Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Szczecina drugie podejście do niskopodłogowców

infotram
21.05.2009 10:07
0 Komentarzy
Tramwaje Szczecińskie po raz drugi ogłosiły przetarg na dostawę 6 sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych tramwajów. Przypomnijmy, iż poprzednim razem wybrana została oferta firmy Solaris. Jednak ze względów proceduralnych, po decyzji sądu, przetarg trzeba było powtórzyć. Oprócz pojazdów szczeciński przewoźnik zainteresowany jest również zestawem specjalistycznego wyposażenia do obsługi tramwajów w tym specjalistycznego dźwigu (żurawia) na podwoziu samochodowym do podnoszenia tramwaju, zestawem pakietu naprawczego oraz szkoleniem pracowników zamawiającego (inżynieryjno-technicznych i prowadzących tramwaje a także pracowników zaplecza technicznego do obsługi dźwigu).
Tak miały wyglądać szczecińskie SolarisyTak miały wyglądać szczecińskie Solarisy
W specyfikacji istotnych warunków zamówienia na dostawę przedmiotowych tramwajów nie ma wielu zmian –mówi nam Elżbieta Bulanowska z Tramwajów Szczecińskich. Zasadnicza różnica zawiera się w procentowym udziale niskiej podłogi. W poprzednim postępowaniu Zamawiający wymagał, aby udział części niskopodłogowej w stosunku do powierzchni przedziału pasażerskiego wynosił nie mniej niż 60% i nie był rozdzielany częścią wysokopodłogową, co zawarte było następującej definicji:
Niska podłoga to taka, która na całej powierzchni jest płaska lub zmienia bezstopniowo swoją wysokość i spełnia warunek nie przekraczania wysokości mierzonej od poziomu główki szyny (pgs.) tj.
a) w strefach drzwiowych – max 350mm,
b) dla stref nad wózkami –max 480 mm,
c) dla stref pozostałych –max 370 mm,
W nadwoziu wykonanym jako częściowo niskopodłogowe, podłoga dostępna do stania dla pasażerów, pomiędzy częściami nisko i wysokopodłogowymi może mieć tylko jeden stopień o wysokości nie przekraczającej 220 mm.
W konsekwencji udział niskiej podłogi stanowił kryterium oceny ofert w skali:
Cena 85 %
Udział niskiej podłogi 15 % .
W przedmiotowym postępowaniu tramwaj musi być w części pasażerskiej całkowicie niskopodłogowy. Zamawiający definiuje niską podłogę następująco:
Niska podłoga to taka, która w części pasażerskiej (po wyłączeniu kabiny motorniczego i pulpitu manewrowego z tyłu tramwaju) jest płaska lub zmienia łagodnie (zmiany wysokości podłogi części pasażerskiej mogą być zrealizowane poprzez zastosowanie pochylni z zachowaniem maksymalnego nachylenia 15%) i bezstopniowo swoją wysokość, a ponadto spełnia warunek nie przekraczania wysokości mierzonej od poziomu główki szyny (pgs.) tj.
a) w strefach drzwiowych – max 350mm,
b) dla stref nad wózkami –max 480 mm,
c) dla stref pozostałych –max 370 mm,
Kryterium oceny ofert stanowią obecnie:
Cena –70%, oraz
Termin dostawy tramwajów –30%, przy czym nie może być dłuższy niż 540 dni od dnia zawarcia umowy (siwz – rozdz. XII). Siwz dostępna jest na stronie www.ts.szczecin.pl/przetargi.php .
Tak miały wyglądać szczecińskie SolarisyTak miały wyglądać szczecińskie Solarisy
Oferty można składać do dnia 22 czerwca 2009 roku. W przetargu mogą liczyć się przede wszystkim producenci krajowi –PESA i Solaris, którzy są w stanie zaproponować pojazdy za w miarę rozsądną cenę. Jak wynika bowiem z wymagań przetargowych cena będzie najważniejszym kryterium wyboru. Niewykluczone, że swoje oferty przedstawią również koncerny zagraniczne, jednak ich zwycięstwo jest mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe.

Komentarze