Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tramino z pasażerami – jazda premierowa

infotram
30.11.2010 12:15
0 Komentarzy
Piątek, 26 listopada 2010 roku, przejdzie pewnie w jakiś sposób do historii polskiej komunikacji publicznej. Tego bowiem dnia w swój pierwszy oficjalny kurs z pasażerami wyruszył tramwaj Solaris Tramino. Na jego pokładzie znaleźli się nie tylko dziennikarze czy pracownicy Solarisa, ale również pasażerowie, którzy czekając na przystanku skorzystali z niewątpliwej okazji i przejechali się nowoczesnym wagonem, który w ruchu liniowym pojawi się dopiero w przyszłym roku. Ta swego rodzaju wycieczka rozpoczęła się w tramwajowej zajezdni MPK przy ul. Głogowskiej, dokąd po kilkudziesięciu minutach tramwaj powrócił, robiąc uprzednio rundę po mieście. Trzeba przyznać, iż runda ta wzbudziła spore zainteresowanie nie tylko fanów komunikacji publicznej, ale również przechodniów czy kierowców. Nieprzypadkowo. Tramino rzuca się bowiem w oczy, uwagę zwraca zwłaszcza nietypowa bryła pojazdu, nadająca pojazdowi całkiem futurystyczny, jak na polskie warunki wygląd.  
Premierowa jazda TraminoPremierowa jazda Tramino - stanowisko pracy motorniczegoPremierowa jazda TraminoPremierowa jazda Tramino
Przejażdżka, o której wspominaliśmy powyżej była możliwa, ponieważ Tramino przeszedł już wszystkie niezbędne procedury homologacyjne i testy. Tych ostatnich była cała masa, wszystko po to, aby pasażerowie nowymi tramwajami podróżowali wygodnie i bezpiecznie. Jak nas poinformowali pracownicy Solarisa tramwaj testowano w różnych konfiguracjach –z obciążeniem, z pasażerami, którymi byli pracownicy i konstruktorzy Solarisa, z różnymi prędkościami i w różnych warunkach. Wszystkie testy przebiegały pomyślnie.
Jaki jest Tramino w czasie jazdy? Przede wszystkim cichy. Właśnie na ten element producent położył duży nacisk i trzeba przyznać, że się udało. W tramwaju zostało zamontowanych wiele elementów, które wytłumiają i wyciszają go –mówił Grzegorz Kałużny, konstruktor części elektrycznej Tramino. Umieszczone zostały one zarówno w podwoziu, jak i w środku wagonu.  
 Tramino ma być również tramwajem wytrzymałym. Nie sposób tego stwierdzić empirycznie, nikt przecież nie przeprowadzi symulacji kolizji w ruchu miejskim, jednak zgodnie z zapewnieniami producenta stłuczka przy prędkości 15 km nie powinna zostawić śladu na konstrukcji tramwaju. O ile w trakcie pokazowego przejazdu nie widzieliśmy stłuczki, o tyle na własnej skórze można było doświadczyć, że hamulce ma dobre. Wszystko dzięki jednemu z życzliwych kierowców, który zajechał drogę tramwajowi na tyle skutecznie, że motorniczy musiał dość mocno hamować…Tramino dzielnie sobie radzi również na poznańskich torowiskach, które nie zawsze są idealne.
Zadowoleni z nowych tramwajów powinni być motorniczowie. Mimo, iż na pierwszy rzut oka tramwaj robi wrażenie skomplikowanego w obsłudze, w rzeczywistości prowadzi się go bardzo łatwo –mówił nam Piotr Michalak z Solarisa, który podczas piątkowej jazdy występował w roli motorniczego. Tramino podoba się także pasażerom. Ci pierwsi, którzy skorzystali z darmowej przejażdżki oceniają wagon jako bardzo nowoczesny, wygodny i ładnie wykończony. Dodać do tego trzeba, że jeszcze niskopodłogowy, monitorowany i klimatyzowany.       
Premierowa jazda Tramino - wnętrze z biletomatemPremierowa jazda Tramino - wnętrzePremierowa jazda Tramino - rondo RatajePremierowa jazda Tramino - pierwsi pasażerowie   
Tramino mają służyć Poznaniowi przez około 30 lat. Na tyle producent przewiduje żywotność swojego pojazdu. Nie przez przypadek zatem na samym wstępie niniejszego artykułu znalazł się zapis o tworzeniu historii polskiej komunikacji publicznej. Już dziś autobusy Solarisa na trwałe wpisane są w niemalże każdy polski system transportu zbiorowego. Jeżeli Tramino będzie sprzedawał się tak, jak autobusy Solarisa to za kilkanaście lat będzie stanowić podstawę taboru polskich przedsiębiorstw tramwajowych. Czego producentowi życzymy!
Już w przyszłym roku Tramino wyjadą na ulice Poznania. Tamtejsze MPK zakupiło bowiem 40 takich pojazdów. Będą one produkowane w fabrykach w Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu –szerzej na ten temat piszemy tutaj. Poznańskie wagony będą różniły się szczegółami od prototypu, niezmienne jednak pozostaną założenia konstrukcyjne. W poznańskich wagonach szersze mają być przejścia, mniej będzie też miejsc siedzących, co ułatwić ma pasażerom przemieszczanie się po tramwaju. Inna będzie też kolorystyka –poznańska zielono-żółta. Pierwsze dostawy Tramino mają rozpocząć się w czerwcu przyszłego roku –powiedziała nam Iwona Cieślik z Biura Promocji MPK Poznań.                   

Komentarze