Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PESA Jazz Duo dla ZKM Gdańsk

infotram
25.09.2013 19:03
0 Komentarzy
W drugim dniu targów Trako PESA podpisała umowę na dostawę Jazzów Duo dla ZKM Gdańsk. To kolejny kontrakt, po zawartym z Tramwajami Warszawskimi, na te dwukierunkowe wagony. Pomorski przewoźnik zakupi 5 takich tramwajów. Jazz Duo to najnowszy tramwaj produkowany przez PESĘ. Jest efektem wieloletnich doświadczeń z eksploatacji pojazdów I, II i III generacji, pracy bydgoskiego Działu Badań i Rozwoju oraz oczekiwań ZKM Gdańsk. Tramwaje zostaną dostarczone do Gdańska do końca grudnia 2014. Przypomnijmy, że w stolicy województwa pomorskiego eksploatowanych jest od trzech lat 35 tramwajów Swing, wyprodukowanych także przez PESĘ. Podczas uroczystości podpisania umowy Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podkreślił, że i dla miasta i dla krajowego przemysłu ważne jest, że tramwaje dostarcza polski producent, z polskim kapitałem i polską myślą techniczną, który jest udanym przykładem przekształceń własnościowych z udziałem akcjonariatu pracowniczego. Prezes ZKM Gdańsk Jerzy Zgliczyński nie krył satysfakcji z dotychczasowej sprawności pojazdów Swing eksploatowanych na gdańskich torach. Podkreślił, że dobra współpraca z PESĄ i jakość tramwajów przekładają się na satysfakcje pasażerów i pozwalają na przekonanie, że także Jazzy Duo będą się świetnie sprawdzać na nowych trasach. Prezes Tomasz Zaboklicki podziękował za zaufanie okazane przez władze samorządowe i ZKM-u, podkreślając, że Gdańsk jest w ścisłej czołówce miast sukcesywnie wymieniających tabor na najnowocześniejszy. Przypomnijmy, że wczoraj PESA podpisała umowę na dostawę 9 szt-ów typu Link dla niemieckiego przewoźnika NEB.
Tak będą wyglądać Jazzy Duo dla ZKM Gdańsk
O tramwajach Jazz Duo dla Gdańska
A oto, jak swój najnowszy produkt charakteryzuje producent. To dwukierunkowy, pięcioczłonowy tramwaj nowej generacji ze 100% udziałem niskiej podłogi, w którym dzięki zastosowaniu bezosiowych wózków jezdnych podłoga jest płaska, nie ma żadnych wzniosów. 100% udział niskiej, płaskiej podłogi czyni ten pojazd przyjaznym dla pasażerów. Wysokość podłogi,
mierzona od poziomu główki szyny, wynosi 350 mm co ułatwia dostęp i korzystanie z komunikacji publicznej osobom starszym i niepełnosprawnym. Ukształtowanie ścian bocznych tramwaju pozwoliło także na zmniejszenie do minimum odległości między krawędziami drzwi i krawędziami wysepek przystankowych.
Poruszający się na wózkach inwalidzkich mają ułatwiony dostęp do wnętrza dzięki odpowiednio oznakowanym, wysuwanym platformom umieszczonym przy drzwiach dwustrumieniowych najbliższych kabinie motorniczego dla danego kierunku jazdy. Na każdym boku tramwaju jest 6 drzwi – 4 dwustrumieniowych i 2 jednostrumieniowych zapewniających szybką i płynną wymianę pasażerów na przystankach. Przedział pasażerski wyposażony jest w skuteczny układ klimatyzacji. System informacji pasażerskiej oprócz tablic kierunkowych czołowych i bocznych składa się z zestawu wewnętrznych ekranów LCD. Pojazd wyposażony jest także w układ monitoringu. Tramwaj na obu końcach posiada całkowicie wydzielone, klimatyzowane kabiny motorniczego, wyposażone w ergonomiczny pulpit sterowniczy z centralnym terminalem komputerowym, co czyni ten tramwaj przyjaznym także dla obsługi.
Pojazd wyposażony jest w mikroprocesorowe sterowanie i diagnostykę on-line, obejmującą wszystkie obwody i podzespoły tramwaju, decydujące o bezpieczeństwie pracy wagonu z rejestracją zdarzeń w czasie rzeczywistym i zapamiętywaniem stanów awaryjnych. Informacje potrzebne dla prawidłowej obsługi pojazdu przez motorniczego będą wyświetlane w postaci komunikatów i sygnalizacji świetlnej na terminalu komputerowym w centralnym miejscu pulpitu.
Konstrukcja jezdna tramwaju oparta jest o trzy wózki jezdne, z których skrajne są napędowymi gdzie każde kolo jest napędzane a środkowy tocznym. Dwa stopnie usprężynowania wózków gwarantują wysoki komfort podróżowania. Układ napędowy ze sterowaniem mikroprocesorowym umożliwia odzyskiwanie energii elektrycznej podczas hamowania elektrodynamicznego, która gromadzona jest w zasobnikach energii tzw. superkondensatorach, co obniża koszty eksploatacji. W przypadku zaniku napięcia w sieci trakcyjnej układ napędowy umożliwi zjazd tramwaju przy zasilaniu z baterii akumulatorów celem np. awaryjnego zjazdu ze skrzyżowania.
Układ sterowania pojazdu daje szansę na szybkie wykrywanie i likwidowanie poślizgów występujących podczas rozruchu i hamowania z wykorzystaniem dostępnych systemów między innymi układu piasecznic.

Komentarze