Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Siedem ofert na nową zajezdnię tramwajową MPK Wrocław

infotram
16.05.2025 17:30
0 Komentarzy

W piątek, 16 maja, spółka MPK Wrocław otworzyła oferty w przetargu na projekt zajezdni tramwajowej na Nowych Żernikach.

MPK planuje budowę nowej zajezdni tramwajowej na zachodzie Wrocławia, przy ulicy Kosmonautów.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie nowe trasy tramwajowe we Wrocławiu mają być obsługiwane dzięki planowanej zajezdni przy ulicy Kosmonautów?
  2. Ile ofert wpłynęło w postępowaniu przetargowym na budowę nowej zajezdni i z jakich miast pochodzą zainteresowani wykonawcy?
  3. Jakie nowoczesne rozwiązania proekologiczne przewidziano w projekcie nowej zajezdni tramwajowej na zachodzie Wrocławia?

Rozwój sieci tramwajowej

To inwestycja, która nie tylko pozwoli obsłużyć nowe trasy tramwajowe, ale również odmieni sposób zarządzania taborem w zachodniej części miasta. Jest ona także niezbędna do dalszego rozwoju sieci tramwajowej. Po nowych trasach na Swojczyce, Maślice i Psie Pole pojadą bowiem nowe tramwaje – a ich zapleczem stanie się właśnie planowana zajezdnia.

W postępowaniu przetargowym wpłynęło siedem ofert, z czego cztery mieszczą się w założonym budżecie. Wśród zainteresowanych są wykonawcy z Krakowa, Gdańska, Warszawy, a także jedna firma z Francji. MPK rozpoczyna teraz szczegółową analizę dokumentacji, na podstawie której podejmie ostateczną decyzję dot. wykonawcy projektu.

Nowa zajezdnia będzie pierwszym tego typu obiektem budowanym od podstaw we Wrocławiu od kilkudziesięciu lat. Ma odciążyć obecne zaplecze, a jednocześnie stworzyć nowoczesną bazę z pełną infrastrukturą serwisową dla tramwajów.

Zajezdnia ma móc pomieścić 150 nowoczesnych wagonów i być wyposażona m.in. w hale serwisowe, myjnię, lakiernię, budynek centrali ruchu i nowoczesne systemy diagnostyczne. Całość zostanie zaprojektowana z myślą o zrównoważonym rozwoju i efektywności energetycznej – przewidziano m.in. panele fotowoltaiczne, zbiorniki na deszczówkę, pompy ciepła i systemy rekuperacji.

W przetargu zostały złożone następujące oferty:

Komentarze