Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

150 lat Kanału Ostródzko-Elbląskiego – „Zielone ponad granicami”

infotrans
27.05.2010 16:37
0 Komentarzy
Na zaproszenie burmistrza Ostródy i Prezesa Fundacji Zielone Płuca Polski odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona 150-leciu Kanału Ostródzko-Elbląskiego. Uczestnicy konferencji rozmawiali o historii kanału, związanych z nim inwestycjami, planach Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, a także o szansach rozwoju turystycznego na Kanale. Istotnym elementem konferencji był aspekt ekologiczny i krajobrazu kanałowego oraz sposobów promocji turystyki Krainy Kanału . Zrealizowano następujące panele tematyczne:
– „ZIELONE PONAD GRANICAMI – turystyka wodna, szanse i zagrożenia”,
– „Turystyka wodna w Polsce i Europie – aspekty techniczne, ekonomiczne i organizacyjne”
– „Szanse i zagrożenia ochrony środowiska przyrodniczego na tle turystycznych funkcji dróg wodnych –aspekty prawne i administracyjne”. 
Udział w konferencji wzięli m.in. dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który przedstawi plany rewitalizacji Kanału;przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Posłowie na Sejm RP. Dodajmy, że naukowcy z Politechniki w Gdańsku opowiedzieli o skonstruowanym przez nich statku, napędzanym energią słoneczną. Plany rozwoju Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej przedstawił jej dyrektor Stanisław Bieliński. Goście popłynęli także statkiem Żeglugi odcinek kanału między pochylniami w Buczyńcu i Jeleniach. Konferencja trwała od 26 maja do 27 maja.
Inauguracyjny wywiad Kapitana z „Jedynką”fot. Żegluga Ostródzko-Elbląskalogo Konferencji Pt.”150-leciu Kanału Ostródzko-Elbląskiego”
Czas na sezon
Przypomnijmy, że tegoroczna inauguracja sezonu Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej odbyła się tradycyjnie 1 maja. W tym roku na przystani żeglugi w Ostródzie statkom towarzyszyli dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia. Rozmawiali z kapitanem jednostki Tomaszem Bojerlo, a potem- już na lądzie – z dyrektorem Żeglugi Ostródzko- Elbląskiej Stanisławem Bielińskim. Relacji nadawanych \’na żywo\’ przez satelitę najpierw ze statku a potem z przystani Żeglugi w Ostródzie słuchali na antenie radiowej \’jedynki\’ słuchacze w całej Polsce i za granicą. Dziennikarze pojawili się na pokładzie \’Birkuta\’ tuż po godzinie ósmej. Najpierw przez dobrych kilka minut rozmawiali z kapitanem. Słuchacze dowiedzieli się jakie parametry techniczne ma statek, jak oznaczony jest szlak po którym płynie a także jaki wpływ na rejs ma pogoda. Nie zabrakło również opowieści o samym kanale. –„Jak to się dzieje, że mimo tej różnicy około 100 metrów statek bezpiecznie potrafi przepłynąć całą trasę”- dopytywała Marta. –„Wszystko zawdzięczamy pochylniom – tłumaczył kapitan. –Statek wpływa najpierw na specjalną platformę, a ta poruszając się na kołach, za pomocą grubych lin, sterowanych przez maszynownię wyjeżdża na ląd i przewozi statek do następnego zbiornika wodnego”. –„Ilu zabrał Pan pasażerów w inauguracyjny rejs?”- zapytał Roman Czejarek. –„Teraz z Ostródy wypływa 30 osób – odpowiada Tomasz Bojerlo – ale w Małdytach dosiądzie się kolejne 30, zatem do Elbląga dotrzemy wieczorem w komplecie.”
–„Kanał Ostródzko-Elbląski to najlepsze i najkrótsze połączenie Ostródy z morzem – opowiadał słuchaczom dyrektor Żeglugi Stanisław Bieliński. –Droga powstała, bo taka była wówczas potrzeba. Kiedyś statki kanałem transportowały towar, chociażby drzewo z pobliskich lasów, teraz wożą turystów”- mówił w \’jedynce\’ szef Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej.
Żegluga Ostródzko-Elbląska już pływa;fot. Żegluga Ostródzko-ElbląskaŻegluga Ostródzko-Elbląska już pływa;fot. Żegluga Ostródzko-ElbląskaŻegluga Ostródzko-Elbląska już pływa;fot. Żegluga Ostródzko-ElbląskaŻegluga Ostródzko-Elbląska już pływa;fot. Żegluga Ostródzko-Elbląska
Przyszłość Żeglugi
Rozmowa na antenie Programu 1 Polskiego Radia była także okazją do przedstawienia planów na przyszłość. Budujemy trzy nowe statki, chcemy też pojawić się na nowych akwenach – mówił Stanisław Bieliński – nasze jednostki być może już niedługo będą obsługiwały tzw. \’Pętlę Żuław\’, czyli drogę wodną w obrębie Malborka, Tczewa, Nogatu, Szkarpawy i Zalewu Wiślanego. Nowe jednostki będą bardzo widocznie różnić od tych, które pływają do tej pory po kanale. Będą to statki jednopokładowe, z ruchomą obudową, chroniącą przed deszczem i złą pogodą. Będą też bardziej oszczędne i ekologiczne. Pierwszy z nich ma przypłynąć do Ostródy już 30 września tego roku.
Żegluga Ostródzko-Elbląska już pływa;fot. Żegluga Ostródzko-ElbląskaŻegluga Ostródzko-Elbląska już pływa;fot. Żegluga Ostródzko-ElbląskaŻegluga Ostródzko-Elbląska już pływa;fot. Żegluga Ostródzko-ElbląskaŻegluga Ostródzko-Elbląska już pływa;fot. Żegluga Ostródzko-Elbląska

Komentarze