Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Siemens przed Innotrans 2012

infotram
04.07.2012 22:17
0 Komentarzy
W dniach 28 i 29 czerwca 2012 roku Siemens zorganizował w Wiedniu konferencję prasową poprzedzającą wrześniowe targi kolejowe Innotrans w Berlinie. Na prezentacjach przedstawiono obecną ofertę firmy. Istniejące wydziały Siemensa związane z transportem połączono i od tej pory tworzą one dział o nazwie Siemens Infrastructure &Cities.  
W ramach konferencji, pierwszego dnia przedstawiono ofertę Siemensa w 3 obszarach:
  • Rail Systems  (tabor kolejowy)
  • Rail Automation (systemy informatyczne)
  • Rail Electrification (systemy zasilania)
Siemens, jak przystało na współczesny koncern, swoje wystąpienia poprzedzał ogólnym wprowadzeniem opisującym współczesne trendy. I tak prezentację oferowanych pojazdów poprzedzono wprowadzeniem, w którym zwrócono uwagę na to, iż połowa populacji ludzkiej żyje w miastach, a połowa globalnego PKB jest generowana w 600 największych miastach. Argumentacja ta uzasadnia utworzenie działu Infrastruktura i Miasta. W zakresie transportu osób i dóbr, Siemens oferuje pełną gamę pojazdów, od prędkości niskich do wysokich, dla bliskich jak i dalekich dystansów.

avenio_760

W tematyce taboru, przedstawiono krótko obecnie produkowane pojazdy szynowe Siemensa, które zostaną zaprezentowane na Innotrans, a będą to:
  • nowy tramwaj Avenio dla Hagi (dostawa w styczniu 2014 r.)
  • wagon metra nowej platformy Inspiro dla Warszawy (dostawa na jesieni 2012 r., szczegóły wkrótce w Inforail)
  • regionalny pociąg Desiro dla kolei rosyjskich (dostawa 38 szt. do listopada 2013 r.)
  • wagony sypialne dla kolei rosyjskich (dostawa 30 szt. do końca 2012 r.)
  • lokomotywa Vectron ze spalinowym modułem manewrowym
  • zmodernizowany tramwaj Duewag z 1977 roku

Produkty Siemens będą prezentowane w hali 4.2.  

W zakresie systemów informatycznych zaprezentowano systemowe rozwiązanie Siemensa wykorzystujące współczesne możliwości informatyczne. Stwierdzono, iż najważniejsze zagadnienia wpływające na efektywność transportu kolejowego to:
 
Potrzeba zwiększenia opłacalności i zmniejszenia kosztów cyklu życia
  • maksymalizacja przepustowości linii kolejowych
  • ekologiczne technologie
  • zapewnienie punktualności i bezpieczeństwa
  • standaryzacja i integracja
Współczesne platformy technologiczne, sieci komputerowe i zautomatyzowane funkcje pozwalają na zcentralizowanie i zautomatyzowanie operacji, wizualizację całości procesów przewozowych i automatyczne śledzenie ruchu pociągów. Możliwa jest również automatyzacja ruchu pociągów. Wszystkie te środki mogą prowadzić do zwiększenia przepustowości sieci kolejowej i poprawy jej efektywności. Wydaje się jednak, iż jest to we współczesnych czasach oczywiste.

stacjatransform_760

W tematyce systemów zasilania, przedstawiono na wstępie problem dotyczący systemu zasilania kolei niemieckich i austriackich, gdzie stosowany jest jednofazowy prąd zmienny 16,7 Hz. Dla poprawy efektywności Siemens proponuje statyczny przekształtnik Sitras SFC Plus, będący modułową platformą z osiąganymi mocami w zakresie od 12 do 120 MVA. Urządzenie przekształca prąd trójfazowy w jednofazowy. Dla kolei stosujących napięcie stałe oferowany jest system Sitras TCI. W nowych rozwiązaniach zasilania Siemens wprowadził protokół komunikacji IEC 61850 celem poprawy współpracy podzespołów różnych producentów. Położono też nacisk na poprawę jakości napięci w sieci –w tym celu opracowano system kompensacji mocy. Do nadzoru sieci proponowany jest system Vicos RSC. Specjalnie dla transportu miejskiego oferowany jest system Sitras SES, magazynujący energię hamowania. Rozwiązanie Sitras HES ma zaś umożliwiać przejazd pojazdów szynowych do 2,5 km bez zasilania z sieci górnej poprzez gromadzenie energii w pojazdach.
Zdjęcia: Siemens
Dołącz do nas na Facebooku.

Komentarze