listopada, a następnie ul. Lubomirskiego w stronę Ronda Mogilskiego. Od wschodu protestujący zajmą ul. Igołomską, al. Jana Pawła II oraz ul. Mogilską. Z południa natomiast pojazdy uczestniczące w proteście mają poruszać się ulicami Herberta, Turowicza i Tischnera. Na drodze nr 776 dołączy do nich grupa nadjeżdżająca od ul. Wielickiej, następnie II obwodnicą pojadą w kierunku Mostu Kotlarskiego, ul. Kotlarskiej, Ronda Grzegórzeckiego do Ronda Mogilskiego.

W województwie śląskim protest rolników i myśliwych zaplanowany jest w środę w godzinach od 5:00 do 19:00 wokół Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Protestujący zapowiadają blokadę ul. Jagiellońskiej od ul. Lompy do ul. Francuskiej z czasowymi blokadami ul. Ligonia od ul. Lompy do ul. Reymonta oraz ul. Francuskiej na odcinku pomiędzy ul. Ligonia i ul. Jagiellońską.

Protestujący rolnicy zapowiedzieli, że strajk będzie miał formę pikniku - rozdawana będzie żywność oraz ulotki edukacyjne. Ulice blokować będzie blisko 200 osób oraz 50 rolników.

Katowicki magistrat apeluje do mieszkańców regionu o rezygnację z przejeżdżania przez okolicę urzędu na czas strajku oraz śledzenie komunikatów, które wyświetlane zostaną na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Dodatkowo, katowicka GDDKiA poinformowała PAP, że związane ze strajkiem blokowane mogą być zjazdy i wjazdy na węzłach A1 z DK46 i DK43 w okolicach Częstochowy oraz zjeździe na Mykanów. Do całkowitego zatrzymania ruchu może dojść od skrzyżowania drogi krajowej numer 43 z ul. Kuźniczka do skrzyżowania DK43 z ul. Częstochowską w mieście Krzepice. Zablokowane zostanie również skrzyżowanie DK11 i DK46 w miejscowości Lipie Śląskie.

W Gdańsku manifestacja odbędzie się w godz. 10:00-16:00. Spodziewane są utrudnienia w ruchu drogowym oraz komunikacji miejskiej. Jak podał gdański urząd miasta, protest rozpocznie się na Placu Solidarności, a następnie od godz. 11:00-11.30 uczestnicy będą przemieszczać się trasą - ul. Nowomiejska, Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Toruńska, Okopowa pod urząd wojewódzki. Zakończenie przewidywane jest około godz. 16.00.

"W godz. 11:00-13:00 mogą wystąpić utrudnienia w funkcjonowaniu linii autobusowych i tramwajowych w kierunku od Bramy Oliwskiej - Plac Zebrań Ludowych do Centrum Gdańska. Informacje o bieżących zmianach będą dostępne na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku w zakładce +Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna+ oraz na przystankach, na tablicach elektronicznych" - poinformował magistrat.

Urząd zaznaczył, że nad bezpieczeństwem w czasie protestów czuwać będą funkcjonariusze policji. W najbardziej newralgicznych punktach policja będzie kierowała ruchem.

W województwie zachodniopomorskim blokady rolnicze odbywają się będą w większości powiatów, m.in. goleniowskim, stargardzkim, myśliborskim i choszczeńskim.

"W samym powiecie choszczeńskim odbywa się sześć takich protestów, w każdej z gmin. Obejmują one m.in. drogę krajową nr 10 w okolicy Suchania, Kalisza Pomorskiego i Recza. U nas ruch będzie przepuszczany co pół godziny, a w innych miejscach to zależy od organizatorów danych protestów" – powiedział w rozmowie z PAP współorganizator protestów Stanisław Barna.

Blokada wciąż jest też na drodze S3 na wysokości Myśliborza, od wtorku została ona jednak złagodzona. Kierowcy jadący od strony Szczecina w stronę Gorzowa Wielkopolskiego mogą dojechać do węzła Myślibórz i na nim zjechać na tzw. starą trójkę. Pojazdy jadące w stronę Szczecina mogą wjechać na S3 także na węźle Myślibórz. Droga S3 wciąż pozostaje zablokowana w obu kierunkach na odcinku Węzeł Myślibórz-Gorzów Północ.

W Kielcach protesty będą się odbywały w najbliższą środę i czwartek. W środę w siedmiu miejscach rolnicy zablokują wjazd do miasta, natomiast w czwartek zaplanowano manifestację w centrum.

W ramach dwudniowego protestu w środę rolnicy zablokują drogi wjazdowe i wyjazdowe z Kielc w siedmiu miejscach. Blokady zostaną ustawione m.in. przy rondzie Cedzynie na drodze krajowej numer 74, przy ulicy Łódzkiej. Zablokowane będą także droga krajowa nr 73 w Wiśniówce oraz ulica ks. Piotra Ściegiennego.

Natomiast w czwartek 21 marca rolnicy będą blokować aleję IX Wieków Kielc, na odcinku od ulicy Radiowej do ronda Herlinga–Grudzińskiego. Podobnie jak w czasie ubiegłotygodniowej manifestacji, organizatorzy protestu będą przepuszczać autobusy komunikacji miejskiej oraz kursowe busy, zapewniony także będzie "korytarz życia" dla służb ratunkowych. Protest w tym miejscu, według zgłoszeń organizatora, potrwa od 21 marca od godz. 7:00 do ok. północy z 21 na 22 marca.

W poniedziałek mała grupa rolników prowadzi pikietę na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem. Rolnicy już nie blokują przejazdu tirów, bo kierowcy przewożących produkty rolnicze zmienili trasy tak, aby omijać blokady. Przy przejściu granicznym rolnicy zorganizowali tzw. zielone miasteczko. W poniedziałek były tam tylko trzy ciągniki i kilku rolników.

"Cały czas jesteśmy na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem, ale nie blokujemy przejazdu, natomiast pikietujemy przy drodze. Nie przekonuje nas częściowe wycofanie się z Zielonego Ładu, bo żądamy rezygnacji z całego tego pomysłu. Chcemy mieć swobodę w naszej działalności rolniczej, bo zajmujemy się tym od pokoleń i sami lepiej wiemy, jak zajmować się uprawą rolniczą czy hodowlą zwierząt" – powiedział PAP przewodniczący protestu w Chyżnem Paweł Dziubek.

Zgodnie ze zgłoszeniem w tutejszym urzędzie gminy rolnicy chcą pozostać w Chyżnem do końca marca.

W województwie lubelskim - według informacji policji - rolnicy protestują na drogach do przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie i Hrebennem, czasowo blokując ruch samochodów ciężarowych.

Z kolei Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) poinformował, że zakazał zorganizowania protestu rolników na obwodnicy miasta, która stanowi odcinek drogi krajowej nr 2 między Warszawą a granicą z Białorusią. Jako powód wskazał względy bezpieczeństwa.

Protesty rolników trwają także na lubuskich drogach, a ruch jest mocno utrudniony - głównie dotyczy to zablokowanych przejść granicznych w Świecku i Gubinku. Kolejne blokady - w powiatach świebodzińskim i żagańskim zapowiedziano na środę. Obejmą drogi krajowe oraz wojewódzkie. W powiecie świebodzińskim rolnicy planują zablokować aż dziesięć miejsc.

W gminie Świebodzin będą to: Rondo na ul. Międzyrzeckiej przy wjeździe na węzeł S3 Świebodzin Północ, Rondo Kresowe, skrzyżowanie drogi krajowej numer 92 z ulicą Wojska Polskiego i starą krajową trójką, a także Rondo Ofiar Wołynia przy wjeździe na węzeł S3 Świebodzin Południe. Planowane godziny blokad w tych miejscach to 9:00–18:00.

W gminie Szczaniec blokowana będzie Droga K92 (57 kilometr). Planowane godziny blokady to 7:00–19:00. W gminie Skąpe - Droga DW276 w miejscowości Radoszyn (planowane godziny blokady: 9:00-18:00) oraz droga DW276 w miejscowości Węgrzynice (9:00-18:00).

W gminie Lubrza zablokowana będzie droga DK92 na skrzyżowaniu do miejscowości Bucze i Zagórze. W gminie Łagów droga DK92 na odcinku Gronów-Poźrzadł. W gminie Zbąszynek - droga w Chlastawie w kierunku na Nądnie (przejazd i blokada drogi 302, planowane godziny blokady: 9–18), Dąbrówka Wlkp. - blokada na ulicy Głównej przy granicy gminy, w kierunku na Zbąszyń. Planowane godziny blokad to 9:00-18:00.

"Świebodzińscy policjanci będą zabezpieczać miejsca protestów" - powiedział rzecznik policji w Świebodzinie asp. Marcin Ruciński.

Planowane blokady są też w środę w powiecie żagańskim. Blokady będą miały miejsce w Iłowie, w godzinach 8:00-16:00. Zablokowana ma zostać autostrada A18. Wyjazd z autostrady z Olszyny na Wrocław będzie przejezdny na węźle z drogą DW296. Jednak wyjazd dla jadących w kierunku Wrocław zostanie całkowicie zablokowany. Odcinek A18 w kierunku Wrocławia wraz ze zjazdem i z drogą DW296 na węźle Iłowa będzie zablokowany.

Protestujący nie zablokują drogi DW296. Zostanie tam jednak wprowadzony ruch wahadłowy, co znacznie utrudni ruch i mogą tworzyć się korki.

W woj. łódzkim w tym tygodniu rolnicy będą protestować m.in. w powiatach radomszczańskim, łódzkim wschodnim oraz w samej Łodzi. Od środowego ranka ciągniki i maszyny rolnicze mają zablokować autostradę A1 w miejscowości Kamieńsk. W związku z tym do godzin popołudniowych w piątek nieprzejezdna będzie jezdnia w stronę Piotrkowa Trybunalskiego. W środę utrudnień należy spodziewać się też na drodze krajowej nr 42 w okolicach Radomska i Przedborza oraz na ulicach tych miast.

Również w środę zaplanowano zgromadzenie na łódzkim Teofilowie, które może spowodować duże utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej. Podczas protestu w godz. 10:00-19:00 ma być zablokowany ruch na skrzyżowaniu ul. Aleksandrowskiej z Szczecińską, co znacząco utrudni dojazd w stronę Aleksandrowa Łódzkiego, Konstantynowa Łódzkiego i Zgierza oraz spowoduje również duże utrudnienia w ruchu na samym Teofilowie.

Rolnicy pojawią się też w środę na rondzie w Kurowicach k. Łodzi na połączeniu drogi wojewódzkiej nr 713 i 714 oraz na rondzie na wjeździe na węzeł nr 23 Łódź Górna na autostradzie A1 w miejscowości Giemzów obok Woli Rakowej. Podczas utrudnień na rondach w Kurowicach i Giemzowie, ruch tranzytowy z ul. Rokicińskiej w Łodzi kierowany będzie na autostradę A1. Natomiast podczas przejazdu rolników autostradą, ruch z niej kierowany będzie przez Łódź i drogą wojewódzką 714 (ul. Rokicińską) w kierunku Andrespola.

Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę. (PAP)

Komentarze