Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Umowa na budowę zachodniego odcinka metra podpisana [FILM]

infotram
29.09.2016 12:19
0 Komentarzy

Dziś, 29 wrześniapodpisana została umowa na budowę zachodniego odcinka II linii metra ? trzechstacji i tuneli na Woli. Wykonawca będzie miał 38 miesięcy na prace budowlane.

– Bardzo się cieszę, że druga linia metra dojedzie dokolejnych rejonów lewobrzeżnej Warszawy ? mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz,Prezydent m.st. Warszawy ? Mieszkańcy zyskają szybkie i wygodne połączenie zcentrum miasta a tam, za pośrednictwem pierwszej linii, będą mogli sprawnieprzemieścić się dalej.

Wykonawcą jest wybrana w przetargu turecka firma GülermakA?ir Sanayi ?nşaat ve Taahhüt A.Ş., kwota kontraktu wynosi 1.147.999.590,00 złbrutto. Czas budowy to 38 miesięcy. Ta firma, w konsorcjum z dwoma innymi,wybudowała centralny odcinek II linii metra, którym warszawiacy jeżdżą jużpółtora roku. Projektantem natomiast jest Biuro Projektów „Metroprojekt”, którewygrało ogłoszony przez Metro Warszawskie konkurs.

Wola bliżej centrum

W głąb Woli metro pojedzie ze stacji Rondo Daszyńskiego.Będzie to ok. 3,4 km trasy Planowanestacje to: Płocka (C08) umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania zul. Wolską; Młynów (C07) planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stroniewiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz Księcia Janusza(C06) pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Będą tutakże tory odstawcze i komora do zawracania. Dojazd ze stacji Księcia Januszana ul. Świętokrzyską będzie trwał ok. 12 minut.

Po podpisaniu umowy wykonawca w ciągu miesiąca przejmieteren budowy, zatwierdzi projekty organizacji ruchu i rozpocznie wprowadzaniezmian w ruchu drogowym koniecznych do prowadzenia robót. Zamknięta będzie ul.Płocka przy Wolskiej, bo stacja metra (Płocka) będzie pod jezdnią. Kierowcypowinni liczyć się z utrudnieniami na ul. Górczewskiej – jedna ze stacji(Młynów) znajdzie się pod ulicą, kolejna (Księcia Janusza) zajmie przestrzeńpod połową szerokości ulicy.

Budowa na Targówku

Trwa już budowa przedłużenia II linii z Dworca Wileńskiego wkierunku północno wschodnim. Powstanie ok. 3,12 km trasy. Planowane stacje to:”Szwedzka” (C16) pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Szwedzkiej;”Targówek” (C17) w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. S. Ossowskiegooraz „Trocka” (C18) w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. Równieżtutaj za ostatnią stacją znajdą się tory odstawcze i komora do zawracania.Umowę z wykonawcą podpisano 11 marca, prace w terenie rozpoczęły się w końcukwietnia. Wykonawcą jest wybrana w przetargu firma Astaldi S.p.A. z Włoch,kwota kontraktu wynosi 1.066.741.483,79 zł brutto. Budowa potrwa 38 miesięcy.

Unijne pieniądze nametro

Władze miasta wystąpiły o dofinansowanie unijne dla projektu”Budowa II linii metra wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zakupem taboru ?etap II” z Działania 6.1 Rozwójpublicznego transportu zbiorowego w miastach, Programu Infrastruktura iŚrodowisko na lata 2014-2020. Warszawa otrzyma dofinansowanie w kwocie ok.1,826 mld złotych. Te pieniądze pójdą na rozbudowę II linii metra o trzy stacjew kierunku zachodnim (umowa na budowę podpisana właśnie dziś), trzy stacje wkierunku północno-wschodnim (budowa już trwa) a także na rozbudowęinfrastruktury na Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty oraz zakup 13 fabrycznienowych pociągów. Dofinansowanie pozwoli także na pokrycie kosztów pracprojektowych kolejnych stacji II linii metra. Druga linia metra będzie dłuższao trzy ostatnie stacje na północy II linii i dwie na odcinku zachodnim, którychbudowa ma się zakończyć do 2022 r. Metro Warszawskie ma już wybrane wkonkursach koncepcje architektoniczne tych obiektów: konsorcjum Biura Projektów”Metroprojekt” z AMC Andrzej M. Chołdzyński przygotowało je dla częściwolsko-bemowskiej a ILF Consulting Engineers Polska dla odcinka na Targówku.Projekty dla Targówka już powstają.

Komunikacja miejska pełni kluczową rolę w systemietransportowym stolicy. To najczęściej wybierany środek transportu. Metro jest wWarszawie najszybszym i najsprawniejszym środkiem komunikacji. Pierwszą linią,która w całości działa od października 2008 r. dziennie jeździ ok. 500 tys.pasażerów. Pociągi na II linii metra rozpoczęły kursowanie 8 marca 2015 r. idziś przewożą ok. 110 tys. pasażerów dziennie. Obydwie linie spotykają się nastacji przesiadkowej Świętokrzyska i dzięki temu metrem można dojechać do wielumiejsc w mieście. Po rozbudowie II linii w kierunku Targówka i Bemowa, metrobędzie najszybszym i najwygodniejszym połączeniem tych dzielnic z centrummiasta, a po przesiadce na stacji Świętokrzyska ? z południową i północnączęścią lewobrzeżnej Warszawy. Metro stanie sięznakomitym środkiem transportu nie tylko na co dzień do pracy czyszkoły, ale także w inne chętnie odwiedzane miejsca jak Centrum Nauki Kopernik, Trakt Królewski,Muzeum Pragi, Teatr Powszechny, Ogród Zoologiczny i Wisła – na lewym brzegu rzeki jedno z wyjśćze stacji CNK prowadzi wprost na BulwaryWiślane, które zamieniają się w miejsce wypoczynku i rekreacji nad wodą warszawiaków.

Film z przyszłej trasy metra można zobaczyć poniżej:

  „

Komentarze