Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tam, gdzie powstają tramwaje Tramino

infotram
30.11.2010 10:43
0 Komentarzy
W piątek 26 listopada firma Solaris zaprezentowała nową halę i linię produkcyjną konstrukcji stalowych tramwajów. W fabryce zlokalizowanej w Środzie Wielkopolskiej, powstają już pierwsze Solarisy Tramino dla poznańskiego MPK. Przy produkcji pudeł tramwajowych zatrudnionych jest 120 osób. Zastosowana technologia pozwala na wytwarzanie zestawu pudeł dla tramwaju pięcioczłonowego o długości 32 metrów w ciągu jednego tygodnia przy pracy na dwóch zmianach.
Prezentacja Prezentacja Prezentacja Prezentacja Prezentacja
Fabryka Solarisa, produkująca konstrukcje stalowe tramwajów, uzyskała już certyfikaty ISO 3834-2 i PN-EN 15085, poprzedzone audytem jakościowym niemieckiej firmy certyfikacyjnej TÜV SÜD. Certyfikat ISO 3834-2:2007 potwierdza wysoką jakość dla produkcji spawalniczej tramwajów natomiast certyfikat z zakresu normy PN-EN 15085 wydany w najwyższej klasie CL1 potwierdza dodatkowo, spełnienie bardzo wysokich wymagań przemysłu kolejowego.
Do produkcji tramwajów Solaris Tramino, wykorzystywane są materiały i maszyny najwyższej jakości. Jedną z nich jest “TrueLaser Cell 7040 laser 3D”, laserowa maszyna do cięcia i spawania firmy TRUMPF, która jest pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce.
Całość procesu produkcji nadzorowana jest przez pracowników z wieloletnim stażem i doświadczeniem w przemyśle pojazdów szynowych. Ich dorobek to kierowanie pracami przy produkcji ponad 200 tramwajów, wykonanych zarówno na rynek polski jak i zagraniczny.
Produkcja tramwajów marki Solaris odbywa się w dwóch lokalizacjach. Pierwszą z nich jest Środa Wielkopolska. To właśnie tu powstają konstrukcje stalowe. Montaż końcowy od początku grudnia tego roku realizowany będzie w Poznaniu, w halach produkcyjnych przy ulicy Wieruszowskiej. Dzięki rozpoczęciu produkcji tramwajów przez firmę Solaris, utworzonych zostało 120 nowych miejsc pracy w zakładzie w Środzie Wielkopolskiej i ponad 200 etatów w części fabryki zlokalizowanej w Poznaniu.
Kolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwaju
Przypomnijmy, iż firma Solaris w listopadzie ubiegłego roku wygrała przetarg i podpisała kontrakt z poznańskim MPK na dostawę 40 niskopodłogowych tramwajów Solaris Tramino. Zgodnie z umową pierwsze Solarisy Tramino powinny zostać dostarczone do Poznania do końca czerwca 2011, natomiast ostatnie pojazdy szynowe z zamówionych czterdziestu sztuk wyjadą na torowiska stolicy Wielkopolski do końca marca 2012. Pierwszy wyprodukowany przez Solarisa tramwaj zaliczył natomiast już pierwszą jazdę z pasażerami. Szerzej na ten temat piszemy tutaj. „Przed rozpoczęciem produkcji seryjnej powstał egzemplarz Solarisa Tramino, który przez ponad rok przechodził serię testów. Dzięki temu jesteśmy pewni, że tramwaje dostarczone do Poznania, będę spełniać najwyższe oczekiwania względem jakości, funkcjonalności i komfortu jazdy zarówno dla pasażerów jak i motorniczych. Już za kilka miesięcy Poznań będzie mieć w swoim taborze jedne z najnowocześniejszych tramwajów w Europie”–powiedział Krzysztof Olszewski Przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Solaris.
Kolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwaju 
Podstawowe parametry techniczne Solarisa Tramino dla MPK Poznań
100% niska podłoga i brak stopni wewnątrz tramwaju
pięć członów
pełna klimatyzacja
szerokość                                    2.400 mm
szerokość pojedynczych wejść  750 mm     
szerokość podwójnych wejść      1.500 mm
szerokość przejście wewnątrz    750 mm
liczba pasażerów                        229 osób
Kolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKolejne etapy produkcji pudła tramwajowego - od spawania przez robot do finalnego efektu - zespawanego jednego członu tramwajuKrzysztof OlszewskiFabryka Solarisa - widok z zewnątrzPrzekazanie prezentu przez MPK Poznań na ręce K. Olszewskiego

Komentarze