Tramwajowe projekty w budżecie obywatelskim Wrocławia
15 wrześniarozpocznie się głosowanie w budżecie obywatelskim Wrocławia. Wśród projektów,które czekają na głosy mieszkańców są także te tramwajowe.
Projekt nr 31 „Szybciej tramwajem – Wydłużenie przystankówtramwajowych Bujwida”
Projekt został zweryfikowany pozytywnie w zakresie wydłużenie przystanków tramwajowych Bujwida. Na pl. Orląt Lwowskich wykonywany będzie przystanek podwójny po stronie zachodniej w kierunku do pl. Legionów. Przystanek po stronie wschodniej w kierunku pl. Jana Pawła II wymagałby korekty jezdni na wysokości planowanego przystanku, co związane byłoby z wycinką drzew.
Projekt 35 Wsiadanie na poziomie-budowa przystankówwiedeńskich Górnickiego
Przystanki wiedeńskie ułatwiają wsiadanie osobom starszym,niepełnosprawnym, rodzicom z wózkami, powodują, że kierowcy stosują się doograniczeń prędkości. Jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie w mieściem.in. na ulicy Hubskiej, Glinianej,Trzebnickiej i Szczytnickiej. Z przystankuKleczkowska korzysta wielu petentów pobliskiego ZUSu-osoby starsze,niepełnosprawne i wyniesienie wejścia mocno ułatwi im korzystanie z komunikacjimiejskiej. Przystanek Górnickiego znajduje się na ruchliwej ulicy Sienkiewicza.Zbudowanie wyspy do wsiadania również poprawi bezpieczeństwo pasażerów.
Projekt 46 Rondo Reagana na poziomie! Budowa peronów naRondzie Reagana
Rondo Reagana to jeden z ważniejszych węzłów przesiadkowych.Niestety, niska krawędź przystanków utrudnia wsiadanie osobom starszym, niepełnosprawnymczy rodzicom z wózkami dziecięcymi. Przez to wsiadanie i wysiadanie pasażerówtrwa dłużej – tracimy na tym WSZYSYCY ! Dość niewygodnej wspinaczki do autobusuczy tramwaju!
Jest to kontynuacja projektu WBO 2016 nr 82 . W poprzedniejedycji projekt 82 i 686(zbieżny) zebrały wspólnie ponad 1200 głosów co wskazujena spore zainteresowanie mieszkańców sprawą wygodnego wsiadania na tym ważnympunkcie przesiadkowym.
Postulowane zmiany to podniesienie o min 25 cm peronów powschodniej stronie(2 peronach od strony ul. Norwida) by szczelina międzywsiadaniem była jak najmniejsza.
Projekt nr 62 „Kwiska – wygodna przesiadka autobus/tramwaj”
Projekt zakłada wyznaczenie dwóch dodatkowych przejść dla pieszychw obrębie przystanków na Kwiskiej w celu wygodniejszego dojścia do ważnegowęzła przesiadkowego oraz lepszego skomunikowania tamtejszych przystanków.
Projekt nr 128 „Parkingi Park&Ride przy pętlitramwajowej Klecina”
Dzięki temu projektowi zatłoczona Krzycka może już niebędzie tak zatłoczona. Projekt zakłada budowę miejsc parkingowych wedługuznania i miejsca, sądzę że odpowiednia liczba miejsc to 80, lecz to zależne odwyliczeń urzędników.
Projekt nr 141 „Zamontowanie tablic wyświetlających odjazdyi przyjazdy autobusów i tramwajów z przystanku most Osobowicki i przystanekŁużycka”
W związku z nowo powstającymi osiedlami w rejonie Różanka,zamontowanie tablic informujących o odjazdach i przyjazdach autobusów itramwajów z mostu osobowickiego. Ponieważ przystanek most osobowicki jestmiejscem przesiadek ludzi jadących się do pracy w stronę centrum miasta.Tablice elektroniczne ułatwią odczyt informacji.
Kolejnym przystankiem gdzie przydałaby się tablicaelektroniczna jest przystanek Łużycka, na tym przystanku bardzo często znajdująsię ludzie starsi, którzy przyjeżdżają rejon cmentarza. Tablica na pewnoułatwiłaby komunikację w tym rejonie.
Projekt nr 142 „Stworzenie węzła przesiadkowego poprzezutworzenie przystanku autobusowego pomiędzy przystankami tramwajowymi na pl.Strzegomskim”
Projekt zakłada utworzenie peronu przystankowego na pl.Strzegomskim celem umożliwienia przesiadania się pasażerów korzystających zkomunikacji tramwajowej na autobusy linii 132 i 142 jadące w kierunku NowegoDworu.
Obecnie linie 132 i 142 pomijają obszar pl. Strzegomskiego.Po ruszeniu z przystanku Młodych Techników następnym przystankiem na trasiejest dopiero Śrubowa. Jest to odległość około 1,1 km, a w rozkładzie jazdyautobusy potrzebują 3 min na jego pokonanie.
Dodatkowo utworzenie nowego peronu wyposażonego w detekcjęumożliwi ochronę fazy odpowiedzialnej za opuszczenie przystanku. Będzie tokorzystne dla punktualności przejazdów przedmiotowych linii autobusowych.Obecnie nadawanie priorytetu dla tramwajów powoduje opóźnienia dla autobusów ,które stoją w korku razem z samochodami.
Kolejnym pozytywem tego rozwiązania będzie wykorzystanieschodów prowadzących do przejścia podziemnego, które od początku istnienia niesą wykorzystywane.
Projekt nr 179 „Przedłużenie trasy tramwajowej linii 33 dopętli na Sępolnie”
Z okazji Euro 2012 władze miasta uruchomiły wtedy linię 33 zpętlą przy Stadionie Olimpijskim. Odbyło się to jednak kosztem likwidacji liniitramwajowej nr 12, na trasie Sępolno – Pl. Grunwaldzki – i dalej.
Zbiorowe podpisy pod petycją do władz miasta o przywrócenielinii 12 lub przedłużenie linii 33 do pętli Sępolno nie odniosły wtedy żadnegoskutku. Koronnym argumentem Władz były koszty jakie by były potrzebne narealizację tego zadania, gdyż, wg władz miasta, pętla na Sępolnie nie jestprzystosowana do obsługi tramwajów typu Skoda, a tylko takie przewidziano nalinii 33 i tylko takie kursują tam do dzisiaj. Trzeba by było więc całą jąprzebudować.
Kłamstwo, jak zwykle ma krótkie nogi, gdyż w 2016 roku linie9 i 17 wyposażone zostały min. w wozy typu Skoda i nowe polskie tramwaje, opodobnych, o ile nie większych gabarytach. Dojeżdżają one obecnie bez problemudo nieprzerobionej pętli na Sępolnie. Jest więc to sprawa właściwej decyzji, anie kosztów. Dla mieszkańców Sępolna i przyjezdnych z dalszych dzielnic, brakbezpośredniej linii tramwajowej łączącej Sępolno z Placem Grunwaldzkim,Popowicami i dalej, to poważne utrudnienie, strata czasu i niepotrzebneprzesiadki.
Projekt nr 202 „Modernizacja przystanku tramwajowego”Daszyńskiego” na ul. Jedności Narodowej w kierunku centrum – poprawakomfortu, bezpieczeństwa oraz szybkości obsługi”
Budowa wyniesionego peronu przystanku”Daszyńskiego” znacznie poprawi komfort i bezpieczeństwo korzystaniaz tramwajów. Będzie ogromnym ułatwieniem głównie dla osób starszych a takżerodziców z małymi dziećmi.
Beneficjentami przebudowy staną się także kierowcy, ponieważtramwaj będzie mógł w znacznie krótszym niż obecnie czasie dokonać wymianypasażerskiej i odjechać.
Na początek zgłaszamy przebudowę przystanku w kierunkucentrum z uwagi na większe szanse jego wybrania ze względu na znacznie niższekoszty. W przypadku sukcesu drugi z przystanków zrealizowany powinien zostać zezwykłych środków miejskich albo w WBO 2018.
Projekt nr 209 „Dobudowanie brakujących odcinków chodnikawzdłuż północnej strony ul. Olszewskiego, od pętli tramwajowej do ul.Bacciarellego”
Projekt zakłada wybudowanie przedłużenia istniejącego,utwardzonego chodnika dla pieszych przy ul. Olszewskiego o 2 odcinki: pomiędzypętlą tramwajową Biskupin a ul. Gersona oraz posesją Olszewskiego 178 a ul.Bacciarellgo. Brakujące odcinki są obecnie ścieżkami ziemnymi, które po opadachdeszczu zamieniają się w grząskie bagno. Tym samym zmuszają mieszkańców donadkładania drogi do tramwaju i autobusu.
Projekt nr 270 „Modernizacja przystanku tramwajowego”plac Zgody” na ul. Traugutta w kierunku centrum – poprawa komfortu,bezpieczeństwa oraz szybkości obsługi”
Budowa wyniesionego peronu przystanku „plac Zgody”znacznie poprawi komfort i bezpieczeństwo korzystania z tramwajów. Będzieogromnym ułatwieniem głównie dla osób starszych a także rodziców z małymidziećmi.
Beneficjentami przebudowy staną się także kierowcy, ponieważtramwaj będzie mógł w znacznie krótszym niż obecnie czasie dokonać wymianypasażerskiej i odjechać.
Na początek zgłaszamy przebudowę przystanku w kierunkucentrum z uwagi na większe szanse jego wybrania ze względu na znacznie niższekoszty. W przypadku sukcesu drugi z przystanków zrealizowany powinien zostać zezwykłych środków miejskich albo w WBO 2018.
W załączeniu na zdjęciach przedstawiono obecny stanprzedmiotowego przystanku wraz z wizualizacją po modernizacji.
Projekt nr 299 Przejście dla pieszych w rejonie przystankutramwajowego „Pomorska””
Projekt zakłada wybudowanie przejścia dla pieszych przezulicę Stanisława Dubois. Codziennie setki osób skraca sobie tędy drogę idąc naprzystanek tramwajowy lub w stronę ulicy Kurkowej wysiadając z tramwaju lubautobusu.
W ramach tego zadania nie musi zostać wybudowana pełnasygnalizacja świetlna, ponieważ ona już tam istnieje (dla autobusów, którezjeżdżają z przystanku na ulicę). Potrzebna będzie jedynie postawieniesygnalizacji świetlnej dla pieszych i dodanie jej do aktualnego cyklu świateł.Dodatkowo należy zlikwidować murek przy przystanku tramwajowym w kierunkuDmowskiego (w tym roku jego część została rozebrana w celu przedłużeniaprzystanku) oraz obniżyć krawężniki.
Projekt przewiduje także wymalowanie przejścia dla pieszychpomiędzy peronami, już bez sygnalizacji świetlnej. W tym celu po obu stronachnależy obniżyć krawężniki dla osób o niepełnej sprawności ruchowej czy matek zwózkami dziecięcymi oraz w razie konieczności zlikwidować murek z roślinnościątakże na drugim peronie.
Głównymi beneficjentami tego projektu będą mieszkańcy,którzy codziennie korzystają z tego przystanku oraz uczniowie pobliskiegoliceum dojeżdżający do szkoły.
Projekt nr 674 „”Chodnikiem do tramwaju i przejścia dlapieszych” – wybudowanie chodnika ok. 200 m dla pieszych na ulicy Opolskiej- dojście do przystanku Głubczycka i przejścia dla pieszych”
Wybudowanie chodnika na odcinku 200 m od mniej więcej numeru23 do przystanku tramwajowego nazwa Głubczycka i znajdującego się zaraz obokprzejścia dla pieszych wraz z wybudowaniem przejścia przez tory tramwajowe.Obecne dojście do przystanku tramwajowego i przejścia jest niemożliwe wprawidłowy sposób. Nawierzchnia ścieżki jest w bardzo złym stanie i nie pozwalana bezpieczne z niej korzystanie. Projekt poprawi również dostępność przystankuco może zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Poprawisie również bezpieczeństwo przechodzenia przez tory tramwajowe w wyznaczonym miejscu.
Projekt nr 704 „Ciche tramwaje na Bałtyckiej, Reymonta,Trzebnickiej i Żmigrodzkiej – remont torowisk”
Szlifowanie torów tramwajowych na:
– ul. Bałtyckiej (cała),
– ul. Reymonta (cała),
– ul. Trzebnickiej (cała),
– ul. Żmigrodzkiej (odcinek od Mostu Trzebnickiego do ul.Kamieńskiego).
Remont ww. torowisk, po latach zaniedbań, jest niezbędny.Zyskają na nim zarówno okoliczni mieszkańcy (będzie ciszej), jak i pasażerowieMPK (przemieszczanie się tramwajem będzie wygodniejsze).
„
Komentarze