Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowy Twist II dla Częstochowy [WIZUALIZACJE]

infotram
03.06.2019 06:14
0 Komentarzy

Jak wiadomo PESApodpisała z MPK Częstochowa umowę na dostawę 10 nowych tramwajów. Mają to byćTwisty II. Dotychczas producent utrzymywał ich wygląd w tajemnicy. Terazuchylił jednak rąbka tajemnicy pokazując pierwsze wizualizacje tramwajów.

Produkcja sięrozpoczęła, wszystkie szczegóły związane z designem dopięte, a pierwszetramwaje pojawią się na ulicach Częstochowy jeszcze w tym roku – poinformowałMaciej Grześkowiak, szef PR PESY.

Przypomnijmy, że TWIST II będzie to tramwaj ze 100% udziałemniskiej podłogi. Zastosowane w nim rozwiązania techniczne są wypadkowąwieloletnich doświadczeń zebranych w czasie eksploatacji pojazdówwcześniejszych generacji. Jak wiadomo w Częstochowie eksploatowane są jużwagony dostarczone przez PESĘ.

TWIST II będzie trójczłonowym tramwajem, wyposażonym wcztery skrętne wózki jezdne z klasycznymi, osiowymi zestawami kołowymi.Konstrukcja ma wytrzymałość na ściskanie 400 kN co zgodnie z normą EN-12663odpowiada klasie wytrzymałości PIV. Pojazd wyposażony zostanie w zderzaki ozwiększonym współczynniku pochłaniania energii, a kabina motorniczego tworzyćma tzw. klatkę bezpieczeństwa, co znacznie zmniejszy zagrożenie w czasiekolizji.

Ergonomiczne stanowisko pracy motorniczego będzieklimatyzowane i wyposażone w pulpit z centralnym terminalem wielofunkcyjnym, copozwoli ograniczyć do minimum ilość przycisków. W klimatyzowanym przedziale pasażerskim,wykonanym w układzie jednoprzestrzennym zastosowane zostaną wygodne wandaloodpornesiedzenia, antypoślizgowa wykładzina podłogowa, system dźwiękowej i wizualnejinformacji dla pasażera. Podłoga w strefie wejścia na wysokości 350 mm nadgłówką szyny oraz zamontowana w pojeździe rampa dla wózków dziecięcych iinwalidzkich pozwoli korzystać z tramwaju osobom niepełnosprawnym na wózkuinwalidzkim oraz usprawni wymianę pasażerów. Poczucie bezpieczeństwa pasażerówwzmocnić ma natomiast system monitoringu wizyjnego z systemem rejestracjiobejmujący wnętrze części pasażerskiej, strefę znajdującą się bezpośrednioprzed pojazdem, strefę z tyłu pojazdu, strefy boczne pojazdu i strefępantografu.

Zastosowanie 7 drzwi – pięciu dwustrumieniowych i dwóchjednostrumieniowych umożliwić ma szybką i płynną wymianę pasażerów naprzystankach. Konstrukcję jezdną tramwaju oparto o cztery skrętne wózkiposiadające dwa stopnie usprężynowania co korzystnie wpłynie na zmniejszeniezużycia kół oraz torowiska a także znacząco podniesie komfort podróżowania.Przekształtnikowy układ napędowy umożliwiać będzie rekuperację energii podczashamowania i jej zwrot do sieci lub gromadzenie w zasobnikach energii iwykorzystanie podczas rozruchu i przyspieszania, co w znacznym stopniuprzyczynia się do obniżenia kosztów utrzymania tramwaju.

Bardzo istotnym atutem zastosowanego napędu jest możliwośćprzemieszczania pojazdu w warunkach awaryjnych przy wykorzystaniu energiizgromadzonej w zasobnikach energii. Szczególnie przydatne staje się to wprzypadku zaniku prądu w sieci, gdy zachodzi potrzeba zjechania tramwaju zeskrzyżowania lub wjechania na torowisko nie posiadające trakcji (np. halaremontowa). Układ sterowania pojazdu umożliwiać będzie wykrywanie ilikwidowanie poślizgów występujących podczas rozruchu i hamowania z wykorzystaniemdostępnych systemów między innymi układu piasecznic. Elektroniczny rejestratorzdarzeń, zarejestruje istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy parametry.Diagnostyka on-line zapewniająca przesyłanie drogą bezprzewodową informacji opracy tramwaju umożliwi kontrolowanie pracy tramwajów na trasie. Przy pomocyzwykłego komputera klasy PC z zajezdni dostępny będzie podgląd i kontrolapodstawowych podzespołów tramwaju oraz systemów bezpieczeństwa. Da toniespotykane dotąd możliwości monitorowania stanu technicznego całej flotypojazdów będących na trasie.

Dostawa nowych Twistów II pozwoli częstochowskiemuprzewoźnikowi na wycofanie z ruchu większości eksploatowanych obecnie „stopiątek”.Ma to nastąpić na przełomie 2019 i 2020 roku.


Komentarze