Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tramwaje do zadań specjalnych; MPK Łódź zbudowało je samodzielnie [FILM]

infotram
21.10.2021 12:15
0 Komentarzy
Takich wagonów trudno szukać w katalogach producentów tramwajów.

Dlatego MPK-Łódź zbudowało je dla siebie we własnym zakresie.

Dzieło Zakładu Techniki

Pracownicy MPK-Łódź nie tylko codziennie wożą łodzian autobusami i tramwajami. W spółce działa także między innymi Zakład Techniki, który nie tylko naprawia uszkodzone pojazdy, ale stworzył również dwa wagony do zadań specjalnych.

Są to wagony techniczne, które pomagają w codziennym utrzymaniu infrastruktury tramwajowej. Pierwszy z nich tzw. wagon pomiarowy służy do monitorowania sieci trakcyjnej. Drugi, wagon techniczny z pługiem, będzie przydatny podczas mrozów, opadów śniegu oraz prac sieciowych.

– Takich tramwajów nie ma na rynku lub ich zamówienie w zewnętrznej firmie na  indywidualne zamówienie byłoby bardzo kosztowne. Dlatego zdecydowaliśmy zbudować je sami – mówi Zbigniew Papierski, Prezes MPK-Łódź.

Na bazie 805Na

Najnowszym „dzieckiem” Zakładu Techniki jest wielofunkcyjny wagon stworzony na bazie 805Na. Pojazd ten pełni m. in. rolę pługa oraz wozu sieciowego, a dzięki agregatowi prądotwórczemu może poruszać się niezależnie od zasilania. Na wagonie można zamontować także specjalne urządzenie do odladzania sieci trakcyjnej. Wewnątrz umieszczony został natomiast stół warsztatowy z szafkami do drobnych prac ślusarskich.

– To jest pojazd wielofunkcyjny, który został stworzony i dostosowany dokładnie dla naszych potrzeb. W okresie zimowym może być wykorzystywany do usuwania śniegu i nanoszenia na przewód jezdny substancji zapobiegającej obladzaniu a w pozostałych porach roku do wykonywania prac sieciowych. Jeśli inne miasta będą zainteresowane podobnym pojazdem możemy go dla nich zbudować – mówi Maciej Michalski z Zakładu Techniki.

Wagon techniczny z pługiem odśnieżnym był prezentowany na Targach w Gdańsku, gdzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Pojazd otrzymał również nagrodę im. prof. Jana Podoskiego. Wyróżnienie to przyznawane jest dla najlepszych wyrobów i innowacyjnych rozwiązań technicznych.

Innym specjalistycznym tramwajem stworzonym przez Zakład Techniki jest wagon pomiarowy, który powstał dla Zakładu Torów i Sieci. Pojazd ten jest jeżdżącym laboratorium wyposażonym w szereg urządzeń służących m.in. do monitorowania stanu sieci trakcyjnej, rejestrację zmian wartości napięcia w sieci, pomiaru wysokości zawieszenia sieci trakcyjnej.

– Jest to pojazd, który jako pierwszy przejeżdża niemal każde nowe lub zmodernizowane torowisko. Sprawdzamy nim czy może być ono dopuszczone do ruchu – mówi Jakub Gałęski, zastępca kierownika Zakładu Torów i Sieci.

Przerobili też Forda Zakład Torów i Sieci dostosował także inny pojazd do swoich potrzeb. Po modernizacji ford transit pełni tam rolę pojazdu pomiarowo – diagnostycznego. Samochód ten znacznie ułatwia lokalizację i naprawę przepalonych kabli, zwłaszcza, gdy do ich uszkodzenia dochodzi pod jezdnią czy pod chodnikiem. Poza tym pojazd ZTiS wyposażony jest w urządzenie do pomiaru i kontroli niskonapięciowych zwierników, które chronią obiekty inżynieryjne.

Komentarze