Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowe pojazdy szynowe do pasażerskich przewozów miejskich po III kw. 2009 roku

infotram
27.10.2009 14:03
0 Komentarzy
Trzeci kwartał 2009 roku w obszarze szynowych środków transportu miejskiego można by uznać za stracony, gdyby nie dostawa dodatkowych dwóch sześciowagonowych składów metra. W efekcie tego w tym roku jedynie w segmencie pojazdów metra prowadzono dostawy. Nieznacznie lepiej wygląda sytuacja w zakresie zamówień, gdzie co prawda występują przetargi, jednak ich ciągłe oprotestowywanie całkowicie miesza w zestawieniach.
W trzecim kwartale 2009 Metro Warszawskie wzbogaciło się o kolejne 12 wagonów metra produkcji rosyjskiej. Fot. Wagonmasz
W stosunku do pierwszego półrocza ilość dostaw nowego taboru zwiększyła się o 12 wzmiankowanych we wstępie wagonów metra tworzących dwa sześciowagonowe pociągi. W analogicznym okresie zeszłego roku (pierwszych trzech kwartałach) dostarczono 47 nowych jednostek, podczas gdy 24 wagony metra w tym roku oznaczają spadek dostaw o 49%. Jednak odnosi się to do rynku ogólnie, podczas gdy w podziale na segmenty ujawnia się w pełni obraz załamania. Bowiem tegoroczne dostawy dotyczyły wyłącznie składów metra, które w tym samym okresie roku 2008 roku obejmowały dostawę 6 wagonów. Natomiast reszta jednostek dotyczyła nowych tramwajów, których od początku bieżącego roku nie dostarczano w ogóle. Natomiast zapotrzebowanie na naturalną wymianę taboru w przeciągu trzech kwartałów można szacować na 105 tramwajów. Niestety zamieszania przetargowe prowadzą do blokady planowanych wcześniej na ten rok dostaw sześciu tramwajów dla TS oraz 16 dla MPK Wrocław. W Szczecinie mamy już drugie postępowanie i trzeciego dostawcę, natomiast we Wrocławiu nadal niepewna jest dostawa przez Protram 16 nowych pojazdów (8 tramwajów 205 WrAs i 8 jednostek 204 WrAs), które teoretycznie miałyby zostać dostarczone jeszcze w tym roku.
 
Wykaz dostarczonych typów i ilości taboru miejskiego do III kw. 2009 roku.
 
Lp
Dostawca
Typ
Trakcja
(przekładnia lub napięcie)
Rozstaw szyn
 
Odbiorca
(użytkownik)
Ilość dostarczonych jednostek
Ilość członów
Długość
Niska podłoga
1
Wagonmasz St. Petersburg
81-572.2 / 81-573.2
Elektryczna
(750V=)
1435mm
Metro Warszawskie
24
1
19,2
nie
  
 
 
 
 
W sumie
24
Długość x ilość
460,8
 
Wobec zerowych dostaw nowych tramwajów w bieżącym roku pozytywną odmianą jest organizowanie przetargów na dostawy nowego taboru. Choć niestety w stosunku do pierwszego półrocza niewiele dodatkowych postępowań udało się doprowadzić do pozytywnego zakończenia. Pomimo dalszych niejasności odnośnie przyszłego dostawcy w poniższej tabeli zamieszczamy wstępne dane dla przetargów w Poznaniu i Szczecinie. Przetarg szczeciński jest chyba najbardziej nieoczekiwanym, ponieważ w jego trakcie jest już trzeci potencjalny jego zdobywca. W pierwszym postępowaniu wyłoniono za najkorzystniejszą ofertę złożoną przez Solarisa, jednak po zaskarżeniu postępowania przez FPS do sądu przetarg został unieważniony. W powtórnym postępowaniu jako najkorzystniejszą wyłoniono ofertę złożoną przez Pesę. Niestety i to postępowanie zostało zaskarżone do sądu, gdzie sąd przyznał rację FPS. W efekcie tego obecnie FPS uchodzi za wykonawcę tego zamówienia.
Solaris Tramino ma szansę zawojować Poznań. Fot. R. Piech
Nieco inna sytuacja jest w Poznaniu, gdzie MPK Poznań wybrało za najkorzystniejszą ofertę Solarisa. Jednak z tym wynikiem nie zgadza się Pesa, która po wszelakich odwołaniach włącznie z KIO (wszystkie zostały rozpatrzone negatywnie) złożyła zaskarżenie na wyniki w sądzie. W efekcie również to postępowanie stanęło w miejscu, choć po werdykcie KIO MPK Poznań może podpisać umowę z Solarisem. Bardzo negatywnym sygnałem było również anulowanie przetargu na 14 nowych EZT dla WKD, gdzie zamawiający nie znalazł dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie zakupu.
 
Zestawienie obecnych kontraktów na dostawy szynowego taboru miejskiego
Zleceniodawca / odbiorca
Dostawca
Ilość
Typ
Łączna wartość
(mln zł)
Cena jednostkowa (mln zł)
Dostawy
Uwagi
MPK Wrocław
Škoda
28
19T
267,75
9,5625
2010-11
  
Tramwaje Warszawskie
Pesa
186
120Na
1497
8,048387
2010-13
   
MPK Wrocław
Protram
16
8 x 204 WrAs + 8x205WrAs
33,91
2,119375
2009
Szacunkowa wartość 205 WrAs –2,8 mln zł;204 WrAs1,4 mln zł
ZKM Gdańsk
Pesa
35
120Na
305,5
8,728571
2010-12
 
Tramwaje Szczecińskie
FPS
6
118N
41,5
6,9166
2010
W cenie części zamienne i wyposażenie
MPK Poznań
Solaris
40
Tramino
432
8,55
2010-13
   
 
Czy Puma trafi do Krakowa? Fot. R. Piech
Oprócz już rozstrzygniętych, bądź znajdujących się na finiszu postępowań trwają również kolejne, niestety i te grzęzną w problemach protestowych. Jednym z takich jest przetarg na 24 tramwaje dla MPK Kraków, gdzie FPS protestuje przeciwko niedopuszczeniu zakładu do tego postępowania, W sumie nie ma się co dziwić, ponieważ tramwaj 118N Puma spełnia dokładnie wymagania pojazdu jakiego MPK Kraków oczekuje. Na ponowne ogłoszenie oczekuje również przetarg na 14 składów dla WKD wraz z dodatkowym na 6 pojazdów. Tramwaje Szczecińskie mają także ogłosić postępowanie na 30 tramwajów podobnie jak Tramwaje Śląskie. Nowy tabor ma się również pojawić w Bydgoszczy i Łodzi.
 
Przetargi w toku i oczekiwane
Miasto / przewoźnik
Ilość jednostek
Typ taboru
Uwagi
MPK Kraków
24
Tramwaj niskopodłogowy
W toku
WKD
14
Kolejka miejska
Ponowne ogłoszenie oczekiwane
WKD
6
Kolejka miejska
Przetarg oczekiwany
Tramwaje Szczecińskie
30
Tramwaj niskopodłogowy
Przetarg oczekiwany
Tramwaje Śląskie
30
Tramwaj niskopodłogowy
Przetarg oczekiwany
MZK Bydgoszcz
b/d
Tramwaj niskopodłogowy
Przetarg oczekiwany
MPK Łódź
18
Tramwaj niskopodłogowy
Przetarg oczekiwany
 
Trzeci kwartał, zgodnie z oczekiwaniami oznaczał brak dostaw nowego taboru (za wyjątkiem pojazdów metra) i choć pozytywnym sygnałem są toczące się postępowania przetargowe, to jednak nadal są one strasznie przewlekłe, a w niektórych przypadkach wręcz nieobliczalne. Zwłaszcza przetarg w Szczecinie, gdzie były już dwa postępowania, w których wyłoniono trzech zupełnie innych dostawców. Jak zakończy się to postępowanie pokaże najbliższy okres. Wiele emocji budzi również przetarg na 40 tramwajów w Poznaniu. Niestety nadal w letargu znajdują się małe sieci tramwajowe obsługujące mniejsze miasta, gdzie przez lata niedoinwestowania sytuacja taborowa wygląda już niemal kryzysowo. Nawet zakupy używanego taboru pozwolą jedynie odroczyć problem w czasie o zaledwie kilka lat, stąd bardzo ważnym jest, aby i te przedsiębiorstwa rozpoczęły wymianę wyeksploatowanego taboru na nowy, jako jedyny gwarantujący dłuższą jego eksploatację. Jedynie Warszawiacy, Wrocławianie i Gdańszczanie mogą spać spokojnie, ponieważ kontrakty na dostawy dla tych miast nowego taboru zostały już podpisane.

Komentarze